muistaakseni että massikeisarit ovat syyllisiä kehitysmaiden köyhyyteen, mutta kehoitti et meidän pitäisi katsoa itsejään peiliin.
Mun käsittääkseni niiden massikeisareiden pitäis vaan katsoa itsejään peiliin, eikä meidän suomalaisten.
Miten suomen kantikset olis ja syyllisiä kehitysmaiden köyhyyteen?
ei mun käsittääkseni mitenkään.
Mun käsittääkseni niiden massikeisareiden pitäis vaan katsoa itsejään peiliin, eikä meidän suomalaisten.
Miten suomen kantikset olis ja syyllisiä kehitysmaiden köyhyyteen?
ei mun käsittääkseni mitenkään.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Huono ohjelma kaikenkaikkiaan. Äijät ylimielisiä itserakkaita p...kiaisia.
Ideanikkari Rantala on pistänyt alulle kaarnalaivabisneksen joka pelastaa kehitysmaiden taloudet. Täällä rakennettujen kaarnalaivojen tuotto on ylittänyt kaikki odotukset, itse laivanvarustaja Rantalakin kertoi hämmästyneensä suuresti että vajaassa puolessa vuodessa telakalla ylitetettin melkein tonnin nettotuotto, osa tuotosta oli tosin Rantalan saamaa 150000 euroan valtionapua.
Madventuresia tuli katottua ja kivasti se oli tehty.
Siinä ei ole mitään pahaa, jos onnistuisi keksimään maailman köyhemmälle osalle parempia toimeentulon lähteitä, mikä ei suju ihan vaan dissaamalla jotain teollisuusjättiä.
Odotan myös mielenkiinnolla, mitä vastinetta 150000 eurolla saadaan 100-vuotisen Suomen kunniaksi - noin vertailuna kuin että rahaa olisi jaettu pieniä summia useammille, esim. 100eur itsenäisyyspäivän lounasrahaa 1500 vähävaraiselle perheelle tai sellaisen aterian tarvikkeita esim. ? 4000-5000 perheelle.
Nyt ovat tuotantoyhtiöllä ja muukin 100-vuotissuunnitteluporukka ei ainakaan tässä vaiheessa vuotta (09/2017) ole tuonut selkeästi ilmi, mitä suurta (siis suhteessa rahamäärään) saamme joulukuuksi odottaa.
Muslimit lisääntyy liikaa, se on heidän oma vika ja siksi ovat köyhiä ne maat?
Kehitysmaalaisuus köyhyys johtuu aina Islamista, tai melkein aina?