Kirkkojen jumalanpalvelukset kaikuvat lähes tyhjille kirkkosalaille.
Vapaiden suuntien ja muiden kirkkokuntien jäsenet käyvät vähintäin 1-2 kertaa viikossa seurakunnassaan.
Miksi luterilaiset eivät käynkirkoissaan?
Vapaiden suuntien ja muiden kirkkokuntien jäsenet käyvät vähintäin 1-2 kertaa viikossa seurakunnassaan.
Miksi luterilaiset eivät käynkirkoissaan?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vain uskovat käyvät seurakunnassa. Luterilaisissa on niin kovin vähän uskovia, että ei ole kirkossa kävijöitä.
Olen uskossa, mutten voi käydä kirkossa koska sairastan sosiaalifobiaa. Pelkään että joku kirkossa katsoo pahasti tai tulee juttelemaan.
Et sitten varmaan käy missään muuallakaan vanukkaita syömässä?
Käyn kaupassa.
Olen myös syvästi uskovainen, mutta en voi käydä kirkossa sen takia, kun olen allerginen kolehtihaaville.
Ethän sinä sinne kuitenkaan mitään laittaisi!
Luterilaiset eivät käy varsinaisesti jumalan palveluksieen kirkossa, mutta monet kuuntelevat sen radiosta kotonaan.
Sitten he osalistuvat erill. toimituksiin ,asioivat ja viettävät erilaisia juhlia seurakunnan tiloissa. On monia toimintojat, mihin seurakuntalaiset osallistuu, mutta ei välttämättä kirkossa.
Seurakunnan kokousta ei tule jättää. Ja miten kokokea uskovien yhteyttä jos ei käy seutakunnassa.
Ja vain pieni vähemmistö kuuntelee edes radiosta.....
Luterilaislla ja vapailla suunnilla on selkeä ero koska vapaissa suunnissa seurakunnan jäsenet ovat uskossa ja luterilaisten valtaosa on nimikristittyjä.
Se on tietenkin totta, että jumalanpalveluksiin ei osallistuta niin paljon kuin aikaisemmin, ja luku on yhä laskemaan päin, mutta ajattelinkin, että seurakunnan toiminta on muutakin kuin jumalanpalveluksissa istumista.
Toki täytyy sanoa, että kaikkinensa pieni määrähän siellä käy.
Lisään vielä, että tasapuolisuuden nimissä pitäisikin verrata keskenäänsitä, kuinka moni uskova siellä käy. Kaikkihan ei ole uskovia niinkuin sanoit.
Lasten- ja vanhustenkerhot taitavat olla ainoaa toimintaa. Mutta mitään Raamatun opetusta ei ole. Se on haettava herätysliikeistä tai vapaista suunnista.
Koejaus. Luterilaiset eivät osallistu...
Jumalanpalvelukset ovat tylsiä. Aina sana kaava, aina samat sanat ja saarnat ovat viiden minuutin hölynpöyjä.
Aivan. Siellä ei saa opetusta ja kaikissa tutkimuksissa ihmiset haluavat opetusta Sanasta!
Naisille riittää, että kuuntelee palveluksia ja opetusta, ja siihen radiojumalanpalvelusten ja saarnojen ja opetusvideoiden kuunteleminen soveltuu hyvin. Naisten ei ymmärtääkseni tarvitse mennä kokouksiin joissa vuorovaikuttaminen on olennaista, se on miesten juttu niin kuin Raamatun aikaankin.
>> Miksi luterilaiset eivät käy kirkoissaan? <<
Koska he mitä ilmeisimmin eivät koe sitä niin tärkeäksi asiaksi. Valtaosalle kirkko on se ja sama, kunhan kirkko hoitaa häät ja hautajaiset. ja kirkkohäiden suosiokin on laskenut reippaasti.
Ihmiset ei usko kirkon juttuihin.
Juuri näin. Suomalaisilla on muuta tekemistä. Tämä kansa ei koostu fundamentalisteista.
Eiköhän tuo ole aika pitkälle paikkakunta kohtaista. Meillä on vielä toistaiseksi riittänyt väkeä kirkkoon. Ei nyt piripintaan ole arkipyhinä mutta ei siellä yksinään joudu veisaamaan .
Etelä- Suomessa on muuten joissakin seurakunnissa siirrytty pitämään jumalanpalvelus vasta iltapäivästä jolla on saatu paremmin lapsiperheitä mukaan. Onhan se ihan ymmärrettävää, että perheessä jossa muutama pieni lapsi , niin ne aamut ovat melko kiireisiä ja ehtiipä sitä veisaamaan sitten päivälläkin.
Luterialiset eivät vie lapsiaan kirkon jumalanpalveloukseen, mutta ovat pakkottaneet- tuellaan seurakunnat pakottaneet - koulut ja piväkodit kuskaamaan lapset jumalanpalveluksiin ja kuuntelemaan seurakuntapappien aamuhartauksia.