Suomen maksama sotakorvaussumma oli

totuutta-pukkaan

pelkkä muodollisuuus aiheutettuihin vahinkoihin nähden. Materiaali- ja ihmismenetykset sekä sodankäynnin kustannukset yhteensä tekivät N-liitolle moninkertaisesti Suomen maksaman summan verran. Jos N-liitto olisi pannut maksuun kaiken mitä aiheutimme niin Suomi ei olisi siitä selvinnyt.

Onneksi Stalin ei 1944 ajatellut kuten Suomen johto ajatteli -41, että "tuo naapurimaa ja sen kansa pitää tuhota lopullisesti valtaamalla maa ja tappamalla sen ihmiset ja hävittämällä kaupungit maan tasalle". Näin ajattelivat hunnit ja mongolit ja roomalaiset ja muut barbaarit ennen. Ja noinhan Euroopassa ajatteli -41 Suomen ja Saksan johto mutta onneksemme se ajattelu ei yleistynyt vaan loppui näiden kahden maa häviön myötä.

15

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi..Pussi

      Parhaiten ´voittajien ja hävinneitten´ elintasoeron näki 1980 luvulla Berliinissä, kun matkusti S-junalla Länsi-Berliinistä Itä-Berliiniin.
      Muuriin länsipuolella kadut täynnä Bemareita ja Mersuja, itäpuolella muutamia katujen varsille pysäköityjä Trabantteja, katukuva ankea, ei mainosvaloja, ei näyteikkunoita..

    • Avaus-on-pötyä

      NL aloitti sodat yhdessä Natsi-Saksan kanssa.
      Sen olisi tullut myös vastata kustannuksista.
      Saihan se melkoiset alueetkin Suomelta, vaikka ei kyennyt niitä valloittamaan.

      • miksi-antoi

        ..... vaikka ei kyennyt niitä valloittamaan. ....

        Miksi sitten Suomi ne antoi?


      • totuuttakin-joukkoon

        -----NL aloitti sodat yhdessä Natsi-Saksan kanssa.----

        Englanti ja Ranska aloittivat sodan toisena ja kolmantena vain 2 pv Saksan jälkeen. N-liitto tuli vasta neljäntenä sotaan mukaan, ei siis ollut alkamassa sitä.


      • TotuuttaSäästellen

        Saksan ja Neukun tekemä sopimus sen aloitti.


      • voiPuolaparkaa
        TotuuttaSäästellen kirjoitti:

        Saksan ja Neukun tekemä sopimus sen aloitti.

        ----Saksan ja Neukun tekemä sopimus sen aloitti.----

        Englannin ja Saksan tekemät laivastosopimus ja Tsekkoslovakian jakosopimus sodan aloittivat. Sekä Englannin antamat feikki-takuut Puolalle.


    • Kirilloovitsa

      NL oli matalalla kehitysasteella ainakin periferioidensa osalta, ja sotamateriaalia ja elintarvikkeita se sai runsaasti liittolaisiltaan.

    • äänislinnaa

      Oliko evakot Petroskoissakin ryöstämässä miljardilinnoja. Miksi ne sitten kuvissa näyttää samanlaisilta paskaröttelöiltä kuin Loimaan, Myrskylän ja Etelä-Pohjanmaan hökkelit ennen kaupunkilaisten antamia maataloustukia. Sotakorvaukset olivat puhdasta ryöstöä, koska se vähäinenkin mitä Neuvosto-Karjalaan oli saatu aikaiseksi oli saatu sinne muuttaneiden ahkerien jalopulta monttuun päätyneiden amerikansuomalaisten toimesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe