Ja aloin rikkuriksi. Eroa sinäkin. Säästyy rahat ja maine.
Erosin liitosta.
järkevä.työläinen
16342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
juu mäkin erosin jo aikoja sit ja aloin laittaa 50 euroa kuus semmoseen rahastotiliin
yli kymppitonni säästös nyt.
sitä voi käyttää vakuutena esim ku ottaa vähä autolainaa pankista.
jos tulee lakkoja ni otan sit sieltä.
aattelin jäädä viimeistään 60 v pois töistä ja nostaa silloin kaikki.
15 vuotta vielä eläkeikään
riskihän nois on et yhes päiväs voi kadota puolet taivaan tuuliin.
Loismaan kassaan loisimaan liittojen ajamia etuja, juuh ...no siis ei!
tuli nähtyä läheltä, mitä se AY-touhu käytännössä on. Siitä lähtien en ole liittojen mafiosoille maksanut, enkä maksa. Mukavasti on jäänyt rahaa jemmaan.
Hyvin toimittu! Haluatko muka olla mukana maksamassa aypomojen ökykelloja ja luksus lomamatkoja kaukomaille ykkösluokassa? En minäkään!
En, vaan maksan mieluummin omistajien osinkoja palkallani, ylityölisillä, lomarahoilla ja arkipyhäkorvauksilla ym. työehtosopimusheikennyksillä.
No omistajat maksavat minulle sentään palkkaa. Aypomot vievät vain rahat ja nauravat partaansa boraboralla umpijuovuksissa liiton rahoilla.
No omistajat maksavat varmaan sinulle "sentään palkkaa" jos työtäkin teet, siis lisäarvoa, tulosta, voittoja ja osinkoja yritykselle ja sen omistajille. Luuletko saavasi palkkaa omistajalta hyväntekeväisyydestä, sähän heitä elätät? ..tai en tiedä mitä sinä yksittäistapauksena työpaikallasi teet, tai teetkö yleensä mitään?
Berse ja sipilä täällä, kun palsta elää.
Harvaisen perse.
ⓚⓞⓚⓞⓞⓜⓤⓢ ⓞⓝ ⓣⓤⓛⓔⓥⓐⓘⓢⓤⓤⓓⓔⓝ ⓥⓐⓘⓗⓣⓞⓔⓗⓣⓞ...............
vihreet ei ole ⓥⓐⓘⓗⓣⓞⓔⓗⓣⓞ...............edes ⓣⓤⓛⓔⓥⓐⓘⓢⓤⓤⓓⓔⓝ
Entäpä sitten tämä surullisen kuulu UUSI ⓥⓐⓘⓗⓣⓞⓔⓗⓣⓞooooooo? (täällä kaikuu?)
Ja tämän valheen jälkeen lähden eteläranta kympistä kotiin syömään kaviaaria kun päivän työt eli propagandaviesti on lähetetty.
Juuri näin, tosin siitä kaviaarista en tiedä, tuskin maksavat trolleilleen sen enempää kuin haluaisivat maksaa aidoille työläisille ..tai toisaalta löytyy varmaan innokkaita kokoomusnuoria trollaamaan ihan ilmaiseksi, kun aatteen palo on vielä kova.
Hyvä päätös.
Taas kokoomusloiset inisee toivottomana.
Berser on päässyt tavoittelemaansa tilantanteeseen, kommunisteja se täällä käy haukkumassa.
Inhoatteko vanhahtavaa maailman kuvaa, joka on ahne kuin 1950-luvun Texasin öljyn poraajat? Päälle vielä täysin käymätön nykykoulutus? Ahneus on suoraan 1930-1946 jälkeisen maailman aatteista koostettu.