Autovero väärällä korimallilla

HyväVerottaja

Joo, elikka hain W204 korimallisen auton. Verottaja määräsi nyt autoveron W205 mallisen auton mukaan. Mahti-järjestelmästä katsoin niin minun W204 on verotettu aivan samojen pyynti/myyntihintojen mukaan kuin Mahti antaa W205 autolle. Kaikki johtuu siitä, että korimalli vaihtuu 2014, jota vuosimallia autonikin on. Hieno juttu, että joudun maksamaan vanhemmasta korimallistani uuden korimallin mukaan veroa. Ja soitin käsittelijlle niin ei tuntunut lainkaan yhteistyökykyiseltä. No, vero pitää maksaa tietysti ensin ja sitten oikaisuvaatimus. Kävipä hyvä tuuri ettei sentään laskenut veroa jonkun SLS amg mersun mukaan. Tulisi tiukkaa maksaa ensin kymmeniä tuhansia ylimääräistä ja sitten mahdollista hakea oikaisua. On tämä hieno maa elää kun olet täysin muiden virheiden armoilla. No ei minun tapauksessa ole mahdottomista kyse, mutta kuitenkin vääryyttä että minulla todistustaakka toisen tekemästä virheestä. Eiköhän tällainenkin pitäisi saada jonnekin EU oikeusasiamiehelle tutkittavaksi ettei voi riitauttaa väärin määrättyä veroa.

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeelisettiedot

      Käykös sun autoveroilmoituksesta ilmi että sun autos on W 204 korimallia? Siis että lukeeko se siinä? Kun ns. vuosimalli tai edes käyttöönottopäivä ei sitä tässä tapauksessa kerro.
      Verotus tehdään sun ilmoittamien tietojen perusteella, ja mitä et ole kertonut ei ole siellä tiedossa. Tässä tapauksessa korimalli olisi ollut hyvinkin tarpeellinen tieto.

    • apkirj.11

      Olin maininnut vielä erikseen että minun auto on W204 eli se on ollut tiedossa. No nyt sieltä verottajalta oltiin yhteydessä ja virhe myönnettiin ja vero korjattiin. No virheitä sattuu kaikille. Loppu hyvin!

      • nallepuhit

        Palikat olivat vain kadoksissa tai muumit karanneet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3754
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2865
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2809
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2383
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2364
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      39
      1778
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1145
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1079
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1050
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      76
      1030
    Aihe