"Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan työttömiä oli elokuussa 202 000, mikä oli 7 000 enemmän kuin vuosi sitten. Työttömyysaste oli 7,5 prosenttia, kun se edellisvuoden elokuussa oli 7,2 prosenttia. Työllisiä oli 7 000 enemmän kuin edellisvuoden elokuussa. Työvoiman ulkopuolella olevia oli 5 000 vähemmän kuin vuosi sitten".
http://www.aamuset.fi/uutiset/3667952/Tilastokeskus Tyottomyysaste kaantyi nousuun
Työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan elokuussa 202 000 (virhemarginaali ±18 000), mikä oli 7 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömiä miehiä oli 97 000 ja naisia 105 000.
Työttömyysaste oli elokuussa 7,5 prosenttia eli 0,2 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuotta aiemmin. Miesten työttömyysaste oli 6,9 ja naisten 8,1 prosenttia. Työttömyysasteen trendi oli 8,6 prosenttia.
http://www.aamuset.fi/uutiset/3667952/Tilastokeskus Tyottomyysaste kaantyi nousuun
Työttömiä oli Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan elokuussa 202 000 (virhemarginaali ±18 000), mikä oli 7 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömiä miehiä oli 97 000 ja naisia 105 000.
Työttömyysaste oli elokuussa 7,5 prosenttia eli 0,2 prosenttiyksikköä suurempi kuin vuotta aiemmin. Miesten työttömyysaste oli 6,9 ja naisten 8,1 prosenttia. Työttömyysasteen trendi oli 8,6 prosenttia.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitä paremmin yrityksillä menee, sitä enemmän omistajat nettoavat entistä vähemmillä palkkatyötunneilla.
Oikeasti niitä työttömiä on edelleen se 600 000 ei siinä tilastovippaskonstit muuta asiaa miksikään
Pääasia että kepukokkeleilla menee hyvin ja sijoitukset tuottavat sekä valtion antamat tuet.
Jään odottamaan, miten valtamedia kääntää kehityksen positiiviseksi.
Eilen työkkäri kertoi taas asioiden olevan toisinpäin, eli työttömyys laskenut ! ?
Miksi linkki TEM:n työllisyyskatsaukseen on kielletty? Vai oliko liian arkaluonteista sanoa, että TEM:n lukema ei mahdu Tilastokeskuksen virhemarginaaliinkaan?
Pistän toisen vähän epätarkemman linkin ministeriön sivulle. http://tem.fi/julkaisulista?subject=Työllisyyskatsaus
Hätätilahallituksen paikka. Presidentti voisi tehdä jotain kun eduskunta ei kykene.
Pressa vois myös harjoittaa aktiivista katumista
Painuisivat työttömät sossupummi pskiaset hevon vtuun Suomesta. Kansalaisuus pois ja karkotus Suomesta voimatoimin.
Kokoomusloinen uhoaa.
Taitaa olla matu, joka pyrkii suojelemaan asemaansa tukiloisena.
tuossa on se huono puoli että työttömät on siis työkkärin toimenpiteissä, eli edelleen ja kokoajan työttömiä, mutta ovat toimenpiteissä jotka maksaa varmaan muutama tuhat euroo kuukaudessa per työtön verrattuna siihen että maksettais se 500e/kk perustuloa työttömille ilman ehtoja, uhkauksia tai vaatimuksia, ja näin voitais lakkauttaa kaikki "työttömyyskoneistot" ja työkkärit ja säästettäis miljardeja vuodessa :D
Juuri tuli radiouutisista, että tilastokeskuksen mukaan työttömyys on laskenut.
Tilastokusetuskeskus kaunistelee tilastoja eli niiden tialston mukaan työttömiä ona aina ollut vähemmän kuin Työministeriön tilaston mukaan.
Viime vuoteen verrattuna on tullut kaksi merkittävää eläkemuutosta. Lex Lindström vähensi yli 60-vuotiaiden pitkäaikaistyöttömien määrää vajaat 5000 siirtämällä heidät eläketuelle. Lisäksi tuli osittainen varhennettu vanhuuseläke. https://www.keva.fi/henkiloasiakkaalle/tietoa-elakkeista/elakevaihtoehdot/osittainen-varhennettu-vanhuuselake/
Näinkin voidaan työttömyyttä "vähentää". Suomi nousuun!
Hyvä kommentti.
Kas kun työssäkäyvien määrä on noussut? Miten sen käännätte?
Ne on 9euron harjoittelu"töissä" ja potskaistaan takaisin kortistoon kun harjoittelujakso loppuu.
Määritelmää kehiin. http://www.findikaattori.fi/fi/41
"Työllisiä oli vuoden 2017 elokuussa 2 502 000 (virhemarginaali ±33 000)", mutta toisaalta 'työvoiman ulkopuolella oli yli 1,41 miljoonaa ihmistä.' http://www.iltalehti.fi/talous/201709262200418012_ta.shtml
Yllä olevien tietojen perusteella työikäisiä olisi yli 3,9 miljoonaa, jos työvoiman ulkopuolella olevia ei ole töissä. Olen kuvitellut työikäisiä olevan kuitenkin vain noin 3,5 miljoonaa, minkä perusteella työllisiä olisi vain noin 2,1 miljoonaa.
Jos+työllisiä+oli+vain+2,1+miljoonaa+ja+työikäisiä+3,5+miljoonaa,+työllisyysaste+oli+elokuussa+vain+60+%.+Tämä+on+lähempänä+totuutta+kuin+uutisoitu+70,5+%.