Puolustuvoiman ylipäälikön syntyperävaatimuksen poistamisesta perustuslaista.
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/sdpn-pilvi-torsti-jatti-lakialoitteen-presidentin-syntyperavaatimuksen-poistamisesta-perustuslaista-200404297/
Torstin mukaan syntyperäisyyden vaatiminen rajoittaa isoa osaa ei-syntyperäisiä suomalaisia asettumasta ehdolle Suomen armeija ylipäälliköksi.
https://www.satakunnankansa.fi/kotimaa/sdpn-pilvi-torsti-jatti-lakialoitteen-presidentin-syntyperavaatimuksen-poistamisesta-perustuslaista-200404297/
Torstin mukaan syntyperäisyyden vaatiminen rajoittaa isoa osaa ei-syntyperäisiä suomalaisia asettumasta ehdolle Suomen armeija ylipäälliköksi.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Maanpettureiden puolue. Tervemenoa prosenttipuolueeksi.
SDP on aina ollut maanpetturi- ja desanttipuolue. Isänmaanvastainen ja hyvin vahingollinen.
Demarit haluaa somalipresidentin.
"Demarit haluaa somalipresidentin. "
Voihan nykyäänkin somali päästä Suomen presidentiksi jos on täällä syntynyt Suomen kansalaisena. "Somali" tai "suomalainen" ovat etnisiä ryhmiä ( kuten mm. "saamelainen). Kansalaisuus on sitten eri asia.
Pilvi Torsti vai pilvi-Torsti ?
Ohoh, kaikkea sitä pitää vielä nähdäkin ennenkuin täältä pois pääsee. Mitähän seuraavaksi?
Sanoppa muuta, Pilvi on nyt pilvissä, Suomessa on aika monta 7 vuotiasta tyttöä ja myös poikaa, jos näin saa nimitellä nykyään, joista ei myöskään koskaan voi tulla Suomen presidenttiä joten eipä tämä kummitustyttö nyt mitenkään erikoisasemassa sinänsä ole mutta Pilvillä taitaa noin yleensäkin olla aika lennokas mielikuvitus mutta ei siitä sentään pidä eduskunta-asiaa ja aloitetta tehdä, paluu maanpinnalle riittää jopa demarille.
Mistä näitä epäisänmaallisia Suomen kansalaisia sikiää kokoajan lisää ja lisää?
Demarit pettää aina.
Torsti tuskin edustaa koko SDP:tä tällä aivopierullaan. Vaikuttaa oikeistodemarilta eli piilokokoomuslaiselta joten liittyköön reilusti kokoomukseen kuten Juhana Vartiainen.
Ehdottomasti on oltava syntyperä suomalainen. Ei suomen asioita voi ajaa, kuin sellainen, joka on syntynyt suomessa.
Kaiken laisia laki aloitteita se voikin keksiä.
Vanha on hyvä ja tulee olemaan.
Me halutaan isänmaallinen presidentti ja sen on oltava kanta suomalainen. Juuret vahvasti suomessa. Ei haluta suvakkien presidenttiä, vaan isänmaallisten suomalaisten.
Typerä ajatuksenakin tuollainen vaihto ehto.
meille kelpaa vain umpi suomalainen.
Tuo pilvi torsti leijailee aivan pilvessä . Nainen. jonka aloitteet ovat älyvapaita. Halvatti näitä naisdemukoita, mitä puhuvat mm. huovinen lisänä.
Lie polttanutkin pilveä?
Pyöräilykypärä-huovinen, vanhukset kotiin delaamaan guseniina ja natsima raiskaahan se väinämöinenkin. nyt pilvi torsti. kumma kun antti rinne ei kykene saamaan akkalaumaa kuriin.tosin duunissa olen nähnyt että jos on yksi ukko ja kasa akkoja niin akat syö ukon ja alkaa jumalaton kaakatus. Tällaisen ehdotuksen tekijä pitäisi saada supo peräänsä. Vai vaatikko demareiden kunniakkaat perinteet -tiitisen lista -tällaiset idioottimaisuudet. Hävetkää jo demarit.
Suomeen pitää saada Bobrikov presidentiksi. Muutkin demarit ovat Venäjän palveluksessa. Halonen poisti jo miinat rajalta. Lipponen ostettiin kaasu ja vakoiluputkiston puhemieheksi.
Harva suomalainen on koskaan kuullut, kuka on todellisuudessa Suomen rikkain kansalainen.
Maamme rikkain kansalainen on venäläislähtöinen miljardööri, maailman kolmanneksi suurin öljykauppias ja Vladimir Putinin läheinen ystävä, joka ponnisti köyhyydestä oligarkiksi.
Hänen nimensä on Gennadi Timtšenko, ja hänestä tuli Suomen kansalainen 1990-luvun lopulla.
Siinä ehdokas.
Putin vaan hakkeroisi vaalit ja niin meillä olisi Putinin käsinukke pressana!!!
Putin vois kyllä hoitaa ylipäällikön hommaa...
Onko sukua mv-lehden kommenttisivuilla riehuvalle kapiais-Torstille?
100 vuotiaa itsenäisen Suomen juhlavuonna KEHTAAKIN.
kuka näitä ehdokkaita eduskuntaan on valinnut
Soluttautuvat taas asialla
Nainen, äänestä naista. Pätevyydellä ei ole merkitystä
Osaako ks. Edustaja ajatellut että tuleva presidentti voisi olla Putinia
Sitäkö tämä BLONDI halajaa
Kyllä nyt ollaan vaarallisella tiellä.
Meillä on jo nyt hallituksessa muualla asuvia ja kirjoilla olevia jotka ajavat surutta omaa etuaan.
Mikä on kansanedustajan vastuu. Oman edun tavoittelu ..
Millä lahjoilla on ehdokkaaksi päässytkään.
Demareilta ovela veto , laillista ajattelevat näitä tummempia tulokkaita.
Sateenkaaren väreissä ...
Todellisuudessa avataan ovia itään...
Tosrti on oeikeistodemari eli piilokokoomuslainen jotka pitää ulostaa SDP:stä ensi eduskuntavaaleissa.
Sateenkaari joka ajattelee muulla kuin yltäpäällä ...
Eilen taisi olla juttua naisten osuudesta päättäjien joukoissa olevan kolmannes.
Herää kyllä kysymys auttaako nämä ajattelijat naisen aseman vahvistuvan näillä mielipiteillä jotka tuntuvat tulevan sieltä mistä ei pitäisi päästää mitää tällaista ulos.
Nämä edustajat ovat suurelta osin käyttäneet avukseen miesten heikkoutta.
Veikkaan että torstia ajaa näihin järjettömyyksiin demariakkojen ryhmäpaine. Halosella on suosikkinsa ja valtaa jota se käyttää arajärven kautta. Halonenhan sai tämän Nasimankin Arajärven äänellä ap.pormestariksi. Akoilla on hirvittävä tarve nousta sosiaalisessa hierarkiassa puolueen sisällä. Mutta ei näillä demariakoilla ole sitä johtajan ominaisuutta, pitäisi ymmärtää tulevaisuuden merkitys, ei vain elää tätä päivää sinne tänne huutaen ja heiluen kuin lapsekas olio nimeltä matu.
Torsti on kokoomuslainennatuuriltaan koska kokoomualiset ovat nykyään kaikkein suvaitsevaisimpia kulatessaan lisää halpatyövoimaa Suomeen.
Suvakkiämmän perustuslain vastainen aivopieru. Edes pilveä polttelemalla ei saa noin vajaaälyisiä ideoita, mitä heIvettiä tuollainen debiili edes tekee eduskunnassa??
Tässä nähdään kun jo päättäjätkin haluaa hävittää suomalaissuuden. Kovaa vauhtia yritetään suomea pois maailman kartalta. Täällä alkaa jo hallita muslimit.
Suomalaisuudella ei siis ole enää mitään merkitystä.
Suomea ei voi, eikä saa hallita ei koskaan kukaan muu kuin SUOMALAINEN.
Syntyperältään SUOMALAINEN. Aina ja ikuisesti.
Se pitäisi Pilvi Torstinkin tajuta. Vain suomalainen auttaa toista suomalaista.
Kyllä suomi pitää jo antaa venäläisille.Turhaan me tätä enää pidetään.
Seuraava presidentti onkin sitten joku Mohamed, kun tuollaiset pilvipellet saa päättää asioista.
Kyllä tällaisen aivopierun päästänyt pitäisi pyytää anteeksi Suomalaisilta Suomen 100 v. Itsenäisyys päivänä .
Voiko joku olla näin .....
Nyt Suomalaisuutta pitää nostaa kunniaan ei häpäistä.
Ei nuo muutut tuo hyvinvointia Suomelle vaan syövät meidän ruokapöydässä .
Täällä eletään näiden suvakkien jälkeenkin ,
Lehdistössä vaan on liikaa näitä kieroonkasvaneita ja pilveen menneitä .
Varma tapa saada nimilehteen on puolustaa suvakkkei...
Ei se pyydä koska on kokkare.
Pilvi on tänään ja huomenna 13. Päivä perjantai uransa huipulla politiikassa
Jyrkkä alamäki odottaa huipulla.
Tuo Torsti sastanallinen suvakkihuora. Sen on aika vaihtaa sukupuolta ja muuntua ns. muunsukupuoliseksi ihmisraunioksi. Sellaisia ne ovat..
Kokoomuslainen se on.
Hyvä Pilvi, jatka samalla mallilla, saadaan demarien kannatusluvut putoamaan alle kymmenen prosentin.
Hän liittyy kokoomukseen joten älä huoli kokkare.