Toivotko Saksan energiakäänteen onnistuvan?

Toivotko, että Saksan energiakäänteen kaikki tavoitteet toteutuu?

Paras vastaus on jokin näistä:

Kyllä
En
Ihan hailee

Perusteluja ei tarvita, eikä siis vaadita.

Oma vastaukseni: Kyllä.
19259
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Uusiutuvien palstan aihe.

1Äänestä

Turha toivo, kun on jo epäonnistunut.

1Äänestä
  • Onnistuu, koska uusiutuva hiilivoima ja uusiutuva maakaasu ovat vahvistaneet osuuksiaan. Merkel ilmoitti 6 vuotta sitten että vain uusiutuvan osuutta lisätään ja edellämainittuja on oikeasti lisätty, niin tottahan se on. Ruskohiilikaivoksia on koko ajan lisätty ja tv.ryhmät asian kuvanneet. Siinä sitä valehtelematonta käännettä.

    Äänestä

Aloittaja

Tulkitsen nimimerkin "ihan.hailee" vastanneen:

Ihan hailee.

Muita vastauksia en laske äänetykseen. Suosittelin vastusmuodoiksi
"Kyllä
En
Ihan hailee"

Voitte kyllä laittaa rinnalle omia tulkintoja vastauksista :)

offtopic: nimierkin "ihan.hailee" kommentti "Uusiutuvien palstan aihe."
ei perustu siihen tietoon, että uusiutuvat energiat ovat tärkeässä asemassa Saksan energiakäänteessä, sillä niillä on tarkoitus korvata ensin ydinvoima ja lopulta fossiiliset energiat, ja ydinvoimasta luopuminen on ilman muuta ydinvoimapalstan aihe

Aiheesta on oma keskustelu käynnissä, jatkakaa juttua siinä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14381128/energiavallankumous-(energiakaanne)

1Äänestä

Ei ole Uskon eikä Toivon asia vaan kylmien faktojen.
Ja epäonnistunut on surkeesti.

Äänestä

Saksan energiakäänne on epäonnistunut, vaikka kuinka muuta toivoisi.

Äänestä

Oma vastaukseni: Muu.

On ihan turhaa toivoa asiaa joka on vielä epätodennäköisempää kuin, että Stuxnet-Vastaaja lopettaisi palstan sotkemisen lähiaikoina.

Äänestä
  • Aloittaja

    "Tri.Kerkko.Koni
    3.10.2017 16:28

    Oma vastaukseni: Muu.

    On ihan turhaa toivoa asiaa joka on vielä epätodennäköisempää kuin, että Stuxnet-Vastaaja lopettaisi palstan sotkemisen lähiaikoina."
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/15005629/toivotko-saksan-energiakaanteen-onnistuvan#comment-91364177

    Sääntömafia on sotkenut ydinvoimapalstaa ainakin jo vuodesta 2010 alkaen (eikä sille loppua näy):

    "Sijoittakaa Talvivaaraan!
    Vastaaja Käyttäjän viestit 25.9.2010 14:47

    Kun Suomen ympäristöministerin lapset ja aviomies sijoittavat Talvivaaran kaivokseen satoja tuhansia euroja /1/, on jokaisen siihen kykenevän ja taloudellista etuaan ajattelevan syytä tehdä samoin. On nimittäin aivan varmaa, että tuo on merkki siitä, että Sitran 1994 julkaisema ydin-Suomi-skenaarion /2/ kaikkine kauhukuvineen odotetaan toteutuvan (tänään skenaario tunnetaan nimellä "ydinreservaatti-Suomi").

    Sijoitusten voitoilla voi sitten ostaa huvilan jostain mahdollisimman kaukaa "Suomi"-nimisestä ydinhylkymaasta ja muuttaa sinne puhtaampaan ja turvallisempaan ympäristöön.

    1: http://www.yle.fi/uutiset/news/2010/09/environment_minister_discloses_links_to_government-sponsored_mining_project_2001053.html
    2: http://fifi.voima.fi/artikkeli/Mitä-se-lounatuuli-tietää/2944

    - - -

    Seitsemän vuoden jälkeen:

    "Ydin-Suomi-skenaario
    stuxnet
    28.3.2017 11:36

    Ydin-Suomi-skenaario on skenaario ydin-Suomesta. Skenaarion julkaisi Sitra jo vuonna 1994. Skenaarion perusajatuksena on Euroopan tarvitseman ydin- ja muun saastuttavan teollisuuden sijoitus Euroopan syrjäkulmille Suomeen, jossa on vastuuntuntoinen ja osaava kansa, ja jossa tuulen pääsuunta on koillinen, poispäin Euroopan suurista asutuskeskuksista, jotka siten suuremmalla todennäköisyydellä välttyvät mahdollisten onnettomuuksien suurilta päästöiltä. Oleellisimmat tiedot ydin-Suomi-skenaariosta saa osoitteesta http://fifi.voima.fi/artikkeli/2009/elokuu/mita-se-lounatuuli-tietaa "
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/14788646/ydin-suomi-skenaario

    Tiedoksi @Aller

    1Äänestä

Toivomallako ja esirukouksillako Stuxnet luulee Saksan epäonistumisen muuksi muuttuvan?

Äänestä
Aloittaja

Ei yhtään selkeää vastausta vielä!

Tätä ennen 9 vastausta, 0 poistettua viestiä.

1Äänestä
  • Tyhmälle kysymyksenasettelulle ei tuleekan tuon selkeämpiä vastausia.
    "En" vastaushan merkitsisi että vastaaja toivoisi Saksalle epäonnistumista.
    Sitätähän nyt kai kuitekaan monikaan ei suoranaiseti haluaaisi?
    Toivomalla toivoton asia ei muuksi muutu.

    Äänestä

Kukapa normaalijärkinen ei toivoisi Saksan energiakäänteen onnistumista. Mutta nyt pitäisi puhua jo maailman energikäänteestä, joka on kiihtyvällä vauhdilla meneillään.

"Viime vuonna jo lähes kaksi kolmasosaa sähköntuotannon uudesta nettokapasiteetista oli IEA:N mukaan uusiutuvaa. Aurinkosähkön kapasiteetti kasvoi vuodessa 50 prosentilla ja sitä rakennettiin ensi kertaa enemmän kuin uutta hiilivoimaa.
IEA:n mukaan uusiutuvan energian kapasiteettia rakennetaan seuraavan viiden vuoden aikana noin 1 000 gigawattia lisää.
– Se vastaa noin puolta maailman nykyisestä hiilivoimasta, jonka rakentamiseen on mennyt 80 vuotta, vertaa IEA:n johtaja Fatih Birol"


http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/talous/iea-nosti-ennustettaan-uusiutuvasta-sahkosta-aurinkoenergia-kasvaa-rajahdysmaisesti/

Uusiutuva energia, samoin kun kaikkien materiaalien täydellinen kierrätys ovat tämän planeetan eloonjäämisen ehtoja.

1Äänestä
  • Aurinkosähkön+kasvu+vuonna+2016+oli+50+%+suurempi+kuin+kasvu+vuonna+2015+(eikä+suinkaan+kapasiteetti+vuonna+2015).

    Äänestä

"+Aurinkosähkön+kapasiteetti+kasvoi+vuodessa+50+prosentilla+..."++Ydinvoimalan+käyttöaste+Suomessa+on+yli+90%,+ja+aurinkovoimalan+alle+10%.+Samalla+nimelliskapasiteetilla+ydinvoimala+tuottaa+sähköä+vuodessa+yli+10-kertaa+sen+minkä+aurinkovoimala.Kapasiteetti-ja+prosenttikasvu-sumutus+voi+onnistua+K.Laten+kaltaisille+viherhölmöille,+mutta+tuskin+++normaalijärkisille+sähkönkuluttajille.+Samoin+tuulifirmojen+mutina+siitä,+kuinka+monen+kerrostalokaksion+vuosikulutuksen+tms.+epämääräisen+sähkömäärän+ne+vuodessa+tuottavat.+Oikein+ja+rehellistä+on+kertoa+suoraan,+kuinka+monta+kWh/vuosi++kukin+aurinko-,+tuuli-+tai+ydinvoimala+sähköä+tuottaa,

Äänestä
  • Aloittaja

    Ole+rehellinen+ja+myönnä,+että+ydinvoimala+tuottaa+kokonaistehostaan+33.33%:lla+sähköä,++66.7%:lla++lämpöä+Itämereen+haaskattavaksi,+ja+samoilla+osuuksilla+ydinkakkaa,+maailman+vaarallisinta+jätettä.+Ei+järjen+murustakaan+tuossa.

    1Äänestä

" Samalla nimelliskapasiteetilla ydinvoimala tuottaa sähköä vuodessa yli 10-kertaa sen minkä aurinkovoimala."

Turha höpötys käyttöasteesta kuuluu myös sekin menneen talven lumiin. Ei nimellisteholla ole mitään merkitystä suhteessa totetutuneeseen tehoon, jos toteutuneen tuotannon hinta on muuten kohdillaan. Aurinkovoimasta ennustetaan tulevan edullisin energiantuotantomuoto jo lähitulevaisuudessa, eikä pelkästään etelän aurinkoisilla alueilla.

1Äänestä
  • "Ei nimellisteholla ole mitään merkitystä suhteessa totetutuneeseen tehoon".

    Kerro tuo niille, jotka tekevät vertailuja nimellistehoilla, esim. että aurinkoenergia on ohittanut ydinvoiman.

    Äänestä

" Ei nimellisteholla ole mitään merkitystä suhteessa totetutuneeseen tehoon, jos toteutuneen tuotannon hinta on muuten kohdillaan. "

Jos, jos,.... käyttöasteella ja tuotannon hinnalla on vahva yhteys. Matala käyttöaste merkitsee suurempia investointi- ja käyttökustannuksia per tuotettu kWh.

Aurinko- ja tuulisähkön jatkuvasti vaihtelevassa tuotannossa , matala käyttöaste merkitsee lisäksi suurempia tuotannon ajoittaisia vaihteluita keskituotannon molemmin puolin eli matala käyttöaste lisää systeemikustannuksia, vara- ja säätövoiman tarvetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stuxnet kirjoitti:

Toivotko, että Saksan energiakäänteen kaikki tavoitteet toteutuu?

Paras vastaus on jokin näistä:

Kyllä
En
Ihan hailee

Perusteluja ei tarvita, eikä siis vaadita.

Oma vastaukseni: Kyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu