Tippi tarjoilijalle

TippiEurot

Onkohan tämä taas joidenkin hyvätuloisten ja rikkaiden toitotusta, että ravintolassa pitäisi antaa tarjoilijalle tippiä ruokalaskun lisäksi ja halutaan luoda syyllisyyden leima niille, jotka harvoin ravintolassa käyvät syömässä pienten tulojensa takia, mutta jotka kuitenkin ravintolassa haluavat käydä, mutta joilla siihen ei ole varaa, kuin kerran tai pari vuodessa.
Ei ketään saa syyllistää siitä. jos ei tippiä anna.
Onko se tasapuolista, että tipin antajan tulot ovat pienemmät, kuin tipin saajan, ei ole.

Tipin juurethan ovat jossain Yhdysvalloissa, jossa tarjoilijan palkka on huomattavasti pienempi, kuin mitä tarjoilijan palkka on suomessa.
Siellä tipataan yleisesti tarjoilijoille ja siellä tarjoilijan palkka koostuu tipeistä.
Suomessahan tarjoilija tienaa enemmän, kuin yksikään työtön, siivooja tai kaupan kassa.
Entäpä tipin verotus, kukaan ei mainitse tipin verotuksesta. Maksavatko tarjoilijat verot saamistaan tipeistä, tuskinpa, vaikka pitäisi maksaa, kun pullonpalautus rahoistakin vaaditaan maksettavan verot.
Jos tarjoilija saa vaikka illassa 50€ tippiä, kun paheksuttiin, ettei kukkaron lantteja saa antaa tipiksi, vaan kunnon setellejä eli 2€ kolikkokin on siten lantti, vaikka 2€ on pienituloiselle iso lantti.

Harvalla pienituloisella, varsinkaan työttömällä on varaa käydä ravintolassa syömässä ja ruokalaiskun päälle pitäisi vielä antaa tippiä vähintään 5€, mikä on pienin seteli, kun kolikoita ei kelpuuteta tipeiksi, kuulemma halventavat ravintolan tarjoilijoiden tekemää työtä.
Jos ravintolan ruoka-annos maksaa 20-100€ riippuen mitä syö ja missä, niin kyllä se senverran on kallista, ettei siihen mitään tippejä enää tarvita.

Aika erikoista, ettei minkään muun palvelualan osalta puhuta tipin antamisesta, kuten vaikka kaupan kassan, parturin tai muun asiakas palvelu alan työtekijän, joka palvelee asiakasta yhtä lailla hyvin, ottaa maksun ja asiakas saa palvelun, kuten ravintolassakin rahansa vastikkeeksi.
Kaupan kassa tyytyisi varmaankin asiakkaan antamiin kolikoihin, toisin, kuin ravintolan tarjoilijat, jotka ovat tottuneet setelleihin ja hienompaan tyyliin.

Muutaman kerran olen miettinyt, että voikohan sitä antaa pienen tipin kaupan kauniille kassaneidolle, vai aiheuttaisiko se hämmennystä, kun tippikäytäntö näyttää koskevan vain ravintolan tarjoilijoiden palveluja.
Että mielummin sitä antaisi muutaman euron tippiä vaikka kaupan kauniille kassaneidolle, johon on ihastunut.

15

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitkäaikatyötön

      Itse en tuota toitotusta ole kuullut/lukenut, mihin puheisiin oikein viittaat?

      Pohjoismaissa ei tippauskulttuuri ole yleisesti käytössä, eikä tarvitse ollakaan. Tarjoilijan työstään saama palkka on täällä asiallisella tasolla muihin länsimaihin nähden, ja työeläkekin lienee kunnossa pitempään työskennelleillä.
      Tippaaminen on toisaalta sallittua. Jos haluaa palkita tarjoilijaa erityisen hyvästä palvelusta, voi lisätä muutaman prosentin loppusummaan, niin saatua iloa tulee jaettua takaisin sen antajalle. Korostan vielä tämän olevan siis poikkeuksellinen tilanne, kun palvelu on ystävällistä, tarjoilija on osannut suositella ruoan yhteyteen hyvin sopivan viinin ja sen sellaista.

      Meillä euroalueella ei varsinkaan 'kolikkokielto' ole ns. mistään kotoisin. Yhdysvalloissa on kovasti eri tilanne, kun pienin seteli yhden dollarin 'Washington'. https://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdysvaltain_dollari#Setelit Sen arvo on alle 1 euron kolikon, tällä hetkellä 0,839 euroa, joten sikäläiselle asiakkaalle se on varmaankin pienin sosiaalisesti hyväksyttävä tippi.

      Täällä kaksimetalliset eli 1 tai 2 euron kolikko on minusta täysin ok tippi edullisemmasta 20-40 euron laskusta, jos tipata haluaa. Näkisin sellaisen noin 5 prosenttia laskun päälle olevan fiksu, muttei pröystäilevä tippi. Sitä ei kuitenkaan anneta Suomessa hampaita kiristellen sosiaalisena pakkona, vaan erinomaisesta palvelusta ilahtuneen asiakkaan lisäkiitoksena. Ja siis työstä, ei ulkonäöstä.

      • TippiEurot

        Juu, oli tänään Keskipohjanmaa lehdessä puolen aukeaman artikkeli.
        Voihan hyväpalkkainen johtaja, toimistusjohtaja tai muu virkamies vipata 10-20 euroa tarjoilijalle tippiä, mutta ei sellaisiin ole tavallisella pienipalkkaisella tai varsinkaan työttömällä varaa.
        Lounasta täällä on tarjolla monessa paikkaa ja halvimmalla taitaa saada lounaan siinä 8€ nurkilla, mikä on mielestäni aika kallis ruoka.
        Toisaalta hintaanhan täytyy laskea kaikki muut kulut, kuten palkat, kiinteistön ylläpitokulut ja ruoan valmistuksessa syntyvät kulut.
        Samalla rahalla ja kun panee vähän lisää, niin saa raaka-aineet, joilla yksinäinen tekee niin suuren määrän ruokaa, että viikon pärjää.
        Tein tässä eräänä iltapäivänä lasagnea uunivuoallisen ja raaka-aineet jäi alle 15€.
        Sitä lasagnea sitten riittikin melkein koko viikoksi, kun mikrossa vaan lämmitti.
        Joku sanoo, että samaa ruokaa koko viikko, että siihenhän kyllästyy.
        En minä ainakaan kyllästynyt ja maku vaan tuntui parantuvan loppua kohti.
        Jos ruoka maistuu hyvälle, niin sitä syö vaikka viikon samaa ruokaa.
        Samalla säästyy ruoan teon vaiva, ei se ruoka itsestään valmistu.


    • Ndklföfmnf

      Usassa asuvana voin sanoa että vaikka täällä on tippi systeemi, osa tarjoilijoista tekee huomattavasti enemmän palkkaa täällä kuin Suomessa. Riippuu ootko hyvä vai paska tarjoilija vaikka yks tai kaks henkilöä ei tippaiskaan. Hootersissa useimmiten tytöt kävelee vähintään satasella ulos päivässä.

      • Jepsss

        Juu.. Ollaan mekin porukalla keränneet tippiä 40-50 egee, kun palvelu on ollu poikkeuksellisen positiivista ja hyvää. Ravintolailta on kylläkin maksanutkin useamman 100 Euroo..


      • Anonyymi

        Yhdysvaltain palkkojen on pakko olla suomalaisia kovempia, koska terveydenhoito täytyy maksaa itse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdysvaltain palkkojen on pakko olla suomalaisia kovempia, koska terveydenhoito täytyy maksaa itse.

        Joo mutta minimipalkka oli 7-8 $ ainakin noiden Philadelphia ohjelmien mukaan.
        Alhaisilla palkoilla on mahdotonta maksaa esim vuokraa ja ihmiset vain ovat
        kaduilla kun raha ei riitä edes kunnolla syömiseen.
        Pohjoismaissa on sentään loistavat olot ja sosiaaliset tuet heihin verraten.


    • Herkkusu

      Nykyään joissakin ravintoloissa voi jo laskua maksaessaan maksupäätteellä maksaa tippiä jos haluaa.

      • Anonyymi

        Mutta silloin sitä ei saa tarjoilija. Ravintolalle en itse tippiäni antaisi.


    • Anonyymi

      Kyllä ravintolan pitää pystyä palkka maksamaan työntekijälle ettei tarvitse erikseen ruikuttaa. En minäkään yrittäjänä tippejä ruikuta, ei varsinkaan työntekijät. Maksakaa kunnon palkka.

      • Anonyymi

        Heille maksetaan ihan työehtosopimusten mukaista palkkaa .


    • Anonyymi

      Eikö se ole vanha tapa, josta siitäkään ei kukaan nykytyyppi tiedä mitään.

    • Anonyymi

      Tuo tippi on jäänne siltä ajalta kun tarjoilijat oli provikkapalkalla, joten itse en ainakaan tippiä lisää laskuun kun maksan kortilla. Ihan hyvä palkka niillä nykyään on ilman tippejäkin.

    • Anonyymi

      HAHAHA! SUOMESSA MITÄÄN TIPPEJÄ ANNETA. 🤣

      • Anonyymi

        Kyllä minä joskus annan.


    • Anonyymi

      Yhdessä pitsaravintolassa kerjättiin tippiä vaikka tarjoilija vain toi pitsan pöytään. Saman pitsan saa pöytään kannettuna jossain ulkomaalaises raflassa eikä tarvi antaa tippiä. Tämä pitseria toimii Suomessa. Jäi paskan maku suuhun koska ei kehdannut lähteä ilman tippaa musta vaikka palvelua ei ollut enemmän,se ei ollut erityisen hyvää ja pitsan olisin itsekin voinut kantaa pöytään jos siitä pitää maksaa pitsapaikassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4886
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2219
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2009
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      199
      1961
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      173
      1602
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      299
      1533
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1294
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1219
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1164
    Aihe