Vapaiden seurakuntien kolehdeille haettava lupa

YLE uutiset:
"Poliisihallitus tiukentaa rahankeräykselle asetettuja sääntöjä.Rekisteröityneet uskonnolliset yhdyskunnat, kuten evankelisluterilainen kirkko, saavat rahankeräyslain mukaan kerätä kolehtia. Kirkkokuntien ulkopuolella toimivia yhdistysmuotoisia seurakuntia poikkeus ei koske. Tällaisia uskontoa harjoittavia yhdistyksiä Suomessa on noin kuusisataa.

Yhdistysmuotoisina toimivat seurakunnat ovat tottuneet pitämään jumalanpalveluksiaan niin sanottuina yleisinä kokouksina, joissa rahankeruu on sallittua ilman lupaa. Seurakuntien mukaan poliisihallitus on kuitenkin viime aikoina alkanut jakaa ohjeistuksia, joiden mukaan jumalanpalvelukset ovat yleisötilaisuuksia, joissa tapahtuvaan rahankeräykseen tarvitaan lupa."<

Helluntaikirkon toiminnanjohtaja Esko matikainen: "Kolehti on osa uskonnonharjoitusta, se ei ole vain taloutta. Sitä ei haluta korvata pelkillä teknisillä pankkisiirroilla, koska silloin meiltä putoaa yksi osa uskonnonharjoituksesta eli Jumalalle antaminen pois jumalanpalveluksesta."

Justiinsa joo! On helppo arvata mihin päätyivät P.Jalovaaran tilaisuuksissa "Jumalalle annetut" rahat! Olen aika varma, että juuri tuo keissi on syy sääntöjen tarkennuksiin. Hellarit huutelee, että miksi nyt, kun vuosikymmeniä on kerätty? Menkää kiittämään Jalovaaraa kädestä pitäen, ja vähän päästä silittäen!

Onhan se hyvä, että tuohonkin asiaan saadaan jonkinlaista tolkkua. Ehkä.

17

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan tervetullut muutos noissa piireissä kun tahtoo herkästi mennä ne Jumalan rahat ja omat sekaisin.

      • mukanähty

        et sinä mitään ole nähnyt eli älä höpötä joutavia joutessas!


    • Tietysti aina kaikki perustuu ihmisten rehellisyyteen, oli kyse kolehdista tai verojen maksusta tai muusta vastaavasta.
      Oman seurakuntani osalta tiedä kuinka kolehtien ja muiden rahojen kanssa menetellään. Jokainen penni lasketaan kahden ihmisen voimin. Käsittääkseni tapa on myös hellareissa. Joka penni merkitään ylös ja se omenee kirjanpitoon. Ihan samoin toimitaan kuin toimivat kaikki kirjanpitovelvolliset.

      • ---merkitään ylös ja se menee....


      • NÄin on. Ja kun tuo kolehtihomma pysyy aisoissa, niin en näe siinä mitään ongelmaa.


    • Nyt halutaan sääntöjen tiukennuksella saada koko rahavirta valvonnan piiriin. Kolehdein kerättyjä varojahan ei saa käyttää esim. palkka- ja kiinteistökuluihin. Nyt ilmeisesti halutaan saada kolehtirahojen suunniteltu käyttötarkoitus tietoon etukäteen, ja raportista voidaan tarkistaa menivätkö rahat sinne mihin piti.

      Nykyisinhän poliisi ei voi tehdä mitään vaikka kolehtirahat katoaisivat, ellei seurakunta itse tee tutkintapyyntöä tai rikosilmoitusta. Mutta tutkintapyyntö voi vähän viivästyä, jos nämä "Jumalan rahat" onkin vienyt talouspäällikkö tai muu talousvastaava. Pirkanmaallahan taannoin kahden ev.lut.seurakunnan talouspäälliköt tekivät mittavat ja pitkään jatkuneet kavallukset.

      • Kavalluksia toki tapahtuu ja se kertoo siitä, että taitavaa kavaltajaa on vaikea havaita. Varsinkin kun kavaltaja on rahakirstun valvoja. Tietenkin tilintarkastajan pitäisi huomata asia, mutta sekään ei näytä aina toimivan, jos asiaa osataan piilotella.


    • mikäratkaisualoittajalla

      Minä aion kavaltaa itseltäni kunhan sopiva tilanne tulee!

      olen jos siirtänyt kakskymppiä pyhähousujen taskuista arkihousujen vastaavaan, sitten ne muka menevät pesukoneeseen ihan vahingossa, eli kys onkin jo rahanpesusta!

      mitähän aloittaja siihen on mieltä, mikälaki auttaisi sellaiseen tilanteeseen

    • Hyvinkin tuo juttu on voinut saada alkusysäyksensä tapaus Jalovaarasta.

    • Ei välttämättä huono asia, mutta mitähän se mahtaa käytännössä tarkoittaa. Jos kolehdin keräämiseen tarvitaan lupa, niin varmasti sen saa. Toisaalta jos jokaiseen kerättävään kolehtiin tarvitaan lupa, niin voi olla että poliisin toiminta tukkeutuu niihin hakemuksiin. Kavalluksiahan varmaan tapahtuu luvista huolimatta, on ihminen niin kekseliäs.

      • Eiköhän se lupa ole yleinen, ettei jokaista kolehtia varten tarvita lupaa?

        Mutta suomessa verottaja on tarkka, ettei rahaa liiku pimeästi.


    • Tiukennuksen jälkeen vapaat seurakunnat joutuvat ainakin miettimään tarkemmin tuota "yleishyödyllisyys" aspektia. Etenkin kun toteutuneen rahankäytön on oltava synkassa keräyslupahakemuksessa ilmoitetun kanssa, jotta eivät seurakunnissa tee tarkoituksella "jalovaaroja"!

      Tärkein muutos tässä on, siis jos käytäntö muuttuu, että tulevaisuudessa keräysluvan perusteella kerättyjen rahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos tai rikkomus tapauksen vakavuudesta riippuen.

      • Aberkios

        Tarkoitin, että tulevaisuudessa kolehtirahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos tai rikkomus. Rahankeräysluvan perusteella kerättyjen rahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos jo nyt.


    • Itse olen näillä palstoilla ihmetellyt säännöllisesti jo ainakin 10 vuotta luvatonta rahankeruuta.
      Nyt vasta viranomaisetkin alkaa sen huomaamaan.

    • Sääntöjen tiukennus koskee valtavaa määrää seurakuntia. Aloituksen lainauksessa mainitaan YLE:n arviona, että näiden määrä olisi 600. Nykyisellään rahankeräyslupahakemuksen käsittely Poliisihallituksessa kestää keskimäärin 5-6 kuukautta. Saattaa monessa seurakunnassa kolehtihaavi joutaa kaappiin joksikin aikaa!

      • Tuo on kieltämättä ongelma. Jos lupakäytäntöä tehtäisiin sujuvammaksi, se olisi parannus.


    • himps

      - sikaovelia on ainakin ne juopponarkkiröhnäkkeet, jotka tunkeilee ihmisten koteihin -lähinnä vanhusten - milloin kauppamiehinä, milloin keräyslistojensa kanssa taimuuten vaan "lainaamassa"
      - vuoskymmeninen kokemus niistäkin silleen ällö -varsinkin yöaikaan nyysijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      43
      3054
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1897
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1870
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      75
      1571
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1474
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1358
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      25
      1300
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1289
    9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      104
      1086
    10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1083
    Aihe