Oikaistaan valeita Merkelistä

UnionFan

EU-vihaaja: "Merkel onnistuu siinä mikä jäi "aatulta" kesken ."

Hitler kukistettiin sodassa. Merkel on rauhan suuri tuki.

"Ranskalle pieniä muruja että se alistuu Saksan johtamaan unioniin ."

Ranska on unionin täysivaltainen jäsen, kuten kaikki muutkin.

"Muut yhteiskunnat ovat jo alistuneet palveluskoiran rooliin ."

Merkelillä ja Saksalla on suuri vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa Unionissa. Se on Eurooppa-neuvostolla, jossa Saksalla on yksi ääni.

6

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumma-juttu

      Kun faktat lyödään pöytään, menee EU-vihaajilta jauhot suuhun.

    • qåaäzm

      Luuleeko aloittaja että liittovaltiossa ei Saksan ja Ranskan tyypit eivät määräisi? Siinä ne vasta määräävät kun jo nyt Saksa sanelee Suomellekin mitä pitää tehdä. Tämä nähty on vasta alkusoitto, mitä diktatuuriin tulee.

      • Kuka.käskee

      • UnionFan

        "Luuleeko aloittaja että liittovaltiossa ei Saksan ja Ranskan tyypit eivät määräisi? "

        Ei ole liittovaltiota, eikä tulossakaan. Sellaisesta voidaan päättää vain enemmistöllä ja sittenkin siihen on pitkä, pitkä tie.

        "Siinä ne vasta määräävät kun jo nyt Saksa sanelee Suomellekin mitä pitää tehdä. Tämä nähty on vasta alkusoitto, mitä diktatuuriin tulee. "

        Saksa ei sanele Suomelle mitään. Saksan maltillinen linja on kuitenkin usein lähellä Suomen näkemyksiä.


    • Poika.Pokkila

      Tottahan toki saattaa noinkin olla, ei DDR koulutus ole mennyt turhaan, opit on siirretty!

      Rautatie ulottuu Tallinnaan, Krimistä naristaan ja Romanian öljykentät ovat hallinnassa. Nyt vielä kun tutustutaan Barbarossa suunnitelmaan puuttuu rautatie jäämerelle mutta piankos sen suomalaiset pykää. Jos joku luulee että Barbarossan paperit hukkuivat Berliinin tuhossa on hakoteillä. Niitähän luetaan niin ,että jo kolmannet kopiot ovat reunoiltaan sämppääntyneet.

      Epäilen kuitenkin ,että matka Uralille on pitkä ja taas "kenraali talvi" sekä loputtomat arot näyttävät paikan Wotaneille. Toivon vain sitä ,ettei suomalaiset taas kajauta päitään Karjalan mäntyihin kuten "Honkajoki" rukouksissaan lausui.

      • Mitä sinä höriset ?
        Liittovaltio tarkoittaa yhteisvastuuta ja samoja oikeuksia kaikille Liittovaltiossa.
        Ei ole mitään suomalaisia olemassa liittovaltiossa ja hyvä niin. Sosiaaliturva on sama
        kaikilla, niin entisillä ranskalaisilla, kuin entisillä saksalaisilla.

        By the way... Saksan väkiluvusta jo liki puolet on siirtolaisia muualta ja ovat saksalaisia
        jos olet edes käynyt saksassa.

        En ymmärrä mitä sinä juuri sinä voit hävitä siinä Liittovaltiossa älä käännä mihinkään
        suomalaisiin, sillä meillä ei ole mitään samaa sinun kanssa ja sinulla on lisäksi ihan omat
        perverssiot.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe