Mistä voin saada luotettavaa Raamatun opetusta. Laittakaa tähän linkki:
Toivon oikeaa opetusta
11
147
Vastaukset
Esimerkiksi tuolta
http://www.atheistrepublic.com/Luotettava raamatun opetusta voi saada www.sansa.fi sieltä voi kuunella eri kohita Raamatusta.
tammi23 kirjoitti:
Luotettava raamatun opetusta voi saada www.sansa.fi sieltä voi kuunella eri kohita Raamatusta.
Ei kannata. Parhaat palat voi lukea suoraan tuolta
https://vapaasana.net/2007/11/28/raamatun-julmuuksia-ja-ristiriitoja/
On nimittäin niin, että raamattu on sen verran huonosti kasattu fiktiivinen kirja, ettei sen lukemisesta ole muuta hyötyä kuin uskon menetys.he-ma kirjoitti:
Ei kannata. Parhaat palat voi lukea suoraan tuolta
https://vapaasana.net/2007/11/28/raamatun-julmuuksia-ja-ristiriitoja/
On nimittäin niin, että raamattu on sen verran huonosti kasattu fiktiivinen kirja, ettei sen lukemisesta ole muuta hyötyä kuin uskon menetys.Eipä ihmisellä itsellää olekaan mitään uskoa,jos niin luulette olette väärässä,usko on lahja jumalasta ei ihmisestä lähtöisin. Ei ole otettavissa kuin kirja hyllyltä.
Esimerkiksi tuolta
http://www.atheistrepublic.com/
Pyytää hän lisää, jos ei tuo riitä. Niin on kirjoitettu.- Paras.Opettaja
Rukoile
ja lue itse raamattua. Pyhä Henki opettaa sinua. - Sanan.oikea.jakaminen
Kukaan meistä ei selviä yksin, vaan tarvitsemme paimenia kaitsemaan meitä Jeesuksen lampaita, joita me Hänen omansa olemme.
Etsi paikkakunnaltasi tai lähialueelta seurakunta, joka pysyy raamatunmukaisessa opissa, ja joiden paimenilla on rakkaus Raamatun sanan totuutta kohtaan.
Mauno Mattila on osoittanut hyvää paimenuutta, ja opettaa Sanaa raittiisti ja oikein, joskin tulee muistaa, että joissakin kohden me kaikki hairahdumme .
Youtubesta löytyy paljon hänen opetuksiaan.
Suosittelen myös Tapani Suonnon opetuksia, jotka ovat hyvin raamatullisia ja raittiita nekin.
TV7:ää en suosittele, koska opetukset suurelta osin äärikarismaattista harhaopetusta, jotka eksyttävät katsojia ja kuulijoita pois Totuudesta ja saattavat aiheuttaa ahdistusta. Toki sieltäkin jotain hyvääkin tulee, mutta tosi vähän. - 12___13
Parasta ja luotettavinta on lukea itse suoraan Raamattua, ainakin jos ei ole laiska ja pysyy totuudessa.
Mutta tämä voi myös olla avuksi:
http://www.kolumbus.fi/r.berg/index.html - Meingott
Tässä pari linkkiä sinulle käyttöösi. Ensimmäisenä on Evankeliumiyhdistyksen raamattusivut. Laitan yhden sivun avoimena ja sieltä voi jatkaa itse eteenpäin:
(http://raamattuluennot.sley.fi/raamattuluentoja-eri-aiheista/miten-uskomme)
Toisena on rovasti Olavi Peltolan sivut, joille hän on koonnut runsaasti omia raamattuopetuksiaan. Linkki vie Löytöretki Uuteen testamenttiin -sivulle. Sieltä sitten eteenpäin voi valikoida itse.
(http://rovasti.fi/taxonomy/term/13)
Siunausta sinulle ystävä! - kirkossaKävijä
Käy kirkossa !
- yksiuskova
On todella tärkeää tuntea itse Jumalan Sana. Kun tulin uskoon ja otin Jeesuksen vastaan Herranani ja Vapahtajanani, minulla ei ollut paikkaa, jossa olisin kuullut opetusta. En tiennyt minne mennä. Mutta luin itse Raamattua. Lukiessani Raamattua selvisi moni asia. Kun sitten menin eri seurakuntiin käymään, huomasin, että monissa paikoissa saarnataan jotain muuta kuin mitä Raamattu opettaa.
On tärkeä uskoa mitä Jumala sanoo Sanassaan ja luottaa siihen. Älä luota ihmisiin. Jokainen voi eksyä. On todella paljon eksytystä liikkeellä. Raamatussa varoitetaan, kuinka tulee ja on jo iso luopumus, jossa luovutaan Jumalan Sanasta ja saarnataan jotain toista evankeliumia ja eletään toisen evankeliumin mukaan.
Ota Jeesus vastaan Herranasi ja Vapahtajanasi, usko kuka Hän on, mitä Hän teki puolestasi, tunnusta syntisi, pyydä anteeksiantoa synneillesi ja lähde seuraamaan Jeesusta. Jeesus on opettaja. Meidän tulee seurata Jeesusta, ei ihmisiä. Jos seuraat Jeesusta totuudessa, tulet kyllä huomaamaan kuka puhuu totuudessa ja Pyhässä Hengessä Jumalan Sanan mukaisesti ja kuka ei. Mutta luota yksin Jeesukseen. Älä seuraa ihmisiä.
Ole varovainen esim. nettiopetusten kanssa. Vaikka joku puhuu Jeesuksesta, se ei tarkoita, että ko. ihminen puhuu totuutta. Pahimmat eksytykset ovat sellaisia, joissa on esim. 80% Jumalan Sanaa ja 20% valhetta.
Lue ja tutki itse Jumalan Sanaa. Seuraa Jeesusta. Etsi Hänen tahtoaan, etsi Häntä ja tottele Häntä. Anna Hänen johdattaa elämääsi, anna elämäsi Hänen käsiinsä. Raamattu ilmoittaa, että jokainen joka Hänet todella ottaa vastaan henkilökohtaisesti Vapahtajana ja Herrana, saa Pyhän Hengen. Pyhä Henki johdattaa ihmisen kaikkeen totuuteen. On tärkeä antaa Jeesuksen vallita elämäänsä. Kieltää itsensä ja seurata Jeesusta niin, että Jeesus voi tehdä tahtonsa ihmisen kautta. Jos et vielä tiedä mitä tämä tarkoittaa, tulet tietämään jos otat Jeesuksen vastaan ja seuraat Häntä totuudessa.
Jeesus on tie, totuus ja elämä (Joh. 14:6).
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821339Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä651115Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021108Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1691061Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121019Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103973Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68886Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍125830Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123758- 77745