Haluan kipeästi mielipiteitä perusteluineen, että miksi minun pitäis hankkia juuri tämä auto. Haluaisin että auto on etuvetoinen ja että siinä olisi kohtuullinen tavaratila. Ajettavuus pitäisi olla hyvä ja laadukas. Mihnin olis järkevintä päätyä. Bensan kulutus ei saisi olla mikään kohtuuton. Vähän ajettu käytettykin käy.
Hintaluokka 22500-25000
Herra uudelta maalta
3315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nimittäin siitä mitä autolta haet. Haluatko urheilullisen, tehokkaan, varustellun vai kenties tilavan? Miten paljon aiot autolla ajaa vuodessa? Mitä aiot autolla kuljettaa? Miten kauan sen pitää?
Jos tuolla hinnalla haluat maksimimäärän tilaa niin Toyota Corolla Verso, Citroën Berlingo tai jokin muu vastaava kulkine on hyvä vaihtoehto.
Jos taas sporttista, niin... enpä tiedä, kun minulle autoa hankittaessa ensimmäinen tarkastuksen paikka on ollut riittävät tilat.
meitä on niin moneksi, omissa valinnoissa tilat on viimosena, tai ei kriteeri ollenkaan (kuskin paikalla pitää tietenkin olla ergonomiat kohdallaan).
1. hinta (ostohetken varojen mukaan)
2. ajoasento, jos huono ei edes koeajo kannata
3. teho/paino suhde (160hv/1400kg tai parempi)
4. takavetonen pitää olla (tai nelivetonen)
5. 4 tai 5 ovee
6. ilmastointi
7. kulutus, tilat, hilavitkuttimet (varusteet), ulkonäkö ym vähemmän tärkeet.
http://www.ford.fi/mallisto_focus.html
Kaikki esittämäsi kriteerit täyttyvät mennen tullen ja kaiken lisäksi sinusta tulee uusi kadehdittu Fordisti. :))