Hei, oisko mitäänjärkeä

tulvamummo

tässä?---- Globaalissa maailmassa on ilmiönä suuret tulvat, jotka iskevät rankkasateineen kera tornadojen ja hurrigaanien useille alueille maailmassa, päiväntasaajan lähellä ym trooppisilla alueilla,...mm. METSIÄ HAKATTU POIS, SOITA KAIVETTU YLÖS J NIIN EDELLEEN. Olisiko sellaisen firman pystyttäjää, joka aloittaisi uudistamaan tällaisia tulvaalueita niin, etteivät pahimmatkaan tulvat ja myrskyt aiheuttaisi suurta evakuointia kuten nyt Texasissa. Ensnnäkin sellaisten suurten puiden istuttaminen tiuhaan, joissa pitkät kestävät juuret ja runko ym vahvaa kasvillisuutta kaikille tulva-alueille imemään vettä.------- Myöskin ehdotus tuolle firmalle usean metrin korkuisten vahvojen metalliaitojen, paalutukset syvällä maassa, pystyttäminen tulva-alueiden laitamille estämään kovaa myrskytuulta ja veden nousuaasuntoihin. Näillä vahvoilla panssariaidoilla voitaisiin ohjata tuuli ja vesi niin että säätyttäisiin asuntotuhoilta.Samalla ne asunnot, niin kuin nyt Meksikonlahden pohjoispuolella ( jäänet tulvaveden alle ikkunoita myöden), ne rakennukset tulisi kaikki purkaa ja paaluttaa vahvasti ,...kivijalka tulis tehdä noin kahden a puolen metrin korkuiseksi vahvaksi metallitukineen. Ton vanhvan kivijalan päälle asuinhuoneet, muttahuomioitava, niin vahvat metallipaalut tulisi ulottua ihan kattoon sakka. ----------Jokaisen rakennuksen ympärille voisi myöskin rakentaa vahvan syvälle paalutetun metalli aidan useanmetrin korkuisen. Lisänä pihalle aitaukseen voisi kehitellä sitten joitakin vahvoja sementti putkia aidassa siis reikä josta puki pihalta ulos...., jos vesi nousee tietyulle korkeudelle, niin vesi automaattisesti siirtyy putken kautta pihan ulkopuolelle. Kun rankkasade alka, niin vahva metallilevy siirtyy koko pihan yli ( automaattisesti ), jolloin tuhoilta säästytään. ----------vahva syvälle juntattu metallipaalut metalliaitoineen ovat kestäviä.
..........Amerikoissa näyttää olevan tapana rakentaa talo kuin talo betoniplätylle ja sen plätyn päälle sitten rakennetaan jonkinmoinen heikohko kehikko ja kehikkoon naulataan jonkinlaista rakennuslevyä seiniksi. Talo päällystetään sitten puulevyillä tai tiilillä. Mitään kunnon paalutuksia ei ole. Kova tuuli iskee niin talo lentää kuin tulitikkutalo taivaan tuliin, jää vaan tuo sementtiplätty talosta.
..........Paljon on kehitettävää ja paljon on uudistettavaa noilla tulva-alueilla.
VIIMEINEN ASIA ON SITTEN KAIKKIEN OLEMASAOLEVIEN ASUNTOJE PURKAMINEN...PURKUTAVARASTA VOI STTEN RAKENTAA UUDEN TALON JONNEKIN YLÄMAALLE, JOSA EI TULVI. ...MUTTA KUKA TEKEE MITÄN, SILLÄ AIKKIHAN ON NIIN HIENOSTI KUN SAADAAN KORATTUA PAIKAT NIIN ONSEURAAVAN VUODEN TULILLA JA TULVILLA JÄLLEEN MITÄ TUHOTA. SELLAINEN ON IHMINE. ASUNKO HÖLMÖLÄNKYLÄSSÄ?????

0

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

        Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
        Oulainen
        6
        4215
      2. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        115
        2546
      3. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        68
        1078
      4. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        208
        1011
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        39
        952
      6. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        911
      7. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        884
      8. 36
        846
      9. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        120
        836
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        802
      Aihe