Nyt voi luovuttaa muutakin kuin verta

Nimittäin sähköä. Jossain näin testin, jossa kerrottiin, että tällainen toiminta heikentää nopeasti akkujen kuntoa, mutta mikäs siinä, jos innostusta riittää.

Minä en kylläkään näe erityisen realistisena ajatusta, että ihmiset luovuttaisivat sähköautonsa sähkövarastoiksi.

https://www.helen.fi/uutiset/2017/V2G/

8

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvää.päivää.taas

      Hullujen hommaa. Tekniikkaa tekniikan vuoksi. Paljonkohan se Helén maksaa akkusähköstä. Sähkökatkojen aikana imettäisiin autojen akut tyhjäksi, eikä kukaan pääsisi autolla liikkeelle. Parempi rakentaa omaan taloonsa varasähköt akulla ja invertterillä.

    • Mitenvaanx

      Tämä on proto ja sellaiseksi tulee jäämäänkin. Ymmärrän idean ja jos se toteutetaan esim isossa parkkihallissa tai vastaavassa. Onhan se aika ikävää jos valtakunnanverkko haluaa sähkösi juuri silloin kun sinä itsekin sitä kaipaisit. Sähkökatkoja ei autojen akuilla korvata. Helsingin tehon tarve on keskimäärin 500-600 MW, talvella yli 1000 MW. Jos halutaan käyttää esim 25 kW / auto tarvitaan tunnin katkon selättämiseen noin 25.000 autoa - edellytyksenä toki, että niiden kapasiteetti on käytettävissä eivätkä autot ole liikenteessä katkon sattuessa. Nyt on pää avattu ja yksi auto ja yksi lataus/purkupiste - ja auto lähti hetki sitten ajoon.

    • RMB54

      Jos löytyykin tarvittava määrä vapaana olevia sähköautoja ja Helen tarvitsee sähköä. Ainoa voittaja tässä on siirtoyhtiöt, Caruna etunenässä, keräämässä voittoja toisten hädässä.

    • ei.hyväntekeväisyyttä

      Autonomistajan pitäisi saada myymästään sähköstä ainakin tuplahinta verrattuna verkosta ostamaansa sähköön.

      • RMB54

        Kun se ei vaan riitä. Siirto on kalliimpaa kuin itse sähkö eli kerroin pitäisi olla 2,5


    • ei.nyt.muuta

      Sarjassamme Hölmölän ideoita.

      • RMB54

        Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.


      • ei.nyt.muuta
        RMB54 kirjoitti:

        Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.

        Paljonkohan 1kWh:lle tulisi hintaa, kun akkukulut, muuntohäviöt ja laturi-invertterin hankintakulut lasketaan mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3590
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3099
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2640
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2123
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2032
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1975
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1840
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1801
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1774
    Aihe