Jatkossa kutsun kyseistä lätyskää yksinkertaisesti aamukasaksi.
Sukupuolineutraali aamulehti
jatsarilla_munille
29576
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Itse tein tuon päätöksen heti kun Riitta Uosukainen ryhtyi puheenjohtajaksi
On se kummaa että kaikin tavoin minua viisammilta ja terveimmiltä ihmisiltä tuon päätöksen teko on kestänyt näin kauan.
Eskarissa musliimilapsi ei voi nukkua päikkäreitä siellä missä vääräuskoiset tai väärää sukupuolta olevat ovat nukkuneet. Siinä teille sukupuolineutraalia ja tasa-arvoa oikein roppakaupalla.
Aamulehdessä on joka päivä herttainen tarina pakolaisista ja turvapaikanhakijoista. Ja tietysti mainitaan pakolaiskriitikoiden aiheuttamat ongelmat. Mutta koskaan ei kerrota, kuka kaiken maksaa, mitä kaikke kotoutujille tarjotaan ja ostetaan.
Kirkkokin on sensuroimassa itseään, kohta ei saa puhua enää kirkkoherroista: https://yle.fi/uutiset/3-9837055
Kirkkoherra on pääpiru.
panomies = panohenkilö
Entäs uskaltaakohan ne muuttaa myös noi femiinit kans?
Terveyssisar = Terveyssynnytyskykyinenlähisukulainen
Ilotyttö = Iloneitsyytensämenettämätönpersoona
Emäntä = Ruuanlaittotieteenlisensiaatti
Nunna = Kynttilämuotti
Vaimo = Ääntenkuulemislaitteistontarkistuskoje
Huora = Sisäministeri
Tos ny muutama, ku ois kiva nähä.
VAADIN vuorokausineutraalia lehdennimeä!!!! "Aamu" ...loukkaa!
Mikäs annetaan munakkaalle neutraaliksi nimeksi, ei sitäkään voi kohta syödä jos siitä ei voida puhua neutraalisti.
Kuohikas? :P :D
Nii ja mikäs sukupuolineutrooni toi lehden nimikään ees on, aamulehti, ku siinä on toi "lehti"!? Aatamilla ja Eevalla oli ne lehdet sukuelintensä suojana, ni pornohan tosta heti tulee mielee!?
Muuttas sit senki vaikka neutraalimpaan muotoon: "Aamualasti"?
Mitäs ne nämä ovat: etupylly ja takapylly ?
Merimies=meri-ihminen, lentoperämies= lentoperähenkilö , lautamies=lautaihminen, rakennusmies= rakentaja, lentoemäntä= lentopalvelija, emäntäkoulu= ihmiskoulu, palomies=palohenkilö, panomies= panosuorittaja.
Ei saa enää puhua naisten ja miesten vessoista. Nyt kaikki samaan tilaan, jolle sukupuolineutraalinimi, ulostekabinetti. Mahtuu sinne homot ja transutkin!
Jos opettajanvirkaan halutaan naispuolinen henkilö, niin tätä ei tietenkään voi sanoa. Pitää keksiä kiertoilmaisu, vaikka estrogeenivoittoinen henkilö. Mies tietysti olisi testosteronirikas henkilö. No, ehkä tuokaan ei tuo sitä, mitä tilaa, mutta pääasia kuitenkin kun ei sukupuolia sotketa oikeilla nimillä mukaan!
HÖLMÖ, naispuolinen merimies on MERENNEITO. Ei tartte puhua mistään meri-ihmisistä tai merihenkilöistä!
emäntä ja isäntä, pitääksi nää kriminalisoida vähän kuin pekka ja pätkä sellaisina.
Aamulehden pääkirjoitukset ovat jo pitäkään olleet suoraan sanottuna aivan kahjoja ja muut uutiset puolueellisia vihreiden-suvakkien lasien läpi kerrottuja mutta tuo missä lehti ilmoitti alkavansa sukupuolineutraaliksi oli jo kaiken huippu,oikea Aamulehden typeryyden huipentuma!
Kerrassaan naurettavaa, onneksi ei tule moista paskalehteä niin ei tarvitse perua tilausta välittömästi.
kerrassaan surkea lehti, en kyllä ole koskaan tilannut tai edes lukenut
vihersuvakkien mamutusuutiset olisi parempi nimi
Kyllä Aamulehti pn aina pääsääntöisesti ollut Kokoomuksen äänenkannattaja. Ja pääsääntöisesti vielä oikeaa äärilaitaa, joten sieltä kaikki kumpuaa.
tuollaisen tilaaminen. Lehti on jo aiemminkin ollut perinteisesti huono, mutta nyt menee jo horisontin alle.
En ole koskaan lukenut Aamulehteä, enkä lue! Aamupaska on kivempi toimitus kuin tuon paskalehden lukeminen.
No minusta on ihan hyvä ajatus, sillä jos muutenhan jouduttaisiin puhumaan palonaisista, rakennusnaisista, lakinaisista, lautanaisista(?!?), merinaisista, sotanaisista, lentäperänaisista jne. Siksi olisi hyvä kehittää uudet neutraalit ilmaisut.
Sukupuolineutraalius on lähtenyt pahasti lapasesta. On täysin yhdentekevää onko jokin tittelit sukupuolineutraaleja vai ei, koska titteleillä on hyvin vähän tekemistä sukupuolten välisen tasa-arvon toteutumisen kanssa.
Esimerkiksi luottamusmies on ollut vuosikymmeniä luottamusmies, oli se mies tai nainen. Samoin palomies, lakimies, varusmies, puhemies ym. Ketään ei ole haitannut. Nyt yhtäkkiä pitäisi muuttaa termit ja tittelit sukupuolineutraaleiksi, ettei kukaan vaan pahoita mieltään. Ihme vouhkaamista ja naurettavaa pelleilyä.
No miten tuo " Murhamies " vääntyy neutraaliksi ? Että silleen.
Ruattalaisille vihje että keksikööt uudet termit näille: Kuningas, kuningatar, prinssi ja prinsessa
Hikoilemallakohan ne siellä aamulehdessä käy aamupissalla, kun se luoja on integeroinut ne jutut niihin paikkoihin jotka nyt on aamulehdessä neutralisoitu.
Homoille ja lesboille kanssa täytyy keksiä uusi nimi. .........olisiko lisääntymättömät hyvä vai munalliset? Munalliset sopii hyvin kun naisilla on munasarjat ja miehillä muna
Homo=sisätinkammoinen, Lesbo= ulotinkammoinen !
Naisasiavaltuutettu -> tiedätkyllämikävaltuutettu? Aamulehti -> Vitsikirja?
Mies on edelleen mies ja nainen on edelleen nainen. Uskokaa tai älkää.