Milloinka vihapuhetta?

Aemovuan

Kummastuttaa tuo vihapuhe tutkailipa tuota miltä kantilta tahansa. Pääministeri Sipilää ja hänen tuttuja ja sukulaisia saa hutkia tullen mennen ja vielä palatessa, mutta auta armias jos sanot hiemankaan painavamman sana matusta niin se on vihapuhetta! Ja vielä kansanryhmää vastaan.
Kuka ne puheet määrittelee? Ja missä se raja kulkee? Netissä on pyörinyt viikko kaupalla otsikko: Sipilä on mulkku. Sipilä hävitti hyvinvointivaltion (siis pinnareitten, ei työtätekevien)
Jos joku tulisi minulle sanomaan, että olet mulkku niin ihan varmasti pitäisin sitä vihapuheena.
Kertokaas?

4

195

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiljauskos

      Vihapuhe on täysin sallittua eikä sitä voida kieltää. Yritystä kyllä on aivan raivoon saakka.
      Minä ainakin olen vihainen maahanmuuttopolitiikastamme.
      Lisäksi vihaan saatanasti islamia ja kaikkea mitä se edustaa.

    • Sisäministerin_visio

      Sisäministeri äsken TV:ssä piti vihapuhetta vaarallisena ja suunnitteli verkkovalvonnan kiristämistä mm. uusien lakien muodossa. Islamia hän ei pidä uhkana ja haluaa pitää rajat auki. Näppäimistö on siis ministerin silmissä vaarallisempi ase kuin puukko.

      Tiedustelulakien kiristäminen ja uudet lait on selvästi suunniteltu vaientamaan oman maan kriittiset äänet. Vain hallituksen tukijoilla on oikeus puhua. Pitäkää varanne.

      • NoOhaSe

        Näppäimistö ON vaarallisempi kuin puukko. Jos et ymmärrä niin kysy viisaammilta. Kaikki aseet eivät ole fyysisiä.


    • tahallaanväärinymmärrys

      Kyllä asia on sen verran yksinkertainen, että jokainen normaaliälyinen ihminen sen ymmärtää, mikäli ei halua varta vasten väärin ymmärtää vihapuheen määritelmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      70
      2952
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2564
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2225
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1702
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1487
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      27
      1302
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      19
      1175
    Aihe