Niin, kirkkohan saa 400 miljoonaa kompensaatiota vuodessa. Kirkon saama avustus on pysynyt vuosina 2015-2017 samansuuruisena. Tämä kuitenkin tarkoittaa, että jäsenmääriin suhteutettuna avustus onkin noussut!Ja jäsenmäärä vähenee, joten sitä tulisi tarkistaa alaspäin ja paljon.
Olisiko aika laskea (ellei voida poistaa kokonaan) kirkolle tulevaa valtionavustusta, ettei sen osuus suhteellisesti kasvakirkon jäsenmäärän syöksyessä alas? Miksi yhä harvemmille kirkolle pitäisi kustantaa yhä kalliimpia creme bruleita?
Olisiko aika laskea (ellei voida poistaa kokonaan) kirkolle tulevaa valtionavustusta, ettei sen osuus suhteellisesti kasvakirkon jäsenmäärän syöksyessä alas? Miksi yhä harvemmille kirkolle pitäisi kustantaa yhä kalliimpia creme bruleita?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Valtion budjettituki on 114 miljoonaa (plus 6 miljoonan helpotus kirkollisveron ppeintäkuluihin, yht 120 milj). Hyvä silti edes se, että summa ei ole viime ja tänä vuonna noussut siitä. Käytännössä kirkko saa ainakin tuon 400 mmijoonaa siten, että valtio perii verotuskonoistolla kirkon jäsenmaksut, tarvittaessa voudin eli ulosottomiehen tuella. Muulla systeemillä budjetti tuskin olisi yli liljardi euroa.
Mahdollista
Jopa erittäin todennäköistä!!!
Jos kansalaiset saisivat ihan erillisen maksulipukkeen josta näkisivät mitä kirkko ottaa heiltä, tulisi kaikkien aikojen eroaalto.
En ymmärrä ettei vaparit tajua ajaaa tuota asiaa mitenkään?????
Jo pelkä kampanja ja sen nostama keskustelu toisi tuhansia eroja. Hyvin varovaisesti arvioiden.
Onhan se kirkollisvero nykyäänkin erikseen kerrottu veropapereissa. Ja se näkyykin siinä, että aina verotuksen rytmissä vaihtelevat eroluvut.
Pointti missattu!
Kirkollisveron pitäisi maksaa ihan omalla 'laskulla'. Suurin osa tuskin huomaakaan mikä kirkollisveron summa on tuossa 'veropapaerissa' kun siellä on niin paljon muuta sälää.
Ihan kuluttajansuojamielessäkin tuon pitäisi saada konkretisoiduksi maksajille.
Tarkoitat siis paluuta ennen vuotta 1960 vallinneeseen tilanteeseen.
Ei sekään huono idea olisi. Mutta varsinaisesti pitäisi kyllä poistaa kirkkojen veronkanto-oikeus kokonaan, jolloin ne voisivat kerätä rahansa jäsenmaksuilla kuten mikä tahansa yhdistys.
Miksei antivapari vastaa?