Raamatussa Jumalan antamat profetiat lähitulevasta

Tunnetaan_Raamattua

Ennenkaikkea juutalaisia koskevat Raamatussa olevat profetiat, ja tietysti tämän lisäksi myös kaikkia ihmisiä vaikka keskiössä olisikin Jerusalem ja Babylon, ja vaikutuksensa levinneenä koko maailmaan myös. Tietysti Raamatussa Jumalan profetioissa käsitellään myös Lähi-idän valtakuntia ja Pohjois-Afrikan ja Euroopan myös sen Israelin luvatun maan ja juutalaisten vaikuttamien asioiden lisäksi. Jeesus on juutalaisuudesta, ja tästä syystä keskeistä Raamatussa Israel ja juutalaisuus, ja Jumalan lisäksi juutalaisista myös vastustajansa erityisen kiinnostunut, kuten nähdään holokaustissa Euroopassa ihan lähimenneessä ja osoittaa täysin pahuuden henkivaltojen toiminnan pahaa hedelmää. Jumalan valittua kansaa tämän maailman Saatana vihaa.

Jokaiselle juutalaiselle ensin ja myös jokaiselle ihmiselle tärkeää tuntea Jumalan antamat tärkeät ja pyhät tiedot Raamatussa profetioissaan, ja siksi juuri annetut, että Pyhässä Hengessä voi jokainen anova nöyrä ihminen pyhittyä ja siten viisastua ja myös sielunsa pelastua ja näin ruumiillisesti lihassa ja veressä ylösnousemuksen jälkeen voi päästä Jeesuksen tuhatvuotiseen valtakuntaan eli Uuteen Jerusalemiin, ja pyhä kaupunki laskeutuu taivaasta alas maan päälle Herran Jeesuksen palatessa taivaasta alas maan päälle Jerusalemiin, kuten sieltä myös nousi taivaaseen ja todistus tästä Raamatun pyhissä kirjoituksissa.

7

378

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiivistettynä asia menee näin....

      On olemassa isille annetut lupaukset.....

      jotka evankeliumi vahvistaa ....' Kristus on tullut palvelemaan juutalaisia, vahvistaakseen isille annetus lupaukset, todistaakseen että Jumala pysyy sanassaan. '

      jotka koraani vielä vanvistaa..... viimeinen ilmoitus, joka vahvistaa sen mitä teillä jo on.

      Jos ihmiset pysyvät tässä, ytimessä, ei tältä osin pitäisi olla mitään ongelmaa.

      • Ensin juutalaisille sitten myös krikkalaisille,jeesuksen tuolmaailmaan koskee kaikia kansoja.


    • Isille annetut lupaukset...

      Jesaja 65:9 Minä tuotan Jaakobista siemenen ja Juudasta vuorteni perillisen ja minun valittuni saavat periä maan ja minun palvelijani saavat siinä asua.

      Ps 69: 36-37 Sillä Jumala on pelastava Sionin ja rakentava Juudan kaupungit, niin että he asettuvat niihin ja omistavat ne. (37) Hänen palvelijainsa jälkeläiset saavat sen perinnökseen ja ne jotka hänen nimeänsä rakastavat, saavat asua siinä.

      Ps 102: 29 Sinun palvelijaisi lapset saavat asua turvassa ja heidän jälkeläisensä pysyvät sinun edessäsi.

    • Koraanissa vahvistus on sanottu aika mielenkiintoisesti.

      Lehmän suura 91

      Kun heille sanotaan, " Uskokaa siihen minkä Jumala on lähettänyt "he vastaavat; " Me uskomme siihen mikä meillä on " ????
      He kieltävät sen, mikä on tullut myöhemmiin, vaikka se on totuus..... joka on lähetetty vahvistamaan heillä jo oleva.

      • SB2222

        Joo osuit asiaan mutta et ihan oikeaan kohtaan. Oikea kohta on Israelin lasten suura ja se on Koraanin alussa. Siinä Jumala lupaa juutalaisille Israelin maan ja lopunaikoina he pääsevät takaisin maahansa. Aika järkkyä tekstiä ainakin islamisteille. tavallinen jihadistiheppu ei ole siitä kohdasta kuullutkaan.


    • Raamatussa_Israelista

      ´Koko Israel on pelastuva´.

      • Jotka uslovavat jeesuksen he ovat pelastuva,israelistakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      82
      1008
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      852
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      576
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      575
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      547
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      29
      523
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      513
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      508
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      505
    Aihe