Suomalaiset sotien veteraanit kuolevat vähitelllen pois. Onko tarkoitus, että heidän jälkeensä sotaveteraaneiksi aletaan kutsua maahantunkeutuneiden vieraiden joukkojen taistelijoita, joita Suomessa lienee jo tuhansia tai kymmeniä tuhansia?
Uudet veteraanit?
ihmetyttää
16202
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ISIS-veteraaneja linnan juhliin itsenäisyyspäivänä.
Tarkoitat varmaan rikollisia, raiskaajia, murhaajia ja muita pakoilijoita.
Ei helvetti, ei voi olla totta!! Kauan saa näköjään suomalaisia veronmaksajia härnätä, mutta nyt tuntuu, että tästä ei hyvää seuraa. Kenen aivopieru tuo alunalkaen on, että ruvetaan terroristien ja murhaajien lepokodiksi? Apua tarvitsevat naiset, lapset ja hädänalaiset perheet, eivät heidän mahdolliset piinaajansa ja kiduttajansa. Olisihan se terroristialueilta palaaville kiva, jos järjestettäisiin lokoisat mukavat olot ilman asunto-ja rahahuolia. Olisi siinä mukava ihan rauhassa suunnitella tulevia " kolttosia" vailla toimeentulohuolia. Tämä ei ole vihapuhetta ja rasistiksi en missään tapauksessa tunnustaudu, mutta rajansa kaikella . Olen normaali suomalainen veronmaksaja ja henkilö jolla on oikeus vapaasti ilmaista kantansa, siksi toivon,ettei tätä viestiä poisteta. Kansaa on edes joskus kuunneltava.
Kuule, sitten se vasta "riemu" alkaa kun vihervassut pääsevät vauhtiin seuraavassa hallituksessa. Oleman sanonut että jos emme äänestä Suomi ensin-väkeä, saamme maahan kauhean tilanteen, jossa kantasuomalaiset joutuvat sellaiseen ahdinkoon ettei olla nähty sitten sotien. Pahempaa on tiedossa.
Korjaan. Siis piti olla olen.
Kas vain, pölhörassut huutelevat taas asiasta, josta he eivät taaskaan tiedä mitään.
Veteraanien keski-ikä on jo rutkasti yli 90-vuotta. On tärkeää, että autamme veteraaneja myös heidän viimeisinä vuosinaan. Ota yhteyttä paikalliseen veteraaniyhdistykseen. Polttopuun tekijöistä, lumen luojista tai kaupassa käyttäjistä on kova tarve.
Lopeta se järjestön öyhötys ja tule mukaan veteraanityöhön.
Vuodesta 1956 noin 40.000 suomalaista on palvellut rauhanturvatehtävissä maailmalla. Heistä 47 rauhanturvaajaa on menehtynyt operaatioissa. Rauhanturvaajia on surmannut liikenne, mutta myös miinat ja sotatoimet. Useita rauhanturvaajia on myös vakavasti vammautunut rauhanturvatehtävässä. Heidän asemansa on vaikea, koska heille ei myönnetä veteraanietuuksia. Valmisteilla toki on erillinen tapaturmalaki kriisinhallinnassa palveleville, mutta lain eteneminen edellyttää poliittista tahtoa.
Kyllä meillä on tulevaisuudessakin ihan kotimaisia veteraaneja ja tarve veteraanityölle. Rassukat vaan eivät tiedä asiasta.
Komppaan.
Mutta eihän nyt hyvänen aika suomalainen veteraani minkään arvoinen ole.Turhaan taistelikin kun nyt tämän maan vapaus ja arvot annetaan päättäjien toimesta vaarantaa.Koti,uskonto ja Isänmaa...jos nuo sanat sanot niin suvakkilauma haukkuu natisiksi.Sitäpaitsi veteraanijärjestöillä ja veteraaneja tukevilla yksityisillä säätiöillä on yhteensä pitkälti yli sadan miljoonan euron omaisuus.Eiköhän sillä rahalla jo saisi palkattua muutaman lumenluojan ja kaupassa kävijän .Mutta kuten aina se tavallinen suomalainen ihminen ei ole minkään arvoinen,ei ansaitse mitään ,ei edes veteraani.Mutta tulepa rajan yli ja valehtele nimesi niin tuella,avulla ja ymmärtämisellä ei ole mitään rajaa.
" Rassukat " " pölhörassut " " lopeta se järjestön öyhötys " . Tosi kingi oot joo.
Kelle höpöttelet ? Vastailitko lämpöpatterista kuuluville kuiskauksille vai mitä tuo oli olevinaan ? Jos soperrus oli minulle osoitettu niin olen kylläkin Queen.
Herranen aika,anna anteeksi.Joo,todellakin varsinainen Pölhövuoren Rassukkakingi siinä oli äänessä.Olet oikeassa :)
se voi jollakin olla tavoite...
sellaisella jolla on rahat kiinni veteraanien hoito- ja kuntoutuspaikoissa. Eikös ne ole jotain entisiä kartanoja tms.
Ja sitten sille pitää keksiä perustelu:
ylläpidetään järjestelmää kolmannen maailmansodan veteraaneja varten. Suomalaiset osallistuvat siihen, jos ei suoraan, niin Naton kautta.
(tauolle... ei noita CAPTCHOJA viitti klikkailla
:_(
No mutta. Eikäs meidän aitosuomalaiset isänmaalliset tollerot olekaan veteraanien asialla?
Öyhöttää nämä rassukat juuri ja juuri jaksavat, siihen se sitten jää. Muut saavat hoitaa käytännön hommat.
Juu on oltu veteraanien asialla ja keräyksillä koottu miljoonia.Mutta valitettavasti tavallinen kansalainen ei voi päättää käyttääkö järjestöt noita rahoja vetaraanien hyväksi vai ei.Aika hyvän täysihoidon saisi niille muutamille vielä hengissä oleville veteraaneille sillä yli sadalla miljoonalla joka on jemmassa.
No nyt on natsinimimerkki kohdallaan maailmanmatinretaleella. Elämä suomi24 -trollina palkitsee hehehe.Öyyyhö.
Komppaan