Oikaistaan valeita Merkelistä

EU-vihaaja: "Merkel onnistuu siinä mikä jäi "aatulta" kesken ."

Hitler kukistettiin sodassa. Merkel on rauhan suuri tuki.

"Ranskalle pieniä muruja että se alistuu Saksan johtamaan unioniin ."

Ranska on unionin täysivaltainen jäsen, kuten kaikki muutkin.

"Muut yhteiskunnat ovat jo alistuneet palveluskoiran rooliin ."

Merkelillä ja Saksalla on suuri vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa Unionissa. Se on Eurooppa-neuvostolla, jossa Saksalla on yksi ääni.
6104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun faktat lyödään pöytään, menee EU-vihaajilta jauhot suuhun.

Äänestä

Luuleeko aloittaja että liittovaltiossa ei Saksan ja Ranskan tyypit eivät määräisi? Siinä ne vasta määräävät kun jo nyt Saksa sanelee Suomellekin mitä pitää tehdä. Tämä nähty on vasta alkusoitto, mitä diktatuuriin tulee.

Äänestä
  • Oikeastaan asia on hieman monimutkaisempi niiden määräävien voimien kohdalta, homma on oikeastaan vieläkin ikävämpää kuin kuvittele, linkin kirjoitus kertoo aika hyvin missä on menty ja tullaan menemään..

    http://rayhablogi.blogspot.fi/2017/09/euroopan-unioni.html

    Äänestä

  • "Luuleeko aloittaja että liittovaltiossa ei Saksan ja Ranskan tyypit eivät määräisi? "

    Ei ole liittovaltiota, eikä tulossakaan. Sellaisesta voidaan päättää vain enemmistöllä ja sittenkin siihen on pitkä, pitkä tie.

    "Siinä ne vasta määräävät kun jo nyt Saksa sanelee Suomellekin mitä pitää tehdä. Tämä nähty on vasta alkusoitto, mitä diktatuuriin tulee. "

    Saksa ei sanele Suomelle mitään. Saksan maltillinen linja on kuitenkin usein lähellä Suomen näkemyksiä.

    Äänestä

Tottahan toki saattaa noinkin olla, ei DDR koulutus ole mennyt turhaan, opit on siirretty!

Rautatie ulottuu Tallinnaan, Krimistä naristaan ja Romanian öljykentät ovat hallinnassa. Nyt vielä kun tutustutaan Barbarossa suunnitelmaan puuttuu rautatie jäämerelle mutta piankos sen suomalaiset pykää. Jos joku luulee että Barbarossan paperit hukkuivat Berliinin tuhossa on hakoteillä. Niitähän luetaan niin ,että jo kolmannet kopiot ovat reunoiltaan sämppääntyneet.

Epäilen kuitenkin ,että matka Uralille on pitkä ja taas "kenraali talvi" sekä loputtomat arot näyttävät paikan Wotaneille. Toivon vain sitä ,ettei suomalaiset taas kajauta päitään Karjalan mäntyihin kuten "Honkajoki" rukouksissaan lausui.

Äänestä
  • Mitä sinä höriset ?
    Liittovaltio tarkoittaa yhteisvastuuta ja samoja oikeuksia kaikille Liittovaltiossa.
    Ei ole mitään suomalaisia olemassa liittovaltiossa ja hyvä niin. Sosiaaliturva on sama
    kaikilla, niin entisillä ranskalaisilla, kuin entisillä saksalaisilla.

    By the way... Saksan väkiluvusta jo liki puolet on siirtolaisia muualta ja ovat saksalaisia
    jos olet edes käynyt saksassa.

    En ymmärrä mitä sinä juuri sinä voit hävitä siinä Liittovaltiossa älä käännä mihinkään
    suomalaisiin, sillä meillä ei ole mitään samaa sinun kanssa ja sinulla on lisäksi ihan omat
    perverssiot.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UnionFan kirjoitti:

EU-vihaaja: "Merkel onnistuu siinä mikä jäi "aatulta" kesken ."

Hitler kukistettiin sodassa. Merkel on rauhan suuri tuki.

"Ranskalle pieniä muruja että se alistuu Saksan johtamaan unioniin ."

Ranska on unionin täysivaltainen jäsen, kuten kaikki muutkin.

"Muut yhteiskunnat ovat jo alistuneet palveluskoiran rooliin ."

Merkelillä ja Saksalla on suuri vaikutusvalta, mutta ei määräysvaltaa Unionissa. Se on Eurooppa-neuvostolla, jossa Saksalla on yksi ääni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu