Vanhus ei pysty kävelemään kuin sisällä rollaattorilla. Ei ole käynyt ulkona vuosiin, ellei lainapyörätuolia. Apuvälinevarastosta saakin lainaan, mutta haku ja vienti on aina iso homma eikä lainatuoli kulje hyvin kuin tasaisella asvaltilla.
Voiko pyörätuolia saada pysyvään lainaan? Miten se tapahtuu? Millainen sen pitäisi olla jos haluaisi ulkoiluttaa mökillä (ylä- ja alamäkiä, nurmea ja epätasaistakin maastoa)? Silti saisi olla kokoon taittuva, että sopisi autoon.
Mistä ja millainen pyörätuoli vanhukselle?
6
1469
Vastaukset
- Ohjenuoraa
Apuvälinelainaamosta saa pyörätuoleja pidemmäksi ajaksi lainaan ja siellä pystyvät neuvomaan millanen tuoli olis hyvä just noissa maastoissa. Kannattaa ottaa pyörätuolin tarvitsija mukaan kun käy siellä, silloin saa oikean kokoisen ja mallisen pyörätuolin mukaan. Siellä opastavat myös pyörätuolin käytössä ja siinäkin neuvovat miten sen saa auton kyytiin sopimaan.
- pyörätuoliakaipaava
Pitääkö olla jokin lääkärintodistus liikuntakyvystä vai saako ilmankin? Nyt siis olemme saaneet vain pikalainoja.
- Soitaensin
Ei mun käsittääkseni tarvi mitään lääkärintodistusta, kun siellä käy lainaamassa apuvälineitä. Voit tietenkin lääkäriltä pyytää lähetteen, jos se auttais pitkäaikaisen apuvälineen saantiin.
- pyörätuoliakaipaava
Niinpä onkin eli saa ilman lääkärintodistustakin! Mutta valitettavasti vain sen peruspyörän joka ei kulje kuin ihan tasaisella pinnalla. Saako mistään muualta pyöriä vaikka vuokralle? Kai sellaisiakin pyöriä on jotka kulkisivat edes pikkuisen epätasaisessa maastossa, poluilla ja nurmikoilla?
- Anonyymi
Tuolla ainakin joku näyttää tarjoavan pyörätuolia pois ilman lähtöhintaa:
https://www.huuto.net/kohteet/pyoratuoli/599451625 - Anonyymi
Ehdottomasti sähköpyörätuoli joka on viritetty malli ja kulkee noin 70 kilsaa tunnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728