Autovero väärällä korimallilla

HyväVerottaja

Joo, elikka hain W204 korimallisen auton. Verottaja määräsi nyt autoveron W205 mallisen auton mukaan. Mahti-järjestelmästä katsoin niin minun W204 on verotettu aivan samojen pyynti/myyntihintojen mukaan kuin Mahti antaa W205 autolle. Kaikki johtuu siitä, että korimalli vaihtuu 2014, jota vuosimallia autonikin on. Hieno juttu, että joudun maksamaan vanhemmasta korimallistani uuden korimallin mukaan veroa. Ja soitin käsittelijlle niin ei tuntunut lainkaan yhteistyökykyiseltä. No, vero pitää maksaa tietysti ensin ja sitten oikaisuvaatimus. Kävipä hyvä tuuri ettei sentään laskenut veroa jonkun SLS amg mersun mukaan. Tulisi tiukkaa maksaa ensin kymmeniä tuhansia ylimääräistä ja sitten mahdollista hakea oikaisua. On tämä hieno maa elää kun olet täysin muiden virheiden armoilla. No ei minun tapauksessa ole mahdottomista kyse, mutta kuitenkin vääryyttä että minulla todistustaakka toisen tekemästä virheestä. Eiköhän tällainenkin pitäisi saada jonnekin EU oikeusasiamiehelle tutkittavaksi ettei voi riitauttaa väärin määrättyä veroa.

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeelisettiedot

      Käykös sun autoveroilmoituksesta ilmi että sun autos on W 204 korimallia? Siis että lukeeko se siinä? Kun ns. vuosimalli tai edes käyttöönottopäivä ei sitä tässä tapauksessa kerro.
      Verotus tehdään sun ilmoittamien tietojen perusteella, ja mitä et ole kertonut ei ole siellä tiedossa. Tässä tapauksessa korimalli olisi ollut hyvinkin tarpeellinen tieto.

    • apkirj.11

      Olin maininnut vielä erikseen että minun auto on W204 eli se on ollut tiedossa. No nyt sieltä verottajalta oltiin yhteydessä ja virhe myönnettiin ja vero korjattiin. No virheitä sattuu kaikille. Loppu hyvin!

      • nallepuhit

        Palikat olivat vain kadoksissa tai muumit karanneet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2310
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1327
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1266
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1191
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      904
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      596
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      575
    Aihe