Olipa kerran vanhus.
Lähes sata vuotta oli tässä maailmassa sinnitellyt. Ei ollut ruusuilla tanssimista vanhuksen elämä: jo olemassaolonsa alkumetreillä joutui kärsimään kansansa kahtiajakautumisen verisistä seurauksista. Toisen osapuolen voitettua elämää jatkettiin karuissa mutta alkeellisissa olosuhteissa.
Eikä siinä kaikki - parin vuosikymmenen kuluttua vanhus joutui naapurinsa aggression kohteeksi... jopa kaksi eri kertaa. Maksumieheksi joutui vanhus, eivätkä ne maksut ihan pieniä olleet.
Sitkeällä työllä ja periksi antamattomuudella vanhus korvaukset maksoi. Eikä sitkeys siihen loppunut, se jatkui vuosikymmenet jopa sellaisiin mittoihin, että vanhuksen varallisuus ja innovatiivisuus sai huomiota maailmanlaajuisesti.
Hyväsydäminen oli tuo vanhus. "Ihmisarvo on jakamaton" oli hänen tunnuslauseensa. Niinpä onnenonkijat läheltä ja kaukaa - erityisesti kaukaa - alkoivat pesiytyä vanhuksen lähipiiriin. Auliisti jakoi vanhus omaisuuttaan ja sydämellisyyttään noille vähäosaisille, jotka vaivojaan, kustannuksiaan ja rehellisyyttään säästämättä, tuhansien kilometrien päästä hoteisiinsa hilautuivat.
Ei vanhus oikeasti rikas ollut - velkarahalla oli jo pitkään itsensä elättänyt, muista puhumattakaan. Ja kun hoivattavia lappoi sisään ovista ja ikkunoista, vanhus 100-vuotis merkkipäiviensä ollessa jo ovella havahtui todellisuuteen: miten helvetissä tästä selvitään?
Ei mitenkään, antaa jälkipolvien selvittää tuo sotku, tuumi vanhus ja antoi rappeutuneiden aivojensa vaivuttaa itsensä hyvin ansaituille nokkaunille...
Olipa kerran vanhus
7
257
Vastaukset
- Hoplaax
Eli tämä on "Suomineidon" tarina.
- Hoplaax
Jatkosi tarinalleni oli osuva, mutta voisitko olla käyttämättä nimimerkkiäni.
- Hoplaax
rekkaa se
- Quatttro
Harras telijoita on muitakin:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14382402/olipa--kerran-pieni-kansa
Jatkokertomus:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14382688/toinen-tarina--olipa-kerran-pieni-kansa - HaluanTakaisinMaamme
Mielenkiintoinen ja osuva tarina.
Kunpa saisikin vaipua nokkaunille, ja sitten herättyä kaikki paljastuisi pahinta laatua olevaksi painajaisuneksi...- Quitto
Samaa toivon minäkin, että tämä olisi vain pahaa unta tai todella huono elokuva!
Vuosikymmenet saimme seurata uutisista vihatekoja enimmäkseen Lähi- ja Kaukoidästä sekä Afrikasta ja Etelä-Amerikasta. Oli hyvää ja onnellista elellä rauhassa ja turvassa. Uskon Suomen rauhallisuuden johtuvan yhtenäisestä kansasta ja muiden maiden ongelmien johtuvan eri kansojen välisistä ristiriidoista ja vihanpidosta. Toiset tahtovat sitä ja toiset taas tätä, mikä johtaa leppymättömiin riitoihin. Lapset kasvatetaan vihan kulttuuriin ja sekasorto on valmis vuosikymmenistä ja -sadoista toiseen.
Miksi annamme näiden vieraiden maiden riidankylväjien levittäytyä Suomeen? Ei se ole Suomen edun mukaista, vaan meidän tulisi pysytellä noista kansoista mahdollisimman kaukana, kuten aikaisemman elämäni ajan jo viisaasti teimmekin!
Pitäisi aina muistaa, että Suomen valtio on suomalaisten perustama suomalaisia varten ja, että valtion tärkein tehtävä on omien kansalaistensa turvallisuuden takaaminen: Mikä aiheuttaa Suomessa turvattomuutta, sitä ei tänne saa päästää! Joka on uhka suomalaisille, se pitää poistaa maastamme. Tappelevat kansat ja kulttuurit pysykööt ulkopuolella. Se on Suomen edun mukaista. Isänmaa ensin, sitten vasta muut kykyjemme ja mahdollisuuksiemme mukaan!
- elämänkokemu
Miksei nykynuorille tarjota samoja mahdollisuuksi kuin vanhuksella oli
Miksi suomalaisten nuorten pitää lähteä syyriaan asti ennenkuin pääsevät nauttimaan siittä mitä koto suomi ennen tarjosi ilmatteeksi (sotaveteraaneille)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site946090Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto545060SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143100SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val111522