Suoraan kokoomuksen omasta Aamulehdestä tulee Ylen uusi päätoimittaja, siis Kivisen puoluetoveri kokoomuksesta.
Kokoomuslainen Ylen päätoimittajaksi,Aamulehdestä
kakoillekaikki
30308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Ketä kiinnostaa? Kuuluisiko kokoomuspalstalle?
Jo oli aikakin ottaa etäisyyttä DDR:ään! Valitettavasti vaan on todettava, että yksi henkilö ei riitä tuomaan jälkineuvostoliittolaista YLEä 2000-luvulle.
Halosesta ei olisi tullut presidenttiä ikinä ilman piilostalinistien vyöryttämää valtamediaa YLEä myöten. Sensuuri pelasi.
Halosesta ei olisi tullut presidenttiä ikinä.
Niinpä, tuli kuitenkin ja vielä kahteen kertaan
otti lättyyn tavjalta,
suomen onneksi....
Moni Kokoomusvaikuttaja äänesti 2000 Halosta. Päinvastaisista puheista huolimatta. Tämä vain lisää kepulaisten v...ta.
Hallitus vahvistaa asemiaan tiedoitusvälineissä. Jippii... saadaan lisää Pohjois Korean esimerkin mukaisia puolueettomia uutisia.
Kuka sitten pitäisi valita, joku kommari henkinen vai ?
Yle oli jo syvällä pulassa sosialisti ja vihervasuri hengellä.
Niin, kyllähän se taitaa olla se palstalla suosituin tiedotustapa, sellainen Sipilistien keskustalainen vaihtoehtoinen totuuslinja. Pohjois-Korealla samaa linjaa.
Mikset ole kommunistipalstalla.?
Kotiin toveri Taiston luokse.
Täällä nuo aatteesi vähän ihmeellisiä.
Myöhästyitkö lennolta?
Kyllä sinä olet se joka kommunistit tänne tuo. Miksi sinä et ole kommunistipalstalla?
Valta lujittaa lonkeroitaan..
Tiedoksi avaajalle ja muillekin: Aamulehti ei ole vuosikymmeniin ollut enää Kokoomuksen lehti. Aamulehti on puolueeton ja riippumaton. YLE:n uusi päätoimittaja Jouko Jokinen ei myöskään ole minkään puolueen jäsen.
"Aamulehti on puolueeton ja riippumaton.",
oikeistolainen...
Kaikki maakuntalehtemme ovat jo vuosikymmenien ajan ilmoittaneet olevansa puolueettomia tai puolueista riippumattomia, mutta kyllä ne silti yhä kantavat entisen äänenkannattajuutensa painolastia.
Jouko Jokinen puolustaa edeltäjäänsä Atte Jääskeläistä:
"– Korostan tässä, että olen tarkkaan tutkinut tapauksen ja Atte Jääskeläinen on toiminut, niin kuin päätoimittajan pitikin toimia eli päätti asioita. Olen vakuuttunut siitä, että ei hän toiminut minkään poliittisen painostuksen alla vaan itse harkiten omia päätöksiään."
https://yle.fi/uutiset/3-9841338
Ei taida tyyli Ylessä muuttua.
Mutta+jos+kumminkin,+kun+tähän+saakka+ylessä,+sossu-komukat+saanut+puheaikaa+noin+60-70+%.+
Vaikka+heidän+kannatus+on+vain+reilu+20%,+niin+kyllä+jostain+keskusta-oikeiston+sorsimisesta+tässä+on+kysymys.+
Mutta+jos+nuo+prosentit+olisi+toisinpäin,+että+vasureilla+olisi+60%+enemmistö.+Siellä+ei+silloin+keskusta-+oikeisto+saisi+avata+suutaan+koskaan.+Olisi+täysi+neukkulan+käytäntö+suomessssakin,+joten+miksi+me+enemmistö+voisimme+ottaa+sen+käyttöön+nytkin.+Ainakin+hetkeksi,+niin+vasurit+näkisi+mitä+on+maistella+omaa+lääkettään.
Hyvä Veli. Demokratin ja sananvapauden henkeen nyt kuuluu se että oppositio ja vallanpitäjien arvostelijat saavat enemmän media-aikaa. Jos homma menisi toisin päin eläisimme Pohjois-Koreassa. Sinne ja Venäjällekö te kepulaiset niin haikailette.
Siis demokratian.
Eiköhän Hyvä Veli tarkoita useamman hallituskauden perspektiiviä eli "sossu-komukat" olisivat saaneet esiintymisaikaa poliittista osuuttaan enemmän riippumatta siitä, ovatko olleet hallituksessa tai eivät. Samalla se tarkoittaisi, jos pitäisi paikkansa, etteivät kepu ja persut olisi päässeet arvostelemaan Kataisen hallitusta samassa suhteessa kuin vasemmistolaiset nyt Sipilän hallitusta.
Tällaista en ole havainnut. Kyllä oppositio aian on päässyt enemmän ääneen. Kuten jo mainittua demokratian nimissä oikein onkin.
Onkohan asiasta tehty media-alan oppilaitoksissa tutkimuksia? Itse en pysty ottamaan asiaan kantaa, enkä suosittelisi muillekaan ilman faktapohjaa.
Zimmermann esi-isän omaava on vankka Brysselin tiltu.
Kantaahan+ei+pystytä+ottamaan,+mutta+mielipiiteen+voi+toki++ilmaista.+Joten+nyt+kun+me+keskusta-oikeisto+ollaan+selvänä+enemmistönä.+Niin+miksi+me+ei+pantaisi+noita+vasureita+selvästi+nurkkaan.+Ei+pihaustakaan+heistä,+ainakaan+puoleen+vuoteen,+mieluummin+vuoteen.+
Niin+nähtäisiin+esim,+vasureiden+Arhinmäen+ja+Lii+Anderssonin+naamat,+kun+he+on+aina+ensimmäisinä,+antamassa+medialle+lausuntoja.+Vaikka+kannatus+on+mitä+on,+tätä+tarkoitan+sillä,+miksi+vasurit+saa+aina+julkisuutta+Ylessä,+vaikka+puhuvat+täyttä+paskaa+suomen+asioiden+ajamisesta.+
Ilman+heitä+suomen+elämisen+taso+olisi+50%+korkeammalla,+kun+he+kaikessa+edistyksessä+ovat+vastahankaan+tempovia+riiviöitä
Ilman+heitä+suomen+elämisen+taso+olisi+50%+korkeammalla,
M+iten+paksut+hirret+silloin+jo+sinun+mökissäsi+olisikaan
Jos asia ei olisi näin eläisimme kuten Hyvälle Veljelle sanoin Venäjällä tai Pohjois-Koreassa.
Sinulla hyvä muisti, näitä juuri keskustelun tason nosto vaatii. Kiitos siitä.
Laitoin minä kyllä 5 sm ylimääräistä, mutta elä puhu kellekkään!!
Sekin täysin noita sossuja varten, että saisivat raivarin, ja paljon saivatkin..
Ylellä on värisuora kokoomukselaisia.
Kivinen, Jokinen, Pihlajmäki
Ja EK pääporvari Matti Apunen illalla ja aamulla Ylen molemmilla kanavilla.
Suomessa ja muissa länsidemokratian maissa media ei nöyristele niinkään poliitikkoja, mutta sitäkin enemmän virkamiehiä, yksisilmäisiä professoreita, karismaattisia mielipidejohtajia ja pinnalle nousseita trendejä ja pintailmiöitä. Sopulien lailla, kuten presidentti Mauno Koivisto asian ilmaisi joskus 1980-luvulla.
Ylellä on määrätietonen kokoomuslaisten suosinta menossa. Esim jokaisessa A-talkissa on tänä syksynä ollut kako esiintymässä, siinähän saa mukavasti tv-aikaa poliitikko. Esim taas tänä iltana.