Mikä on Suomiauto?

Paljon näkee käytettyjen autojen mainoksissa maininta "Suomiauto".

Mitä kummaa se tarkoittaa?

Tarkoittaako se sitä että autolla on ajettu pelkästään suomalaisilla suola -kura ja hiekkateillä? Ja että autolla on tehty paljon pakkaskäynnistyksiä jolloin moottori ja voimansiirto on ollut äärimmäisissä rasituksissa? Ja tarkoittaako se sitä että auto on seissyt talvisin umpihangessa jolloin on syntynyt mahdollisia kosteusvaurioita? Tarkoittaako se myös sitä että auton saa näinollen erikoishalvalla?

Selventäisikö joku?

Kiitos kaikille jo etukäteen!
293124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Miten se auto voi seistä umpihangessa samaan aikaan jos sillä ajetaan suolattuja teitä?. Kyllä kesät Suomessa välillä kehnoja ovat, aika outo yhtälö tuo juttusi! Kyllä se varmmaan sitte suomi auto on!

Äänestä
  • Suomi autolla ajetaan ensin suolatuilla teillä, niin että kyljet, alusta ja runkopalkit ovat suolamoskan peitossa.
    Muutoin se säilytetään lumihangessa muhimassa ja kostumassa.
    Tuliko selväksi?

    Äänestä

  • Turbovaanari kirjoitti:

    Suomi autolla ajetaan ensin suolatuilla teillä, niin että kyljet, alusta ja runkopalkit ovat suolamoskan peitossa.
    Muutoin se säilytetään lumihangessa muhimassa ja kostumassa.
    Tuliko selväksi?

    Kuin niin jos auto on ns: kalliimmanpuoleinen eikä ajeta kuin kesällä ja kauniissa säässä (esim entisöity) minkäs maan auto se semmonen sitten on? ei ainakaan suola lennä kesällä ei (paitsi jos olet taikuri "suolaa enemmän suolaa jne" Tuliko selväksi?

    Äänestä

  • arvostelia kirjoitti:

    Kuin niin jos auto on ns: kalliimmanpuoleinen eikä ajeta kuin kesällä ja kauniissa säässä (esim entisöity) minkäs maan auto se semmonen sitten on? ei ainakaan suola lennä kesällä ei (paitsi jos olet taikuri "suolaa enemmän suolaa jne" Tuliko selväksi?

    Täällä on puheet matkailuautoista, ei harrasteautoista. Ne on aivan oma ryhmänsä. Vaikka olisikin koppiauto.

    Äänestä

  • arvostelia kirjoitti:

    Kuin niin jos auto on ns: kalliimmanpuoleinen eikä ajeta kuin kesällä ja kauniissa säässä (esim entisöity) minkäs maan auto se semmonen sitten on? ei ainakaan suola lennä kesällä ei (paitsi jos olet taikuri "suolaa enemmän suolaa jne" Tuliko selväksi?

    Mitähän mahdat sekoilla, koeta nyt koota ajatuksesi.

    Äänestä

Ymmärsit muuten oikein, mutta se hinta on 20% kalliimpi kuin se siisti uitettu.

Äänestä

No mie ostin vuosi sitten Saksasta tuodun siellä vuokrauskäytössä olleen piironkiauton vm. 2002. 50 000 km oli ajettu. Kaikki varusteet, paitsi TV-antenni ja lohkolämmitin olivat "päällä".
Käytön jälkiä ei näkynyt missään. Hyvin oli huolta pidetty. Huoltokirjassa oli merkinnät säännöllisesti suoritetuista huolloista, sekä myös asunto-osan tiiviystarkastuksista raportit.
Eikä varmasti metriäkään ajettu suolateillä. Eikä ajeta tästä eteenpäinkään. On auto lapissa nyt.
Monestako myynnissä olevasta ns. Suomiautosta löytyy nämä?
Esim. markiisia ei oltu koskaan aikaisemmin avattu, sillä tukijalkojen suojamuovit olivat vielä paikallaan, kun eka kerran sen avasin käyttöön.
Hankinnassa tein vertailuja vastaaviin "Suomiautoihin" ja totesin saaneeni autoni n. 5 - 8 K€ halvemmalla. Harkitsin pitkään myös suoraa noutoa Saksasta. Minulla oli siellä jo "agentti" käynyt katsomassa paikallisten myyjien valikoimia, mutta vertailuissa tulin siihen tulokseen, että samalla rahalla (siis tolatal cost) saan jo valmiiksi maahantuodun ajoneuvon paikalliselta yrittäjältä. Kiitokset hänelle.
Nimim. "Tyytyväinen asiakas".
Olen autollani ajanut nyt n. 15 000 km ilman mitään huolia tai vikoja.

Äänestä

Kyllä olet aivan oikeasssa, juuri sitä ovat Suomiautot.Paitsi, että omistajat kuvittelevat sen olevan jotenkin parempi.
En tosiaan ymmärrä.

Äänestä

Suomi auto on yleensä huonosti pidetty, istumet sotkettu rasvatahroilla, pöytä viillelty leikkuuveitsellä, huollot tee se itse menetelmällä suoritettu (tai jätetty
tekemättä). Ilman lisävarusteita oleva aihio. Ainakin jos liikkeiden vaihtureita katselee. Ainoa positiivinen asia on nestelämmitys (Alde) mikä useimmissa suomi autoissa on. Minua ei ainakaan vakuuta paljon talvikäytössä eteläsuomen teillä ajettu suomi auto.

Äänestä

Onkohan kaikki tähän keskusteluun osallistuneet käytettyjä autoja Saksasta rahtaavia jobbareita tai sellaisten kavereita...?

Äänestä
  • Kyllä tässä keskustelussa esaitetyt asiat ovat faktaa.
    Ihan suotta Suomi autoja "jumaloidaan", ettet vaan itse olisi niitä Suomiauto jobbareita?

    Äänestä

  • Ime munaa......

    Äänestä

  • Fuck kirjoitti:

    Ime munaa......

    Mikä lie sinua vaivaa. Taidat olla Suomiautokauppias itse. Onko kurjaa kun "uitettuja autoja" myydään lähes kolmanneksen halvemmalla??

    Mie vaan...

    Äänestä

  • Kukapa sen tietää?

    Äänestä

Suomi-auto on varmaankin Suomessa tehty ?

Muutoinhan ne kait valmistetaan pääosin Saksassa, Italiassa, Sloveniassa ja Ranskassa.

Näistä taasen tulee Suomi-autoja kun maksaa:
1) vähän enemmän alvia
2) paljon enemmän kauppiaan kuluja
3) reilusti tuontikuluja
Ne varmaan tuodaan lentorahtina koska ne eivät ole UITETTUJA.

Eikös uitettu tarkoita sitä, että se on tullut laivlla ?

Katso nyt niitä uitettujen hintoja vaikka täältä
www.matkailuauto.info
siellä ainakin on ihan toiset hinnat kuin suomiautokauppiailla, eikä nekään varmaan tee sitä hommaa tappiokseen.
Itse olen katsellut vähän tollaista uudehkoa 1/2 integroitua. Ihan saman -04 auton saa samalla rahalla mitä muualla pyydetään -01 autosta niin ja vielä isommalla koneella (1,9 / 2,3).

Mitä opimme

Ostamme vain ja ainoastaan Suomi-autoja ????

Minäkö tyhmä

Äänestä
  • Ei se "uitettu" tarkoita mitään laivassa tuontia.
    Jos asentoauto on uitettu esim. Saksasta niin eiköhän se ole silloin hinattu laivan perässä?
    (Vrt. kosteusvaurio, tässä tapauksessa jopa vesivahinko!)

    Äänestä

Olen jo toisen Saksa-auton tyytyväinen omistaja.
Tämän viimeisen hankinta meni jotenkin näin.

Oli tarjolla kaksi samanmerkkistä ja mallista autoa:

Auto 1: Suomi-auto ajettu 180000 km, ei turboa,takapuskuri ajettu lumivalliin ja hajalla.
Sisustaan ihan itse viritetty kaiuttimet törkeä asennus ja irvistivät,sisusta siis pilattu. Alusta öljyinen ja huollot epäselvät,vain jotain epämääräistä selitystä myyjältä, runkopalkit ruosteessa.Auton katto musta kuin höyryjunassa,kuhmuja ja naarmuja siellä sun täällä.

Auto 2: Saksa auto Ajettu 95000 km Turbomoottori, huollettu säännöllisesti (huoltokirja ), paperit myös auton kaikista laitteista ensiapulaukku.siisti ulkoa ja sisältä, runkopalkit siistin ja ehjän valkoisen maalin peitossa. (suojasin ne auton ostettuani).
Auto oli 3 vuotta uudempi ja hinta 3000€ halvempi kuin auto 1.

Vai olisiko kuitenkin pitänyt ostaa Suomi-auto?

Äänestä
  • Tuntuu ettei kukaa kirjoittamista ole Saksassa talvella käynnyt! Mitä se sininen jauho on jota heti lumisateen alkaessa kuormaautoista Saksan baanoille levitetään jollei se ole suolaa. Hiekkaa siellä ei ole eikä soraa joka rikkoisi maalipinnan ruosteelle alttiiksi.

    Äänestä

  • Saksassa talvella ajanut kirjoitti:

    Tuntuu ettei kukaa kirjoittamista ole Saksassa talvella käynnyt! Mitä se sininen jauho on jota heti lumisateen alkaessa kuormaautoista Saksan baanoille levitetään jollei se ole suolaa. Hiekkaa siellä ei ole eikä soraa joka rikkoisi maalipinnan ruosteelle alttiiksi.

    Kerro nyt sitten, miksi Saksasta kåytettynä tuotujen autojen alustat ovat uutta vastaavia, ja
    Suomi-autojen ruosteisia ja palkit hiekka ja suolamönjässä.

    Äänestä

Paljon aiheesta on nyt keskusteltu muttei vieläkään ole selvinnyt että miksi tällaisesta "Suomiautosta" pyydetään poikkeksetta runsaasti kalliimpaa hintaa? Miksi ihmeessä? Eli mikä siitä tekee paremman jos ostan auton suomalaisen "virallisen" maahantuojan kautta tai tuon sen itse ilman veloittavia välikäsiä? Poikkeuksettahan nämä suoratuontiautot ovat vähän ajettuja, erittäin runsaasti varusteltuja, ruostevapaita lähes uutta vastaavia autoja. Huoltokirjat ja muut paperit ovat "saksalaisella täsmällisyydellä" kunnossa. Kertokaa nyt ihmeessä miksi tämä "Suomiauto" on parempi. Vielä asia ei minulle selvinnyt.

kyseskelijä

Äänestä
  • Toiset vai arvostavat Alden lämmitintä, (saksassa ei vesikeskuslämmitystä ole tarjolla) ja pelkäävät Trumaa. Ovat valmiita maksamaan siitä ylimääräistä, ja tinkimään ostohetkellä muista varusteista. Hölmöhän ei ole se joka pyytää, vaan se joka suostuu maksamaan. Ostaja on vielä onnellinen "onnistuneesta ostoksestaan". Useimmille ostajille ei edes nestekiertolämmitys olisi käyttöön sopivin.

    Äänestä

  • Hönö kirjoitti:

    Toiset vai arvostavat Alden lämmitintä, (saksassa ei vesikeskuslämmitystä ole tarjolla) ja pelkäävät Trumaa. Ovat valmiita maksamaan siitä ylimääräistä, ja tinkimään ostohetkellä muista varusteista. Hölmöhän ei ole se joka pyytää, vaan se joka suostuu maksamaan. Ostaja on vielä onnellinen "onnistuneesta ostoksestaan". Useimmille ostajille ei edes nestekiertolämmitys olisi käyttöön sopivin.

    Suomiauton mukana olisi saatava heti ostaessa ajuneuvoon kuuluvat suomenkieliset ohjekirjat mukaan. Muut joutuvat ne usein hommaamaan itse. Kannattaako näistä "eduista" maksaa 10000-15000€ lisähintaa??? Päätelköön sen jokainen itse.

    Äänestä

  • Hönö kirjoitti:

    Toiset vai arvostavat Alden lämmitintä, (saksassa ei vesikeskuslämmitystä ole tarjolla) ja pelkäävät Trumaa. Ovat valmiita maksamaan siitä ylimääräistä, ja tinkimään ostohetkellä muista varusteista. Hölmöhän ei ole se joka pyytää, vaan se joka suostuu maksamaan. Ostaja on vielä onnellinen "onnistuneesta ostoksestaan". Useimmille ostajille ei edes nestekiertolämmitys olisi käyttöön sopivin.

    Tossa näkyy olevan kyselyitä Aldesta kun ei kierrä.... Eli onko sekään nyt mikään parempi......? Mulle on riittänyt ja riittää Truma 6000

    Äänestä

Jos joku suostuu maksamaan siitä Aldesta 10.000 Euroa ylimääräistä niin siitä sitten vaan. Sekö tekee autosta "Suomiauton"? Eikös Truman 6000 muka riitä? Ja kun näissä suomiautoissahan ei sitten muita varusteita kai juuri olekkaan. Ja näissä "Suomiautoissa" ei yleensä ole mitään lisävarusteitakaan. Ja jos jotain on lisätty, on sen tehnyt auton edelliset "omistajaporopeukalot" ja jälki on sen mukaista. Itse en kyllä suomiautoa ostaisi jos saan siistimmän, varustelumman, vähemmän ajetun ja terveemmän auton RUNSAAAAASTI halvemmalla.

Äänestä

Siis kukaan ei osannut yksiselitteisesti sanoa miksi näistä suomiautoista pitää maksaa n. kolmannes "suolaisempaa" hintaa. Pelkän vesikeskuslämmityksen olemassaolosta ei tarvinne maksaa jopa 10-15.000 Euron hintaa. Kuitenkin näitä autoja myydään todella, siis todella kovaan ylihintaan. Miksi, jäi mysteeriksi.....??!! Kuten eräs kodinkoneketju mainostaa: -SE NYT VAAN ON TYHMÄÄ MAKSAA LIIKAA-

Vanha viisaus: Hullu saa olla muttei tyhmä!!

kyseskelijä

Äänestä
  • Etkös ole huomannut että henkilö biilitkin on alempiarvoisia vaihtureita jos ne on kroolannut manner euroopasta. Eli kun olet ostanut kallimmalla ei saa halvemmalla myydä sano.

    Äänestä

  • Eristyksiltään ja muilta ratkaisuiltaan autot ovat aivan vastaavia, olipa suomiauto tai euroopasta tuotu vastaava malli. Vesilämmitystä asennetaan vain pohjolaan tuotaviin malleihin erikoistilauksesta. Suomiauto on vain myytti, muka paremmilla eristyksillä, ja muutenkin paremmin talvivarustetusta autosta. Useimmissa suomiautoissa ei ole mitään exraa asennettuna, kun se nostaa auton hintaa uutena. Tyhmille myydään mielikuvia. Ne maksaa tyhjästä lisähintaa, ketkä eivät ota asioista selvää. Ja kauppa sen kun käy ylikierroksilla, törkeistä ylihinnoista huolimatta.

    Äänestä

  • jesse jeesus kirjoitti:

    Etkös ole huomannut että henkilö biilitkin on alempiarvoisia vaihtureita jos ne on kroolannut manner euroopasta. Eli kun olet ostanut kallimmalla ei saa halvemmalla myydä sano.

    On suomen kansa tyhmää ja siksi jää......

    Äänestä

  • no mie vaan kirjoitti:

    On suomen kansa tyhmää ja siksi jää......

    Ja valtiovalta ahne veroineen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyseskelijä kirjoitti:

Paljon näkee käytettyjen autojen mainoksissa maininta "Suomiauto".

Mitä kummaa se tarkoittaa?

Tarkoittaako se sitä että autolla on ajettu pelkästään suomalaisilla suola -kura ja hiekkateillä? Ja että autolla on tehty paljon pakkaskäynnistyksiä jolloin moottori ja voimansiirto on ollut äärimmäisissä rasituksissa? Ja tarkoittaako se sitä että auto on seissyt talvisin umpihangessa jolloin on syntynyt mahdollisia kosteusvaurioita? Tarkoittaako se myös sitä että auton saa näinollen erikoishalvalla?

Selventäisikö joku?

Kiitos kaikille jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu