Voisiko joku fiksumpi selittää minulle, miten ihminen voi radikalisoitua n. 3:ssa viikossa, Suomessa, niin kuin Turun tapauksessa? Minun on vain hyvin vaikea ymmärtää, että "pim", yht'äkkiä ihminen radikalisoituu Suomessa oltuaan ensin mm. Saksassa ja Ruotsissa., missä ainakin Saksassa takan pahoinpitelyitä. Jotenkin tuntuu siltä, että nämä tappavat ajatukset ovat olleet henkilön päässä hieman pidemmän aikaa kuin vain muutaman viikon. Olenko tyhmä?
Radikalisoitumisesta
Selittäisiköjoku
690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Supo pesee käsiään verityöstä. Ovat syyllisiä Turun puukotuksiin. Ei viitsitty taustoja tarkastaa Tammikuussa. Eivät varmaan tienneet sitäkään että oli livistänyt saksasta rikoksiaan karkuun.
Ei kukaan radikalisoidu noin vain. Hän on muslimitaistelija, jolle on annettu määräys toimia. Osa osoittaa nyt mieltään Kiasman edessä. Tyhmät puhuvat heidän puolestaan, kuten Emma Kari. Nasima ja kumppanit järjestävät terveydenhuollon
Helsinkiin, kun hallitus ei myönnä oleskelulupaa!
Kaikkee sattuu , kun joutuu yli-ikäsenä kouluun ja huonot sapuskat , rahaa ehkä liian vähän , eikä omaa autoo ,,,jne , jos neitoset näyttäny stop kättä , jopa molempia , niin naksuu viiden väärän nimen ja muutaman syntymä vuoden omaava sänkiparran yläkerrassa pahemman kerran . No vankilassa pääsee nauttimaan suomi tarjonnasta ,,,,vaikka viittomakieltä ny alkuun .
No eihän se pidäkään paikkaansa. Tämä on sitä "antirasististista" työtä, johon mediakin osallistuu, joka sisältää tällaista illuusion rakentelua sekä niiden ylläpitoa. Ko. uutisointi siis noudattaa sitä linjaa, joka rakennettiin johdattelemaan Suomen kansalaisia kritiikittömään hyväksymiseen ja vaikenemiseen. Jos jopa terveen, rehellisen ja rakentavan islamin vastaisen keskustelun on päätetty olevan "rasismia" ja kiellettyä, niin se kertoo, että jollain on pahat aikeet. Mutta miksi?
Turun jihadisti-isku oli juuri sitä itseään, jihadismia. Se on saumaton osa islamia, todistettavasti, ja sitä esiintyy kaikkialla, missä on muslimeja. Edelleenkin todistettavasti. Mitä suurempi muslimiyhteisö, sitä enemmän siellä esiintyy valtapyrkimyksiä, jihadismia ja "pyhää sotaa", ja mitä vahvempi jalansija tällaisella toiminnalla on, sitä enemmän verenvuodatusta. En ymmärrä, miksi tosiasioita pitää kieltää, enkä sitä, että jos niistä puhuu, niin tuomitaan "rasistiksi" ja pyritään työntämään sellaiset ihmiset johonkin rikollisten ihmisten lokeroon. Jos tänne olisi tulossa aasialaisia, intiaaneja, aboriginaaleja yms. ei-muslimeja, niin vastaavaa sirkusta ei olisi koskaan syntynyt. Nyt on kyse asioista, joihin sisältyy hyvinvoinnin laskua sekä terveyteen ja henkeen kohdistuvista asioista. Niistä täytyy puhua, rehellisesti ja avoimesti, ja toimia sen mukaisesti. Kun poliitikot ja media pyrkii vaientamaan rehellisyyttä ja avoimuutta, niin mikä on se juttu, joka johdattaa tällaiseen toimintaan? Ja kuten näkyy, niin valheet tulee ilmi ennemmin tai myöhemmin.
Yrittävät tehdä taas terroriteosta "mielenhäiriön"
AIka hauskaa, että muslimiveljeskunta lietsoo virheellisiä huhuja muslimen pelosta Suomessa, ja ilmoitelee vääriä ilmiantoja pahoinpitelystä, jotka poliisi luonnollisesti torppaa. Nyt ruotsin lehdistö on tarttunut niihin, eli menee juuri kuin se suunnittelevat. Suomalainen on aina syyllinen vaikka puukko selässä. Ei näillä terroriteoilla äärioikeisto juhli vaan ihan eri tahot.