Olipa kerran vanhus

Hoplaax

Olipa kerran vanhus.
Lähes sata vuotta oli tässä maailmassa sinnitellyt. Ei ollut ruusuilla tanssimista vanhuksen elämä: jo olemassaolonsa alkumetreillä joutui kärsimään kansansa kahtiajakautumisen verisistä seurauksista. Toisen osapuolen voitettua elämää jatkettiin karuissa mutta alkeellisissa olosuhteissa.
Eikä siinä kaikki - parin vuosikymmenen kuluttua vanhus joutui naapurinsa aggression kohteeksi... jopa kaksi eri kertaa. Maksumieheksi joutui vanhus, eivätkä ne maksut ihan pieniä olleet.
Sitkeällä työllä ja periksi antamattomuudella vanhus korvaukset maksoi. Eikä sitkeys siihen loppunut, se jatkui vuosikymmenet jopa sellaisiin mittoihin, että vanhuksen varallisuus ja innovatiivisuus sai huomiota maailmanlaajuisesti.

Hyväsydäminen oli tuo vanhus. "Ihmisarvo on jakamaton" oli hänen tunnuslauseensa. Niinpä onnenonkijat läheltä ja kaukaa - erityisesti kaukaa - alkoivat pesiytyä vanhuksen lähipiiriin. Auliisti jakoi vanhus omaisuuttaan ja sydämellisyyttään noille vähäosaisille, jotka vaivojaan, kustannuksiaan ja rehellisyyttään säästämättä, tuhansien kilometrien päästä hoteisiinsa hilautuivat.

Ei vanhus oikeasti rikas ollut - velkarahalla oli jo pitkään itsensä elättänyt, muista puhumattakaan. Ja kun hoivattavia lappoi sisään ovista ja ikkunoista, vanhus 100-vuotis merkkipäiviensä ollessa jo ovella havahtui todellisuuteen: miten helvetissä tästä selvitään?

Ei mitenkään, antaa jälkipolvien selvittää tuo sotku, tuumi vanhus ja antoi rappeutuneiden aivojensa vaivuttaa itsensä hyvin ansaituille nokkaunille...

7

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoplaax

      Eli tämä on "Suomineidon" tarina.

      • Hoplaax

        Jatkosi tarinalleni oli osuva, mutta voisitko olla käyttämättä nimimerkkiäni.


      • Hoplaax

        rekkaa se


    • HaluanTakaisinMaamme

      Mielenkiintoinen ja osuva tarina.

      Kunpa saisikin vaipua nokkaunille, ja sitten herättyä kaikki paljastuisi pahinta laatua olevaksi painajaisuneksi...

      • Quitto

        Samaa toivon minäkin, että tämä olisi vain pahaa unta tai todella huono elokuva!

        Vuosikymmenet saimme seurata uutisista vihatekoja enimmäkseen Lähi- ja Kaukoidästä sekä Afrikasta ja Etelä-Amerikasta. Oli hyvää ja onnellista elellä rauhassa ja turvassa. Uskon Suomen rauhallisuuden johtuvan yhtenäisestä kansasta ja muiden maiden ongelmien johtuvan eri kansojen välisistä ristiriidoista ja vihanpidosta. Toiset tahtovat sitä ja toiset taas tätä, mikä johtaa leppymättömiin riitoihin. Lapset kasvatetaan vihan kulttuuriin ja sekasorto on valmis vuosikymmenistä ja -sadoista toiseen.

        Miksi annamme näiden vieraiden maiden riidankylväjien levittäytyä Suomeen? Ei se ole Suomen edun mukaista, vaan meidän tulisi pysytellä noista kansoista mahdollisimman kaukana, kuten aikaisemman elämäni ajan jo viisaasti teimmekin!

        Pitäisi aina muistaa, että Suomen valtio on suomalaisten perustama suomalaisia varten ja, että valtion tärkein tehtävä on omien kansalaistensa turvallisuuden takaaminen: Mikä aiheuttaa Suomessa turvattomuutta, sitä ei tänne saa päästää! Joka on uhka suomalaisille, se pitää poistaa maastamme. Tappelevat kansat ja kulttuurit pysykööt ulkopuolella. Se on Suomen edun mukaista. Isänmaa ensin, sitten vasta muut kykyjemme ja mahdollisuuksiemme mukaan!


    • elämänkokemu

      Miksei nykynuorille tarjota samoja mahdollisuuksi kuin vanhuksella oli
      Miksi suomalaisten nuorten pitää lähteä syyriaan asti ennenkuin pääsevät nauttimaan siittä mitä koto suomi ennen tarjosi ilmatteeksi (sotaveteraaneille)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      152
      2864
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      279
      2550
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1544
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      319
      946
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe