Apostolien teoissa on yksi mahtava todiste luomisesta. Paavali puhui ateenalaisille sanoen:
"Jumala, joka on tehnyt maailman ja kaikki, mitä siinä on, Hän, joka on taivaan ja maan Herra, ei asu käsillä tehdyissä temppeleissä, eikä Häntä voida ihmisen käsillä palvella, ikään kuin Hän jotakin tarvitsisi, Hän, joka itse antaa kaikille elämän ja hengen ja kaiken,
Ja Hän on tehnyt koko ihmissuvun yhdestä ainoasta asumaan kaikkea maanpiiriä ja on säätänyt heille määrätyt ajat ja heidän asumisensa rajat, että he etsisivät Jumalaa, jos ehkä voisivat hapuilemalla Hänet löytää - Hänet, joka kuitenkaan ei ole kaukana yhdestäkään meistä." (Apt.17:24-27)
Apostoli Paavali todistaa luomisesta
14
189
Vastaukset
- Knark5
Mitä kristinuskon lahkoa edustat?
Onko partasi ja tukkasi leikkaamaton ja sydämesi ympärileikattu? - markisti5
Kas kun ei Johanna Tukiainen.
- IlkimyksenKeittäjätär
Älkäämme unohtako kaurapuuroakaan.
- näin.tänään
Sikamessias todistaa luomisesta. Katsokaa vaikka wikipediasta.
- A.Teisti
Ja missähän se todiste sitten mahtoi olla?
Tuohan oli vain juttua ja tarinointia...- jsdhfjgkhsgkfg
Koko maailma on todisteena Jumalan luomistyöstä. Kiellätkö maailman olemassaolon?
- A.Teisti
jsdhfjgkhsgkfg kirjoitti:
Koko maailma on todisteena Jumalan luomistyöstä. Kiellätkö maailman olemassaolon?
Tietenkin maailma on olemassa, typerä kysymys.
Mutta Jumalan luomistyöstä ei ole mitään todisteita. Jos tiedät jotain todisteita, voit varmaan kertoa muutaman. - bnmbnmbmn
A.Teisti kirjoitti:
Tietenkin maailma on olemassa, typerä kysymys.
Mutta Jumalan luomistyöstä ei ole mitään todisteita. Jos tiedät jotain todisteita, voit varmaan kertoa muutaman.Koko maailma on siitä todisteena.
- A.Teisti
bnmbnmbmn kirjoitti:
Koko maailma on siitä todisteena.
Mutta Jumalan luomistyöstä ei ole todisteita. Tämä on nyt todistettu.
- räyhräyh
Tyhjäpään jutut tulevat aina vaan ääliömäisemmiksi. Tyhjäpäällä ei näytä olevan mitään käsitystä, mitä todisteella tarkoitetaan.
- k.o.rona
Paavali sanoo, ettei Jumala ole kaukana yhdestäkään meistä. Ja kuitenkaan ateistit eivät ole löytäneet häntä. Se jos joku on tyhmää. Jumala puhuu Raamatun kautta, mutta myös sydämeltä sydämelle. Hän puhuu myös koko luomakunnan kautta. Nämä kolme varmaa todistetta hänestä riittää. Mutta hän antaa löytää itsensä vain, jos etsii häntä kokosydämisesti ilman ehtoja ja omia määritelmiä siitä, millainen hänen pitäisi olla.
Herätyskristillisissä piireissä Jeesuksesta todistamisella tarkoitetaan usein lyhyttä hartauspuhetta, jossa mainitaan Jeesus. Kun veli todistaa väkevästi, ei faktuaalisuus tai väitteiden perustelu ole ensisijaisia.
- kdfjkdfgkdhk
agnoskepo kirjoitti:
Herätyskristillisissä piireissä Jeesuksesta todistamisella tarkoitetaan usein lyhyttä hartauspuhetta, jossa mainitaan Jeesus. Kun veli todistaa väkevästi, ei faktuaalisuus tai väitteiden perustelu ole ensisijaisia.
Tämä ei ole herätysliike palsta.
- kfdjkdfghkgh
Evokit eivät tiedä mitä todisteella tarkoitetaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672106
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu142012- 991419
- 1201413
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4571254- 69996
- 49881
- 50876
En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita
Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä223780Syntymän ja kuoleman aallot
Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa354769