aivovaurio rauhoittavista?

Matturs

Aiheuttaako nämä rauhoittavat aivovauriota?

12

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ccx

      No ei todellakaan! Jo on tyhmiä kysymyksiä.

      • Anonyymi

        Auheuttaa, se on varma.


    • benzobuddies

      Aiheuttavat kuten muutkin psyykenlääkkeet paljon ja pitkään käytettynä. Bentsoilla voi saada päänsä todella huonoon kuntoon. Eli kannattaa noudattaa paketin ohjeita käyttöaikasuosituksen suhteen. Riippuvuus tulee viikoissa - alle kuukaudessa, vaihdellen yksilöllisesti, minä aikana ne voi tehdä jo vauriota aivojen normaaliin kemialliseen toimintaan, mikä ilmenee sitten vieroitusoireina ja lääkkeestä eroon päästäkseen joutuu vähentämään sen pois. Järkevintä on ottaa rauhoittava vain hyvin satunnaisesti, ei useita päiviä putkeen. Bentsoriippuvuus ei ole leikin asia.

      • Anonyymi

        Ei kannata uskoa lääkekielteisiin paisuttelijoihin. Jos lääkkeet olisivat todella noin vaarallisia, niitä ei olisi olemassa. Täällä on muutama, jotka aina toistavat samaa jankutusta. Suurin osa lääkkeiden käyttäjistä on tyytyväisiä. Tietysti, jos ihminen joutuu käyttämään suuria määriä lääkkeitä, niin hänen omat ongelmansa ovat suuret.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kannata uskoa lääkekielteisiin paisuttelijoihin. Jos lääkkeet olisivat todella noin vaarallisia, niitä ei olisi olemassa. Täällä on muutama, jotka aina toistavat samaa jankutusta. Suurin osa lääkkeiden käyttäjistä on tyytyväisiä. Tietysti, jos ihminen joutuu käyttämään suuria määriä lääkkeitä, niin hänen omat ongelmansa ovat suuret.

        Bentsodiatsepiinit on joissain tutkimuksissa yhdistetty kasvaneeseen Alzheimer-riskiin. Lisäkai potentiaalia on muuhunkin harmiin aivojen toiminnassa. Mitä riippuvuus bentsoihin tekee aivoille? Siis käytännössä, mitä siellä tapahtuu siellä kuupassa kun käytät aineita tietyn aikaa, kehität riippuvuuden ja lopetat? Miksi luulet että paketeissa lukee suositus lyhyestä käyttöajasta ja niitä valvotaan Valviran toimesta jos ne on niin turvallisia? Siis toki ne ei varmaan ole niin haitallisia satunnaiskäytössä harvoin. Jollekin määrätään niitä jatkuvasti mutta ihmiset voisi yllättyä miten isoja harmeja joillekin tuottavia aineita saakaan olla markkinoilla


    • vuosi1981

      tulee kai tai epäilen ,että on tullut .

      • Mitäväliisiis

        Ihminen on riippuvainen monesta asiasta ja ei se pikku bentso niin paha ole kuin moni muu asia.


      • Brade

        Miten niin ei ole? Minä en ainakaan haluaisi ketään bentsonarkkia esimerkiksi mihinkään tarkkuutta vaativaan työhön, missä on vaikka ihmisten henki kyseessä.


      • EroonVaan
        Mitäväliisiis kirjoitti:

        Ihminen on riippuvainen monesta asiasta ja ei se pikku bentso niin paha ole kuin moni muu asia.

        Ei mikään riippuvuus ole hyvästä. Eikö mielestäsi esim alkoholismi ole paha riippuvuus, kerran heroiiniriippuvuus on pahempi?


      • Näenkvantin
        Brade kirjoitti:

        Miten niin ei ole? Minä en ainakaan haluaisi ketään bentsonarkkia esimerkiksi mihinkään tarkkuutta vaativaan työhön, missä on vaikka ihmisten henki kyseessä.

        Nyhväämis hommat sopiikin enemmän piripäille.


    • kastiton

      Xanorin lopettamisen jälkeen tuntuu, että jotain kemiallista vikaa jäi aivoihin...
      Olot on niin omituiset verrattuna aikaan ennen Xanoria.
      Kauankohan kannattaa toivoa, että normaali olo palaisi - jos palaa…
      Aikamoisia myrkkyjä jotkut lääkkeet on joka tapauksessa.

      Ehkä sadan vuoden päästä ihmetellään, mitä kaikkea ihmisille on saanut laillisesti syöttää.
      Elämmeköhän me nyt jotain "mielenterveyslääkityksen keskiaikaa" ???

      • Anonyymi
        UUSI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      52
      2989
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1712
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1042
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      92
      992
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      893
    6. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      796
    7. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      163
      790
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      771
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      752
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      695
    Aihe