Uurnalehtokysymys

Ykköset-lehdessä oli 31.8. kookas puffi Ähtäriin valmistuvasta uurnalehdosta ja kolumbaariosta (rakennuksena kuvasta päätellen varsinainen kolhoosimausoleum).

Lehdessä palveluita mainosti Jorma Hakola -niminen mies, ja hankkeesta vastaa hänen johtamansa Suomen Uurnalehtosäätiö.

Ehtiikö joku paikallistuntemusta omaava valistamaan kahta muukalaista projektin ja sen takana olevien tahojen taustoista?

Kiitos.
6503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ahterissa ei saa kysellä rahoituksesta.

Äänestä

Onko Ilkka kajaner siinä,mutta ainakin pauno haapamäki. Totta se yksityinen säätiö on, ollut kirkolle malliksi.Ne alkoi heti ideaa kopioimaan.Ei ole samanlainen säätiö kuin tämä vapaamuurarin mausoleumi,jota joka vuosi omakotitalon verran kunra tukee.Demarien lehtolapsi koko pelti pysti mausoleumi.

Äänestä

Taitaa olla kyse eläkepäivien puuhastelusta, kaikille eläkeläisille kun ei riitä kaupungin palkkatöitä.

Äänestä

Niin viisituhatta maksaa ikuinen osake,omalle poltetulle ruumiille. ... Se on sitten siinä..Tuleeko pandoillekin tuhkaus. ..

Äänestä
  • Onkohan ikuisesti turvallinen paikka. Egyptin faaraoiden haudatkin on ryöstetty moneen kertaan.

    "Ystävä väittää: Leski varasti Zsa Zsa Gaborin tuhkat
    Viime joulukuussa menehtyneen näyttelijä Zsa Zsa Gaborin entinen pr-edustaja Edward Lozzi väittää," kertoo Seiska.

    Äänestä

Kiitos nopeista ja valaisevista vastauksista. Kotiseurakunta saa aikanaan katsella paikan uurnillemme (vaimo ja minä).

Hyvää syksyä ähtäriläisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moriturus_et_-ra kirjoitti:

Ykköset-lehdessä oli 31.8. kookas puffi Ähtäriin valmistuvasta uurnalehdosta ja kolumbaariosta (rakennuksena kuvasta päätellen varsinainen kolhoosimausoleum).

Lehdessä palveluita mainosti Jorma Hakola -niminen mies, ja hankkeesta vastaa hänen johtamansa Suomen Uurnalehtosäätiö.

Ehtiikö joku paikallistuntemusta omaava valistamaan kahta muukalaista projektin ja sen takana olevien tahojen taustoista?

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu