Jälkistallari: "Olen joskus pohtinut sitä miksi Saksalle oli niin tärkeää aloittaa sota Puolaa, ja nimenomaan juuri Puolaa, vastaan. Mitä se sieltä ajatteli saavansa, luonnonvarojako vai mitä ja mikä oli HItlerin seuraavaksi suunniteltu askel."
Heikosti ajateltu. Versaillesin rauha oli tällä suunnalla Saksan kannalta ehkä kipein. Puolan käytävä halkaisi Saksan kahteen osaan ja miljoonia saksalaisia jäi Puolan aueelle.
Hitlerin ohjelma "Heim ins Reich" tähtäsi saksaa puhuvien saamiseen valtakunnan yhteyteen.
"Jotenkin ymmärtäisi jos hän olis hyökännyt ensimmäisenä Ranskaan mutta että Puolaan ja vieläpä armeijalla, joka oli aivan liian pieni suursotaan."
Huonosti ymmärretty. Kipein kohta parannetaan ensin. Tämä oli myös helpoin tarjota kansalle Itävallan ja Tshekkoslovakin jälkeen.
Sopimus NL:n kanssa takasi työrauhan.
Armeija oli aivan riittävän suuri tähän tarkoitukseen. Suursotaahan ei ollut tarkoitus sytyttää. Englsnnin jas Ranskan sodanjulistukset olivat Hitlerille paha pettymys.
"Tätä seikkaa eli hyökkäyksen syytä en ole huomannut missään historiakirjassa selitettävän."
Kero malliksi muutama historian kirja, jossa ei tuossa ylhäällä käsiteltyjä syitä ole tuotu esiin.Minun kohdalleni ei ole sattunut ainoatakaan.
" Vai mahtoiko Hiler itsekään tietää tarkkaan miksi hän aloitti sodan. Oliko takana vain halu päästä käsiksi Euroopan suurimpaan juutalaisyhteisöön. Puolassahan asui yli 3 milj. juutalaista."
Tuossa edellä ovat ne syyt, jotka HItler luetteli mm. kenraaleilleen pitämissään puhutteluissa.
Juutalaisiin käytiin käsiksi varsinaisesti vasta sodan jälkeen.
Totuus Saksan hyökkäyksestä Puolaan
14
176
Vastaukset
- ei.ne.opi
Saksan hyökkäyksen syyt ja taustat on käsitelty kymmeniä ja tuhansia kertoja sadoissa teoksissa ja tutkimuksissa. Typerä peräkamarin omatoimi sotahistorioitsija yrittää vääntää jälkistallaristista uushistoriaa milloin mistäkin aiheesta.
Heikosti oli ajateltu ja huonosti ymmärretty ! - Eihän-Saksalla-ollut
aluevaatimuksia Ranskalle, vaikka Elsass-Lothringenissä oli saksankielistä väestöä.
Ranskalta kiskottiin aikanaan valtavat "sotakorvaukset". - Puola-suhtautui
Saksaan hyvin ylimielisesti ilmeisesti luottaen länsivaltojen apuun. Se ärsytti Hitleriä lisää.
Hän uskoi, että MR-sopimus säikyttäisi länsimaat perumaan Puolalle antamansa takuut.
Niin ei käynytkään ja Hitler oli sodassa, jota ei halunnut - ainakaan vielä.- Hitlernauroi
Hitler toki halusi valloittaa Puolan, mutta totta turiset sikäli, että ilman sotaa saadut voitot kelpasivat hänelle paljon paremmin, niin kuin kävi Itävallassa ja Tsekkoslovakiassa.
- Hinku-sotaan
oli kyllä suuri. Hitler pelkäsi sitä että "joki Chamberlain" tulee ja sotkee hyvät sotavalmistelut.
- robottirobotti
Hinku-sotaan kirjoitti:
oli kyllä suuri. Hitler pelkäsi sitä että "joki Chamberlain" tulee ja sotkee hyvät sotavalmistelut.
Ei pelännyt. Tuo on Nürnbergin valhetta. Todellisuudessa toivoi saavansa sopparin sodan sijaan ja toissijaisesti, että Englanti ei sotisi
- MeAgain
"Todellisuudessa toivoi saavansa sopparin sodan sijaan..."
Adolfisi olisi tarvinnut vain pistää nimi lappuun. Chamberlainin hallitus esitti vielä kesällä -39 hänelle tilaisuutta kunnialliseen perääntymiseen voimakeinoista Puolan suhteen ja kannusteeksi huomattavaa talousapupakettia, joka olisi helpottanut Saksan jättimäisen asevaarustelutaakan purkamista. Adolfisi katsoi parhaaksi mielummin lähettää ns. "investointinsa" rajojen ulkopuolelle tuottamaan voittoa ;)
"... että Englanti ei sotisi"
Ai, hän siis tahtoi valloitella rauhassa? Sepä suloista...
- OutoLuulo
Ei edes Aatu halua sotia jos saa haluamansa ilman!
- uutisankkuri
- Eilisissä uutisissa puola on vaatimassa saksalta 800 mrd sotakorvaukset , kyllä angelaa nyt ahdistellaan , hikeä pukkaa -- saas nähä miten niistä vaatimuksista selviää , jo 1953 asia painettiin villasella eka kerran.
- Hyvin_meni_lopulta
Ottaen huomioon rajamuutokset toisen maailmansodan jälkeen mitään aihetta korvauksiin ainakaan Saksalta ei ole. Puola sai Sleesian teollisuusalueen, Pommerin ja jopa Berliinin satamakaupungin Stettinin. Niissä on korvausta reilusti, eivätkä puolalaiset kuulemma kovin paljon ikävöi juutalaisiakaan.
- lopeta.valehtelu
------Juutalaisiin käytiin käsiksi varsinaisesti vasta sodan jälkeen.----
Miksi noin kornisti valehtelet nazien puolesta, ihanko vain tyhmyyttäsi ? Juutalaisiin alettiin käymään käsiksi Saksassa jo 1935 ja tunnettu (paitsi sinulle) Kristalliyö oli jo 1938. Puolassakin alettiin juutalaisten kerääminen keskitysleireihin ja suoranainen tappaminenkin jo sodan aikana eikä vasta jälkeen.- Turha-vääristellä
Avauksessa kyse on Puolan juutalaisista.
Puola vallattiin hyvin nopeasti. Vasta sotatoimien jälkeen alkoivat juutalaisiin kohdistetut toimet.
Koeta opetella lukemaan ja hillitsemään valehtelua. - Natzisti
Punafasisti: "Miksi noin kornisti valehtelet nazien puolesta, ihanko vain tyhmyyttäsi ? "
Etkö vieläkään tajua, että natsi kirjoitetaan suomeksi natzi eikä nazi.
- Miksi-Stalin
piti Itä-Preussin NL:n alueena, eikä luovuttanut sitä Puolalle? Nythän se on yksi tie Itämerelle ja hankala erillisalue.
Miksi länsivallat eivät sodan päätyttyä liittäneet uusia alueita itseensä, vaan ainoastaan rauhaa rakastava ja natsien taannoinen liittolainen Neuvostoliitto?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406663
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242422- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197