Tarkoitan siis, että kun puhutaan, että kuolleet omaiset ja muut tutut katselevat meitä pilvenreunalta, niin ajatellaanko siis, että he näkevät kaiken sen, mitä täällä teemme? Eli myös kaikki intiimitkin hetket? Ja jos ajatellaan, niin miksi? Miksi heidän pitäisi nähdä kaikki, mitä minä teen?
Näkevätkö kuolleet tutut kaiken, mitä teen?
11
432
Vastaukset
- Nyrkki-Kyllikki61v
Tuota mietin itsekin täällä mökillä kun vielä vanhana äijänä joudun joskus vetelemään käteen.
Sitä ei ole kerrottu raamatun sivulla,näkevätkö mitä teemme. Muttä Jeesus näkee mitä teemme täällä.
- eivätnäe
Ei sieltä tänne kurkkailla. Olen kuullut että ehkä uskossa poislähteneille voidaan jotain hyvää ja positiivista kertoa maan päällä elävistä. Näin ovat kertoneet he jotka ovat saaneet irtaantua kehosta ja kokea taivaallisia.
jotta he nähdessäänkään eivät näkisi eivätkä huomaisi, jotta he kuullessaankaan eivät kuulisi eivätkä ymmärtäisi, eivät kääntyisi eivätkä saisi anteeksi. Matt4:12
- laitonta-puuhastelua
Salakatselusta voi saada roimat rapsut, törkeässä tapauksessa vuoden vankeutta.
- pokke_
Milläs sen todistat, että taivaasta joku sinua salaa katselee? :)
- fghjkgj
Heräsi kysymys. Jos salakatselu on syntiä ja taivaaseen pääsy vaakalaudalla, niin entäs taivaassa kun ovat jo läpäisseet seulan. Saako siellä tirkistellä ihan loputtomasti ilman sanktioita?
http://knowyourmeme.com/memes/ceiling-cat Niin siellähän ne kaikki esi-isäsi ja esi-äidit sun muut katsovat kun käyt kakilla.
- Erilaiset-suvut
Jos on tarpeeksi kakkaamisesta kiinnostunut suku.
Erilaiset-suvut kirjoitti:
Jos on tarpeeksi kakkaamisesta kiinnostunut suku.
Ei sitä koskaan tiedä.
- Brina
Kaikki tallentuu, niin ajatuksemme kuin tekomme ja ne ovat kaikkien "luettavissa" ikuisesti. Kuolleet omaisemme ja tuttumme näkevät meitä yleensä vain silloin kun omat ajatuksemme vetävät heitä puoleemme. Heillä on kyllä paljon parempaakin "katseltavaa" siellä missä ovat kuin nämä meidän maalliset hölmöilymme ;)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215764- 601927
- 251359
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2191178- 741105
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531057Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661029Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1421023- 49991
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58965