Nimittäin sähköä. Jossain näin testin, jossa kerrottiin, että tällainen toiminta heikentää nopeasti akkujen kuntoa, mutta mikäs siinä, jos innostusta riittää.
Minä en kylläkään näe erityisen realistisena ajatusta, että ihmiset luovuttaisivat sähköautonsa sähkövarastoiksi.
https://www.helen.fi/uutiset/2017/V2G/
Nyt voi luovuttaa muutakin kuin verta
8
212
Vastaukset
- hyvää.päivää.taas
Hullujen hommaa. Tekniikkaa tekniikan vuoksi. Paljonkohan se Helén maksaa akkusähköstä. Sähkökatkojen aikana imettäisiin autojen akut tyhjäksi, eikä kukaan pääsisi autolla liikkeelle. Parempi rakentaa omaan taloonsa varasähköt akulla ja invertterillä.
- Mitenvaanx
Tämä on proto ja sellaiseksi tulee jäämäänkin. Ymmärrän idean ja jos se toteutetaan esim isossa parkkihallissa tai vastaavassa. Onhan se aika ikävää jos valtakunnanverkko haluaa sähkösi juuri silloin kun sinä itsekin sitä kaipaisit. Sähkökatkoja ei autojen akuilla korvata. Helsingin tehon tarve on keskimäärin 500-600 MW, talvella yli 1000 MW. Jos halutaan käyttää esim 25 kW / auto tarvitaan tunnin katkon selättämiseen noin 25.000 autoa - edellytyksenä toki, että niiden kapasiteetti on käytettävissä eivätkä autot ole liikenteessä katkon sattuessa. Nyt on pää avattu ja yksi auto ja yksi lataus/purkupiste - ja auto lähti hetki sitten ajoon.
- RMB54
Jos löytyykin tarvittava määrä vapaana olevia sähköautoja ja Helen tarvitsee sähköä. Ainoa voittaja tässä on siirtoyhtiöt, Caruna etunenässä, keräämässä voittoja toisten hädässä.
- ei.hyväntekeväisyyttä
Autonomistajan pitäisi saada myymästään sähköstä ainakin tuplahinta verrattuna verkosta ostamaansa sähköön.
- RMB54
Kun se ei vaan riitä. Siirto on kalliimpaa kuin itse sähkö eli kerroin pitäisi olla 2,5
- ei.nyt.muuta
Sarjassamme Hölmölän ideoita.
- RMB54
Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.
- ei.nyt.muuta
RMB54 kirjoitti:
Hölmöstä ideasta se rengaskin on keksitty.
Paljonkohan 1kWh:lle tulisi hintaa, kun akkukulut, muuntohäviöt ja laturi-invertterin hankintakulut lasketaan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223
