Nyt voi luovuttaa muutakin kuin verta

Nimittäin sähköä. Jossain näin testin, jossa kerrottiin, että tällainen toiminta heikentää nopeasti akkujen kuntoa, mutta mikäs siinä, jos innostusta riittää.

Minä en kylläkään näe erityisen realistisena ajatusta, että ihmiset luovuttaisivat sähköautonsa sähkövarastoiksi.

https://www.helen.fi/uutiset/2017/V2G/

8

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvää.päivää.taas

      Hullujen hommaa. Tekniikkaa tekniikan vuoksi. Paljonkohan se Helén maksaa akkusähköstä. Sähkökatkojen aikana imettäisiin autojen akut tyhjäksi, eikä kukaan pääsisi autolla liikkeelle. Parempi rakentaa omaan taloonsa varasähköt akulla ja invertterillä.

    • Mitenvaanx

      Tämä on proto ja sellaiseksi tulee jäämäänkin. Ymmärrän idean ja jos se toteutetaan esim isossa parkkihallissa tai vastaavassa. Onhan se aika ikävää jos valtakunnanverkko haluaa sähkösi juuri silloin kun sinä itsekin sitä kaipaisit. Sähkökatkoja ei autojen akuilla korvata. Helsingin tehon tarve on keskimäärin 500-600 MW, talvella yli 1000 MW. Jos halutaan käyttää esim 25 kW / auto tarvitaan tunnin katkon selättämiseen noin 25.000 autoa - edellytyksenä toki, että niiden kapasiteetti on käytettävissä eivätkä autot ole liikenteessä katkon sattuessa. Nyt on pää avattu ja yksi auto ja yksi lataus/purkupiste - ja auto lähti hetki sitten ajoon.

    • RMB54

      Jos löytyykin tarvittava määrä vapaana olevia sähköautoja ja Helen tarvitsee sähköä. Ainoa voittaja tässä on siirtoyhtiöt, Caruna etunenässä, keräämässä voittoja toisten hädässä.

    • ei.hyväntekeväisyyttä

      Autonomistajan pitäisi saada myymästään sähköstä ainakin tuplahinta verrattuna verkosta ostamaansa sähköön.

      • RMB54

        Kun se ei vaan riitä. Siirto on kalliimpaa kuin itse sähkö eli kerroin pitäisi olla 2,5


    • ei.nyt.muuta

      Sarjassamme Hölmölän ideoita.

      • RMB54

        Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.


      • ei.nyt.muuta
        RMB54 kirjoitti:

        Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.

        Paljonkohan 1kWh:lle tulisi hintaa, kun akkukulut, muuntohäviöt ja laturi-invertterin hankintakulut lasketaan mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      177
      11058
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5515
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5102
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4212
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4052
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3903
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3698
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      55
      3573
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      47
      3389
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      77
      3375
    Aihe