Vapaiden seurakuntien kolehdeille haettava lupa

YLE uutiset:
"Poliisihallitus tiukentaa rahankeräykselle asetettuja sääntöjä.Rekisteröityneet uskonnolliset yhdyskunnat, kuten evankelisluterilainen kirkko, saavat rahankeräyslain mukaan kerätä kolehtia. Kirkkokuntien ulkopuolella toimivia yhdistysmuotoisia seurakuntia poikkeus ei koske. Tällaisia uskontoa harjoittavia yhdistyksiä Suomessa on noin kuusisataa.

Yhdistysmuotoisina toimivat seurakunnat ovat tottuneet pitämään jumalanpalveluksiaan niin sanottuina yleisinä kokouksina, joissa rahankeruu on sallittua ilman lupaa. Seurakuntien mukaan poliisihallitus on kuitenkin viime aikoina alkanut jakaa ohjeistuksia, joiden mukaan jumalanpalvelukset ovat yleisötilaisuuksia, joissa tapahtuvaan rahankeräykseen tarvitaan lupa."<

Helluntaikirkon toiminnanjohtaja Esko matikainen: "Kolehti on osa uskonnonharjoitusta, se ei ole vain taloutta. Sitä ei haluta korvata pelkillä teknisillä pankkisiirroilla, koska silloin meiltä putoaa yksi osa uskonnonharjoituksesta eli Jumalalle antaminen pois jumalanpalveluksesta."

Justiinsa joo! On helppo arvata mihin päätyivät P.Jalovaaran tilaisuuksissa "Jumalalle annetut" rahat! Olen aika varma, että juuri tuo keissi on syy sääntöjen tarkennuksiin. Hellarit huutelee, että miksi nyt, kun vuosikymmeniä on kerätty? Menkää kiittämään Jalovaaraa kädestä pitäen, ja vähän päästä silittäen!

Onhan se hyvä, että tuohonkin asiaan saadaan jonkinlaista tolkkua. Ehkä.

17

329

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan tervetullut muutos noissa piireissä kun tahtoo herkästi mennä ne Jumalan rahat ja omat sekaisin.

      • mukanähty

        et sinä mitään ole nähnyt eli älä höpötä joutavia joutessas!


    • Tietysti aina kaikki perustuu ihmisten rehellisyyteen, oli kyse kolehdista tai verojen maksusta tai muusta vastaavasta.
      Oman seurakuntani osalta tiedä kuinka kolehtien ja muiden rahojen kanssa menetellään. Jokainen penni lasketaan kahden ihmisen voimin. Käsittääkseni tapa on myös hellareissa. Joka penni merkitään ylös ja se omenee kirjanpitoon. Ihan samoin toimitaan kuin toimivat kaikki kirjanpitovelvolliset.

      • ---merkitään ylös ja se menee....


      • NÄin on. Ja kun tuo kolehtihomma pysyy aisoissa, niin en näe siinä mitään ongelmaa.


    • Nyt halutaan sääntöjen tiukennuksella saada koko rahavirta valvonnan piiriin. Kolehdein kerättyjä varojahan ei saa käyttää esim. palkka- ja kiinteistökuluihin. Nyt ilmeisesti halutaan saada kolehtirahojen suunniteltu käyttötarkoitus tietoon etukäteen, ja raportista voidaan tarkistaa menivätkö rahat sinne mihin piti.

      Nykyisinhän poliisi ei voi tehdä mitään vaikka kolehtirahat katoaisivat, ellei seurakunta itse tee tutkintapyyntöä tai rikosilmoitusta. Mutta tutkintapyyntö voi vähän viivästyä, jos nämä "Jumalan rahat" onkin vienyt talouspäällikkö tai muu talousvastaava. Pirkanmaallahan taannoin kahden ev.lut.seurakunnan talouspäälliköt tekivät mittavat ja pitkään jatkuneet kavallukset.

      • Kavalluksia toki tapahtuu ja se kertoo siitä, että taitavaa kavaltajaa on vaikea havaita. Varsinkin kun kavaltaja on rahakirstun valvoja. Tietenkin tilintarkastajan pitäisi huomata asia, mutta sekään ei näytä aina toimivan, jos asiaa osataan piilotella.


    • mikäratkaisualoittajalla

      Minä aion kavaltaa itseltäni kunhan sopiva tilanne tulee!

      olen jos siirtänyt kakskymppiä pyhähousujen taskuista arkihousujen vastaavaan, sitten ne muka menevät pesukoneeseen ihan vahingossa, eli kys onkin jo rahanpesusta!

      mitähän aloittaja siihen on mieltä, mikälaki auttaisi sellaiseen tilanteeseen

    • Hyvinkin tuo juttu on voinut saada alkusysäyksensä tapaus Jalovaarasta.

    • Ei välttämättä huono asia, mutta mitähän se mahtaa käytännössä tarkoittaa. Jos kolehdin keräämiseen tarvitaan lupa, niin varmasti sen saa. Toisaalta jos jokaiseen kerättävään kolehtiin tarvitaan lupa, niin voi olla että poliisin toiminta tukkeutuu niihin hakemuksiin. Kavalluksiahan varmaan tapahtuu luvista huolimatta, on ihminen niin kekseliäs.

      • Eiköhän se lupa ole yleinen, ettei jokaista kolehtia varten tarvita lupaa?

        Mutta suomessa verottaja on tarkka, ettei rahaa liiku pimeästi.


    • Tiukennuksen jälkeen vapaat seurakunnat joutuvat ainakin miettimään tarkemmin tuota "yleishyödyllisyys" aspektia. Etenkin kun toteutuneen rahankäytön on oltava synkassa keräyslupahakemuksessa ilmoitetun kanssa, jotta eivät seurakunnissa tee tarkoituksella "jalovaaroja"!

      Tärkein muutos tässä on, siis jos käytäntö muuttuu, että tulevaisuudessa keräysluvan perusteella kerättyjen rahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos tai rikkomus tapauksen vakavuudesta riippuen.

      • Tarkoitin, että tulevaisuudessa kolehtirahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos tai rikkomus. Rahankeräysluvan perusteella kerättyjen rahojen joutuminen väärään paikkaan on rikos jo nyt.


    • Itse olen näillä palstoilla ihmetellyt säännöllisesti jo ainakin 10 vuotta luvatonta rahankeruuta.
      Nyt vasta viranomaisetkin alkaa sen huomaamaan.

    • Sääntöjen tiukennus koskee valtavaa määrää seurakuntia. Aloituksen lainauksessa mainitaan YLE:n arviona, että näiden määrä olisi 600. Nykyisellään rahankeräyslupahakemuksen käsittely Poliisihallituksessa kestää keskimäärin 5-6 kuukautta. Saattaa monessa seurakunnassa kolehtihaavi joutaa kaappiin joksikin aikaa!

      • Tuo on kieltämättä ongelma. Jos lupakäytäntöä tehtäisiin sujuvammaksi, se olisi parannus.


    • himps

      - sikaovelia on ainakin ne juopponarkkiröhnäkkeet, jotka tunkeilee ihmisten koteihin -lähinnä vanhusten - milloin kauppamiehinä, milloin keräyslistojensa kanssa taimuuten vaan "lainaamassa"
      - vuoskymmeninen kokemus niistäkin silleen ällö -varsinkin yöaikaan nyysijät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe