Lapuan elinkeinoelämän suurin syöpä on sen ns. elinkeinojohtaja, olen lähes kymmenen vuotta seurannut hänen touhujaan ja lopputulemana voin sanoa hänen rahastavan Lapuaa täydellisen turhasta mitään aikaansaamattomasta työstä Lapuan elinkeinoelämän hyväksi, en tiedä ainoatakaan merkittävää projektia jonka hän olisi saattanut maaliin, no oman palkkansa on kyllä varmana nostanut.
Lapuan turhin virkamies
23
398
Vastaukset
- callekiwes
Et ole ajan tasalla.
- KiweksenKalle
Ei ole sunkan aivotoiminta kovin kiihkeää, jos ajattelet tuolla kuittaavan keskustelun.
- Oikiaameinikiävaan
Turhimpia ovat ne virkamiähet jokkaa jaksaaa trullittaa ja lööperiä jauhaa. Pysykää lestissännä samoin pikku maajussipoliitikot tai mitä puskahöppänöötä liänevät. Joko on hatusta veretty uusia eherokkaita jallitettavaksi kaupunnijohtajaksi. Sillä sellaasta tarvitaan ja mialuusti joku muu kun läheltäkään lapuaa oleva siis ei mihinään nimes lapualaasta puikkoihi. Eikä kenenkää hyvävelisisko juttua. Odotelles sitä päivää.....
- calleJuurelakointähti
Monta muuta yhtä turhaa Lapuan asioosta päättämässä. Notkuvat kyttäämässä niinkuin esim. kaupungintaloolla ja nostavat ns.kokouspalkkioota siitäkin hyvästä.
- Rahaapuuttuu
Elinkeinojohtaja tekee voitavansa, sen mitä yksi henkilö pystyy ilman taloudellisia resursseja tekemään. Vika on siinä, että hänelle ei ole määritelty talousarvioihin koskaa paria tonnia enempää rahaa. Matkailumarkkinointiinkin on rahaa satatonnia vuodessa.
- Honkimettäläänen
Ei kait kukaan tosissaan uskokkaan, että elinkeinojohtaja alkaisi investoimaan kaupungin piikkiin minkäänmoista yritystoimintaa, kyllä kaupunginjohtajan tasoista palkkaa nauttiva viranhaltija joutuu käyttämään omaa aivokapasiteettiaan ja tuottamaan sitäkautta vastiketta kuittaamilleen palkkioille kuukausittain.
Mikäli siellä kopassa on hiukkasenkaan pöhinää, olettaisin sieltä tulevan ehdotuksia paikallisille yrittäjille mihin suuntaan hänen mielestään olisi hyvä kehittää kunkin toimialaa ja samalla yhteistä hyvää paikkakunnalle, tämäntyyppinen toiminta ei vaadi lisäresursseja. - toteen.näytetty
Eiköhän se ole jo tullut toteen näytetyksi, että Lapualla on satraappien toimesta virkamiesten kädet on sidottu.
- RemmiOnLöysällä
Toimialajohtajat saavat palkkaa 6000 e kuussa, juuri saman kuin kananedustajat.
Kotipaikkakunnallaan metsurina toimiva kaupunginjohtajamme
saa kuukausipalkkaa yli 10.000 e kuussa.
Yli sisäministerin palkan.
Millään ei ole mitään väliä liitosta odotellessa. - KilpailuKyky
RemmiOnLöysällä kirjoitti:
Toimialajohtajat saavat palkkaa 6000 e kuussa, juuri saman kuin kananedustajat.
Kotipaikkakunnallaan metsurina toimiva kaupunginjohtajamme
saa kuukausipalkkaa yli 10.000 e kuussa.
Yli sisäministerin palkan.
Millään ei ole mitään väliä liitosta odotellessa.Herttinen aika! Mitä ne ovat noilla palkoillaan saaneet aikaan?
- täysi-liitostuho-lapua
Liitospuheet on aivan turhia jos siihentouhuun lapua sortuu, täällä on kaikki toiminnot lopus elikkä ylistaro on esimerkinä ja peräseinäjoki, kaikki yhteiskunnalinen veretään tuppeen ja rahat seinäjoen velekoihin mitä höynäävät.
- kaikkitulot-sinne
Huuhaa loppuu muuten seinäjoelta jos eivät pysty vehkeilemään ilmajoen ja lapuan kukkaroita napaansa -tästä tyrehtymisestä nämä veivaavat tätä soutaan.
seinäjoki kukoilee kaikkitulot-sinne kirjoitti:
Huuhaa loppuu muuten seinäjoelta jos eivät pysty vehkeilemään ilmajoen ja lapuan kukkaroita napaansa -tästä tyrehtymisestä nämä veivaavat tätä soutaan.
seinäjoki kukoileeLapuan kukkarossa on 100 000 000 euroa velkaa. 😵
- täsmenyksiä-täsmennyksiä
Lapuan velat eivät lapuaa kaada ja sopeutusta -kun pukataan ja järkeistystä niistäkin päästään niskanpäälle, järestely kysymyksiä pitää lapualla ruveta puimaan ja näin mennään hyvääsesti vielä eteenpäin satoja vuosia.
Lapualaisten suuret puheet tiedetään, velatkin muuttuvat saataviksi kuin taikaseinän läpi syötettynä. 🤣
- oikeensurvotaa-savveen
Kyllä seinäjoki ossaakermat kuahia, onhan siellä 70 v kokemus, mutta nyt siellä on pallot hukassa ja koneet pysyvät maassa vaikka kuinkas piirileikkiänsä huutavat kädet ojenetuna taivasta kohin.
- voihan-turkanen-turkanen
Näimpäs -miljardin velkaa ja vastuuta ovat takoneet ja surutta, kyllä holtitomuus vaivaa seikkejä ja pahemman kerran, jotta tuasta on pysyttävä irti ja vieläpä kaukana sitten oikein selät kääntäen sinnepäin.
- Rahaaseinästä
oikeensurvotaa-savveen kirjoitti:
Kyllä seinäjoki ossaakermat kuahia, onhan siellä 70 v kokemus, mutta nyt siellä on pallot hukassa ja koneet pysyvät maassa vaikka kuinkas piirileikkiänsä huutavat kädet ojenetuna taivasta kohin.
Eikös siellä Kauhavalla ole se taikaseinä!
- liikennemerkkit
Älä honkimettäläänen (mitä et ole) karehdi elinkeinojohtajaa !
Hae itse elinkeinojohtajien paikkoja, ole hyvä .- Kiellettyajosuunta
Kuka tässä on kadehtinut ketään? Eiks se ole niin, että palkkansa edestä pitää tehdäkin jotain ja jopa saada jotain aikaiseksi?
- honkimettäläänen
Mielestäni se on huolenkantoa eikä kadehtimista kun nostaa esille turhia hapenkuluttajia, jotka eivät tee näkyvää tulosta vuosikausiin. Ilmeisesti aikoinaan on valittu väärä tyyppi hoitamaan ko. virkaa kun ei ole mitään saavutusta nähtävissä aivotyön tuloksena.
- AamunAurinkoinen
Hys hys. Ei saa levittää näitä negatiivisia ajatuksia. C Liljamo kumppaneineen suuttuu ja Lapua suistuu.
- Hellanmaa
Turhin on kultuuritoimiston henkilökunta, sielä nyt viisi henkilöä ripustelee tauluja ja heillä on vielä päällikkö VT. kulttuurijohtaja , jonka virkaa ei ole uskallettu laittaa julkiseen hakuun, siksi että virkaa voi hakea joku pätevä.Jos kaupunki haluaa säästöjä niin kaksi työntekijää pystyy hoitamaan kulttuuritoimiston tehtävät.
- Tiistenjoki
Tärkeentä elämäs on se jotta vesi tuloo ja menöö ja on tiä jotta pääsöö osuuskauppahan. Ja siälä Hellanmaas se paskaputki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "402445SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942000Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851315Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301159Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80784Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665