tässä?---- Globaalissa maailmassa on ilmiönä suuret tulvat, jotka iskevät rankkasateineen kera tornadojen ja hurrigaanien useille alueille maailmassa, päiväntasaajan lähellä ym trooppisilla alueilla,...mm. METSIÄ HAKATTU POIS, SOITA KAIVETTU YLÖS J NIIN EDELLEEN. Olisiko sellaisen firman pystyttäjää, joka aloittaisi uudistamaan tällaisia tulvaalueita niin, etteivät pahimmatkaan tulvat ja myrskyt aiheuttaisi suurta evakuointia kuten nyt Texasissa. Ensnnäkin sellaisten suurten puiden istuttaminen tiuhaan, joissa pitkät kestävät juuret ja runko ym vahvaa kasvillisuutta kaikille tulva-alueille imemään vettä.------- Myöskin ehdotus tuolle firmalle usean metrin korkuisten vahvojen metalliaitojen, paalutukset syvällä maassa, pystyttäminen tulva-alueiden laitamille estämään kovaa myrskytuulta ja veden nousuaasuntoihin. Näillä vahvoilla panssariaidoilla voitaisiin ohjata tuuli ja vesi niin että säätyttäisiin asuntotuhoilta.Samalla ne asunnot, niin kuin nyt Meksikonlahden pohjoispuolella ( jäänet tulvaveden alle ikkunoita myöden), ne rakennukset tulisi kaikki purkaa ja paaluttaa vahvasti ,...kivijalka tulis tehdä noin kahden a puolen metrin korkuiseksi vahvaksi metallitukineen. Ton vanhvan kivijalan päälle asuinhuoneet, muttahuomioitava, niin vahvat metallipaalut tulisi ulottua ihan kattoon sakka. ----------Jokaisen rakennuksen ympärille voisi myöskin rakentaa vahvan syvälle paalutetun metalli aidan useanmetrin korkuisen. Lisänä pihalle aitaukseen voisi kehitellä sitten joitakin vahvoja sementti putkia aidassa siis reikä josta puki pihalta ulos...., jos vesi nousee tietyulle korkeudelle, niin vesi automaattisesti siirtyy putken kautta pihan ulkopuolelle. Kun rankkasade alka, niin vahva metallilevy siirtyy koko pihan yli ( automaattisesti ), jolloin tuhoilta säästytään. ----------vahva syvälle juntattu metallipaalut metalliaitoineen ovat kestäviä.
..........Amerikoissa näyttää olevan tapana rakentaa talo kuin talo betoniplätylle ja sen plätyn päälle sitten rakennetaan jonkinmoinen heikohko kehikko ja kehikkoon naulataan jonkinlaista rakennuslevyä seiniksi. Talo päällystetään sitten puulevyillä tai tiilillä. Mitään kunnon paalutuksia ei ole. Kova tuuli iskee niin talo lentää kuin tulitikkutalo taivaan tuliin, jää vaan tuo sementtiplätty talosta.
..........Paljon on kehitettävää ja paljon on uudistettavaa noilla tulva-alueilla.
VIIMEINEN ASIA ON SITTEN KAIKKIEN OLEMASAOLEVIEN ASUNTOJE PURKAMINEN...PURKUTAVARASTA VOI STTEN RAKENTAA UUDEN TALON JONNEKIN YLÄMAALLE, JOSA EI TULVI. ...MUTTA KUKA TEKEE MITÄN, SILLÄ AIKKIHAN ON NIIN HIENOSTI KUN SAADAAN KORATTUA PAIKAT NIIN ONSEURAAVAN VUODEN TULILLA JA TULVILLA JÄLLEEN MITÄ TUHOTA. SELLAINEN ON IHMINE. ASUNKO HÖLMÖLÄNKYLÄSSÄ?????
Hei, oisko mitäänjärkeä
tulvamummo
0
130
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923488
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442867Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742376- 612318
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512271Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162246Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212133Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202077- 1141976
- 621964