parin viikon sisällä tapahtuu taas terroriteko ihmiset on taas tottunu normaaliin arkeen ja silloin isku yleensä tapahtuu.
Matemaattisen kaavan mukaan
Viisaudenkivi
7217
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei niistä tarvitse piitata. Yksittäistapauksia.
Eikä se ole tahallista terroria, koska yhteiskunnan vinoutuneet valtarakenteet ajavat heitä noihin pakonomaisiin, epätoivoisiin tekoihin.
Voit helpottaa toki aloittamalla siitä, että kohtaat ihmisen ihmisenä, etkä ennakkoluulojen lävitse. Alkavat valtarakenteet horjua meinaan, aivan kaikki.
niin. ihmisiähän ne terroristitkin vaan on. ja tekevät vain työtään. eiku?
Oooooh, oot varman ihan Supossa töissä, tai ainakin oot Nasta Muumio, tai sit Bätmän.
me tiedetään kaikkien taustat
Niinhän se tuppaa olemaan. Pyromaanienkin kanssa oli sama juttu: sitten kun pääsi unohtamaan ja kuvitteli, ettei tule enää tulipaloja ja alkoi elää rauhassa arkielämää, niin sitten taas. Naapurissa asu pyromaanipentu, joka poltti kaikki autiotalot ja autoja ja pyöräkellarin ja pitkin käytäviä ja kotonaan. Noin 2 kuukautta tuntuu olevan pyromaanisykli. Ehkä se on se aika, joka kestää, että normaali ihminen unohtaa ja pyromaanilla lakkaa 'kicksit' tuntumasta, niin pitää saada uusi.
Ja jossei saa tarpeeksi hässäkkää aikaiseksi, niin sitten eiku lisää.
Yhden kerrankin poltti jotain mönttejä kotonaan ja verhoja ja puol metriä lattiaa, no siitä soitettiin aika nopeasti eikä tullut kaameaa hässäkkää. No muistan, kun sitten kotona ajattelin, että nyt ei varmaan tule vähään aikaan kun poltti- No ei, yksi yö oli väliä ja askarteli pienen pommin käytävään. Sama juttu kerran kun meni metsän poltto pieleen ilmeisesti toisella pyromaanilla, niin jonkun viikon päästä poltti samalla paikalla auton
Se on myös sellainen paikkasidonnaisuus, että pitää saada tehtyä se homma. Jos ei onnistu, niin sitten uudestaan. Toinen juttu on myös se, että pelkkä hälytysajoneuvojen paikalle saaminen on 'kivaa' väärillä hälytyksillä. Poltettuaan 3 kertaa saman koulun eri rakennukset ja neljä kertaa asuintalossaan tämä yksi huvitteli soittamalla vääriä hälytyksiä. Sitten kun on valvonut 40 tuntia ja vihdoin nukahtaa; näkee unta maailmanlopusta ja herää siihen kun paloautot kirmaavat pihaan. Sotki aikoinaan pahasti unirytmin ja yliopisto-opiskelut. Paljon voi saada yksikin häiriintynyt tyyppi aikaiseksi ja häiritä muiden ihmisten opiskelua ja työssäkäyntiä.
Tietysti terroristit ovat eri tyyppejä, kun yksi poksahtaa, mutta on niilläkin tietyt kohteet, jotka selvästi kiehtovat: esimerkiksi WTC:tä yritettiin räjäyttää jo joskus 90-luvulla. Lontoon parlamenttitalo tuntuu kiehtovan, kun siellä kokoajan joku häiskä puukkoilee. Tuntuu, että kohteet ovat erejä, mitkä länsimaalainen kokisi tärkeäksi. Esim. vapauden patsas, tällaisia symbolisia juttuja. Meille ei ehkä symboloi joku popkonsertti mitään, mutta muslimille se voi olla räävittömyyden huippu, kun joku nainen laulaa puolinakuna. Tai uskonnolliset jutut. Esimerkiksi paavi, ei se ole kaikkien kristittyjen pomo. Ehkä muslimiterrorismi epäonnistuu tavoitteessaan? saada kostohyökkäystä aikaiseksi, koska ne eivät osu meidän symbolisiin kohteisiimme. Mitkä olivat niitä kohteita, jotka saisivat länsimaat kunnon kostoretkelle ja tarttumaan ydinlaukaisunappulaan?