Aseveljet Saksa ja Suomi!

Suomen ei todellakaan ollut pakko ryhtyä sotimaan yhdessä Saksan kanssa. NL ei uhannut Suomea millään lailla, se on paskapuhetta ja sen takia, että NL halusi välttää kahden rintaman sotaa. Neuvostoliitossa tiedettiin 100% varmuudella, että Saksa oli jo päättänyt hyökätä Neuvostoliittoon. Miksi NL olisi halunnut sotaa Suomenkin kanssa, koska Saksaa varten tarvittiin kaikki liikenevät sotavoimat. Suomea vastaa dumpattiin pakon edessä heikkoa sotilasainesta ja jopa naisia. Marski pelastui NL:n kostolta, koska ei totellut Hitlerin toiveita Leningradin piirityksen suhteen.

13

340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FaktaaOn

      Suur-Suomi oli haaveena, mutta haaveeksi se jäikin. Saatiin sen sijalle mahtavan kokoiset sotakorvaukset, joita makseltiin niska limassa vuosia.

      • Eikö aloittajalle ole mennyt ymmärrykseen edes se, että Neuvostoliiton hallitus (Stalin) teki 24.6.41 päätöksen aloittaa (jatko) sota Suomea vastaan seuraavana päivänä!

        Neuvostoliitto aloitti sodan 25.6.41 massiivisella lähes 500 koneen hyökkäyksellä, kohteina noin 20 Suomen paikkakuntaa, ja aiheutti suuria vahinkoja ja siviilikuolemia ja loukkaantumisia.
        Todistajana Neuvostoliiton tälle aloittamalle sodalle oli jokainen suomalainen, Suomessa olleet ja neuvostohyökkäyksestä raportoineet diplomaattiedustajat jne.

        Tietysti kaikki, eli Neuvostoliitto, Saksa, Suomi ja muut ymmärsivät, että Suomella ei voi pysyä sodan ulkopuolella puolueettomana, kun sota riehuaa koko Mustanmeren ja Suomenlahden välisellä alueella ja välttämätön kaupankäynti oli mahdollista vain Saksan suuntaan.

        Miten siis aloittajan jä hänen hengenheimolaistensa kaltaisia kertakaikkisia typeryksiä on eksynyt maailmaan. Typeryksiä, jotka kirjoittavat sanoja peräkkäin, mitään ymmärtämättä.


    • Pikakivääri

      Mitä Suomen olisi sitten pitänyt tehdä ryssän hyökätessä? Antautua?

    • jälkiviisastelijat

      Ai perkele, tuollaiset rautamikkihiiret elävät ihan väärään aikaan. Kyllä tuonkin aloittajan viisauksia olisi tarvittu v. 1941, jolloin ryssä toistamiseen yritti valloittaa Suomen.

    • oipoi

      Suomen ei todellakaan ollut pakko ryhtyä sotimaan yhdessä Saksan kanssa. Vaihtoehtonahan oli antautuminen Neuvostovenäjän alaisuuteen, miehitys ja pumaarmeijan suorittamat raiskaukset, sovietisointi, kansan pakkosiirrot, 50v menetys, ryöstö ja rappio mistä Baltian maat ja muu itäblokki toipuu pikkuhiljaa. Ongelman ytimeneä meillä olisi tänäkin päivänä venäläisvähemmistö rajan väärällä puolella.

    • BolsutAloittivat

      Saksassa tiedettiin, että bolsevikit valmistelivat sotaa Saksaa vastaan ja euroopan valloitusta - Saksa iski ensin - saamatta apua juutalaisesta lännestä.

      Jatkosota päättyi häviöön ja Suomi miehitettiin bolsevikkijohdolla.

    • Taidat-olla-

      täyttä ymmärrystä vailla, vai saatko palkkaa itärajan takaa ?

      Muutenhan kirjoitusta on vaikea ymmärtää.

    • siikhailiihappamii

      jälkiviisastelijat

      1.11.2017 13:23
      Uusi
      Ai perkele, tuollaiset rautamikkihiiret elävät ihan väärään aikaan. Kyllä tuonkin aloittajan viisauksia olisi tarvittu v. 1941, jolloin ryssä toistamiseen yritti valloittaa Suomen.
      http://www.ksml.fi/kulttuuri/Kirja-arvio-Suomi-oli-Saksan-rintamassa/1048138

      Sota-ajasta ilmestyy edelleen uusia kokonaiskuvaa täsmentäviä teoksia. Suomen itsenäisyyden juhlavuoden kirjasyksyn yksi merkittävimmistä tässä ryhmässä on professori, eversti Pekka Visurin teos Suomen ja Saksan sotilaallisesta yhteistoiminnasta vuonna 1941.

      Professori Mauno Jokipii (1924–2007) osoitti Jatkosodan synty -teoksessaan (1987), ettei Suomi ollut ajopuu, vaan hakeutui talvisodan jälkeen aktiivisesti Saksan yhteyteen Neuvostoliiton painostusta ja uhkaa vastaan.

      Sotilaallisen yhteistyön johdonmukainen seuraus oli Suomen osallistuminen Saksan rinnalla sotaan Neuvostoliittoa vastaan.

      Suomen hyökkäys Syvärille oli tärkeä yksityiskohta Saksan sotasuunnitelmassa. Itä-Karjalan miehitys ei kuulunut Mannerheimin suunnitelmiin, mutta muutaman päivän neuvotteluissa Saksan kanta voitti.
      Ehkä merkittävin oli saksalaisten elokuussa 1941 vaatima hyökkäyksen jatkaminen Karjalan kannaksella kohti Leningradia. Mannerheim torjui saksalaisten vaatimuksen yksinkertaisesti sillä, että Suomella ei ollut riittäviä voimia hyökkäyksen jatkamiseen.

      Erfurthin päiväkirjoista paljastuu myös se, että Mannerheim alkoi epäillä Saksan voittoa jo marraskuussa 1941. Erfurthin tehtäväksi tuli Suomen pitäminen Saksan rintamassa.

      Kyllä Mannerheimille on annettava kunnia siitä, ettei totellut Hitleriä sokeasti. Hän oli realisti ja se pelasti Suomen venäläisten kostolta vai mitä luulette jos suomalaiset olisivat sotkeutuneet Leningradin siviilien tappamisiin (nälkään) niin miten olisi käynyt. Suomi ei häirinnyt "elämän tien" auki pitämiseen pahemmin, jonka kautta Leningrad sai elintarvikkeita ja muuta apua.
      Onko täällä ihmisiä jotka ihailevat Hitleriä, joka on historian eniten tuhoa saanut henkilö maailmassa. Sääliksi käy heitä, kun ovat menettäneet oikeudenmukaisuuden tajunsa.

      • Pikakivääri

        Leningradin suhteen kyse ei ollut humaaniudesta tai koston pelosta. Kyseessä oli räjähtämistä odottava aikapommi. Leningrad oli asukasluvultaan Suomen kokoinen suurkaupunki. Mikäli Stalin olisi määrännyt väestön lähtemään Suomeen niin mitään ei olisi ollut tehtävissä. Kaikkia ei olisi edes voinut ampua vaikka olisi tahtonutkin vaan kansa olisi vyörynnyt heinäsirkkalauman tavoin ja syönyt Suomen puhtaaksi.


    • Painostuksen-alla

      > Suomen ei todellakaan ollut pakko ryhtyä sotimaan yhdessä Saksan
      > kanssa. NL ei uhannut Suomea millään lailla,

      Suomella oli aivan perusteltua syytä uskoa että Neuvostoliitto haluaa ajaa kesken jääneen talvisodan loppuun, saada tavoitteensa läpi. Pelkkä 1940 saatu Hankoniemi ei Neuvostoliitolle Suomenlahden alueella riittänyt.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Moskovan_rauhansopimus_(1940)

      Todellisuudessa Neuvostoliitto uhkaili monellakin tavalla Suomea, niin rajan lähellä isoja joukkoja siirtelemällä, kuin myös merialueilla ja ilmatilassa.

    • rajaneuvottelut

      Suomen hyökkäys Syvärille oli tärkeä yksityiskohta Saksan sotasuunnitelmassa. Itä-Karjalan miehitys ei kuulunut Mannerheimin suunnitelmiin, mutta muutaman päivän neuvotteluissa Saksan kanta voitti.
      "Kyllä Mannerheimille on annettava kunnia siitä, ettei totellut Hitleriä sokeasti." Niinpä niin. Olisi se Syvärikin saanut jäädä toteutumatta niin ehkä meillä nyt olisi kaunis Karjalankannas osana ihanaa koto-Suomeamme. https://fi.wikipedia.org/wiki/Karjalankannas
      Suomen hyökkäys valtaamaan takaisin menettämänsä Karjalan kannas oltaisiin ymmärretty maailmalla järkeenkäypänä eleenä ja tekona, mutta hyökkäys valloitus mielessä toisen maille (Syväri) teki asiasta kyseenalaisen. (olen lukenut jostain että Syväri olisi ollut rauhan neuvotteluissa hyvä kiristyskeino pitää kannas omanamme ja siksi sinne oli pakko hyökätä) https://www.youtube.com/watch?v=jB51gjty-T8
      Ja se että aseveljenä oli tuollainen hirviö kuin Hitler teki asian vielä vaikeammaksi ymmärtää rauhaa rakastavien kansakuntien keskuudessa. (kaikki kansakunnat rakastavat rauhaa)
      Kauanko rauhan aikaa kesti kun taas oltiin napit vastakkain ensin Koreassa ja sitten Vietnamissa.

    • rahakurnii

      Kauanko rauhan aikaa kesti kun taas oltiin napit vastakkain ensin Koreassa ja sitten Vietnamissa.

      Kommunismi kummittelee vieläkin oikeiston mielissä. Se että kapitalisti menettäisi kaiken on pelottavaa, vaikka ethän sinä konkreettisesti omaisuutta näe jos se on osakkeissa. Se että se on jossain maallisessa on sitten eri juttu. Metsät, maatilat, autot, laivat, taideteokset ja muistamme kuinka Roope-Ankka kylpee seteleiden seassa kolikkomeressä rahasäiliössään.
      Se on jossain mielessä konkreettista omistamista. Mitään et saa mukaasi kun kuolo koittaa, minne sitten menetkin; taivaaseen vaiko sinne toiselle puolelle. Ruoka on myös aika konkreettista omistamista. Mitä jos sinulla ei ole sitä ns. jokapäiväistä leipää, niin aika orpo on olo. Terveisiä vaan ministeri Orvolle ja lausutaanko se Orpolle erotukseksi siitä ettei hän ole orpo vai mistä minä sitäkään tiedän. Orpo olo tässä on kun raha ei kurni vaan se on tuo saamarin MAHA.

    • sikakivääri

      "Pikakivääri" kirjoittaa

      1.11.2017 15:04

      Leningradin suhteen kyse ei ollut humaaniudesta tai koston pelosta. Kyseessä oli räjähtämistä odottava aikapommi. Leningrad oli asukasluvultaan Suomen kokoinen suurkaupunki. Mikäli Stalin olisi määrännyt väestön lähtemään Suomeen niin mitään ei olisi ollut tehtävissä. Kaikkia ei olisi edes voinut ampua vaikka olisi tahtonutkin vaan kansa olisi vyörynyt heinäsirkkalauman tavoin ja syönyt Suomen puhtaaksi.

      Onko pikakivääri tosissaan, sillä jotkut kirjoittavat trollimielessä mitä sylki suuhun tuo. Suomelle tuli hätä kun pakolaisia alkoi valumaan Suomeen Tornion kautta. Samaan aikaan Venäjältä tuli rajan yli kontrolloimattomasti siellä jo vakituiseen kauemmin asuneita ulkomaalaisia; entisen NL:n asukkaita. Uzbekkejä ja sen sellaisia. Silloin Suomelle pupu pöksyyn. Mitä jos Putin nyt käskisikin uzbekit ja kasakit Suomeen niin miten pikakiväärin suu sitten pantais. Väestöhän tottelee jos Stalin kerran niin sanoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      247
      10762
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6893
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5553
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4820
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4104
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      28
      3461
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3434
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3352
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      19
      2784
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      54
      2539
    Aihe