he joutuvat käsittelemään turvapaikkahakemuksia, joiden sisältöä ei voi parhaalla tahdollakaan pitää uskottavana. Juuri nyt on sadan poliisin vähän yli viikon työrupeaman aikana saatu selville Turun puukottajan "oikea" ikä. Nimestäkin alkaa olla jotakin hajua. Tämän turvapaikanhakijan asiaa on ilmeisesti vajaan vuoden veivattu ulkomaalaisvirastossa ja hallinto-oikeudessa valtion varoin palkattujen avustajien myötävaikutuksella. Asia on menossa KHO:een.
Onko tässä mitään mieltä.
Onko tässä mitään mieltä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole.
Se on se hyysärin 'järki'
Suomen oikeuslaitos kuuluu siihen samaan ketjuun joka vaatii ainoastaan suomalaisilta totuuden kertomista, muut saavat satuilla mitä tahtoo. Koska jos väittäisi matua valehtelijaksi, olisi se rasismia. Sillähän ei ole merkitystä, onko valhe-epäilys totta vai ei.
Eipä siinä mitään porvareiden lapset tulee kärsimään yhtä paljon muukalaisten tulevista rikoksista ehkä vielä enemmän rahan takia.
Todella saattaa olla niin, että totuuden puhuminen saattaisi lyödä rasistin leiman tai ainakin antaa mahdollisuuden heilutella rasismikirvestä. Siinä on virkaura vaarassa ja opportunisti on hiljaa ja media siunaa vaikenemalla tämän vaikenemisen. Mistä niitä oikeustaistelijoita aikanaan syntyi.