Hirvittävää miten voi uskovainen ihminen olla tälläinen .tuntuu että ei muuta olekkaan kuin järkyttävää syntiä koko elämä.
Kaikki kauheus mitä olen tehnyt elämässäni on silmien edessä kuin filminauhaa.
Ajatukset.teot himo..saasta joka kumpuaa jostakin syvältä..irstaus hekuma kielensynti.
Itsekkyys..ulkokultaisuus..valehtelu.
Tätäkö ihminen on.
Pelastettuna Jeesukseen uskovana..?
Kaikki kauheus mitä olen tehnyt elämässäni on silmien edessä kuin filminauhaa.
Ajatukset.teot himo..saasta joka kumpuaa jostakin syvältä..irstaus hekuma kielensynti.
Itsekkyys..ulkokultaisuus..valehtelu.
Tätäkö ihminen on.
Pelastettuna Jeesukseen uskovana..?
Vastaukset 9
Vanhimmat
No jos olet syntinen niin sitten tekemään parannusta. Ja se parannuksen tekeminen tarkoittaa sitä, että KÄÄNTYY POIS synnistä.
Ei armo tarkoita sitä, että saa elää syntielämää. Uskova voi langeta syntiin, mutta ei elää synnissä.
On eri asia jos ei edes halua elää puhdasta elämää, vaan haluaa elää lihan mukaan. SIlloin ei voi elää hengen mukaan. Meillä on jokaisella oma valinta, ei synti tule ja vie, vaan itse me teemme päätöksen, miten elämme ja annammeko synnille luvan viedä.
Ei Jeesukseen uskova tee ihmisestä sinänsä mitään pyhää, uskoohan saa tanakin Jeesuksen olemassaoloon, tietää varsin hyvin, että Jeesus elää. Monikin maailman ihminen uskoo Jeesuksen kerran eläneen ja jopa pyhäkoulussakin on käyty. Mutta jos haluaa elää uskossa, silloin haluaa elää puhtaudessa ja pyhityselämää. Uskossa eläminen on jatkuvaa yhteyttä Herran kanssa ja halua elää Hänen tahtonsa mukaan.
Voi sitäkin olla. Jos ei olisi Jeesuksen armoa niin köpelösti meidän kävisi. Se on hyvä että syntinen tietää ja tunnistaa raadollisuutensa.
Meitä on tässä sitten kaksi samanlaista. Mutta eikö ole hyvä, että sentään itse huomaamme oman syntisyytemme? Huomaamme, ettemme mitenkään ole tekoinemme kelvollisia Jumalalle, mutta silti hän armahtaa meitä rakkaan Poikansa sovitustyön tähden. Siunausta sinulle!
Revelation 2:21 Ja minä olen antanut hänelle aikaa parannuksen tekoon, mutta hän ei tahdo parannusta tehdä.....
Jumalan armo ei koske niitä jotka eivät tahdo parannusta tehdä koska Taivaassa ei voi olla syntiä.
Revelation 2:5 Muista siis, mistä olet langennut, ja tee parannus, ja tee niitä ensimmäisiä tekoja; mutta jos et, niin minä tulen sinun tykösi ja työnnän sinun lampunjalkasi pois paikaltaan, ellet tee parannusta.
Sinun on valittava oikea tie!!!!
PELASTUS ---> USKO TIE, TOTUUS, ELÄMÄ JEESUKSESSA PYHITYKSESSÄ
2 Thessalonians 2:13
Mutta me olemme velvolliset aina kiittämään Jumalaa teidän tähtenne, veljet, te Herran rakastetut, sentähden että Jumala alusta alkaen valitsi teidät pelastukseen Hengen pyhityksessä ja uskossa totuuteen.
...
»Mutta jos me itsemme tuomitsisimme, niin ei meitä ensinkään tuomittaisi», sanoo apostoli.
Ihmistä, joka kuulee Herran äänen, tuntee ja tunnustaa syntinsä, mielellään siitä luopuisi, vaan tuntee olevansa synnin sitoma ja voittama, vieläpä voimaton ja kadotettu ja sen takia etsii laupeutta ja pelastusta ainoastaan Kristuksessa.
Sitä ihmistä Jumala pitkämielisyydessään kärsii - jopa – »niin kuin isä armahtaa lapsiansa, niin Herrakin armahtaa niitä, jotka häntä pelkäävät.»
Ei lue sille ihmiselle syntiä kadotukseksi, vaan katsoo häntä valtavan rakkaassa Pojassaan hyvänä ja rakastettavana lapsenaan.
...
( otelainaus C.O.Rosenius )
Rosenius vai Raamattu?
Taitaa tulla paha luopumus seurakuntiin.
Jotkut eivät halua totuutta ja eikä tuntea Jumalaa.
1 Corinthians 11:31 Mutta jos me tutkisimme itseämme, ei meitä tuomittaisi;
2 Thessalonians 2:12 että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.
Tämän päivän Rosenius on suoraan raamatusta.niinkuin muutkin hänen tekstiensä lähteet ovat Raamatusta.
Aloittajan silmät ovat auki.mutta hänen tarvitsee vain kääntää katseensa Jeesukseen ja Jumalan lupaukseen ja raamatun totuuteen.
Me olemme syntiä täynnä..sitä voimme kauhistelle itsessämme..toisten syntejä ei tarvitse kauhistella ja kaivella .kaikki ovat yhtä syntisiä..
Mutta Sana ei valehtele..Jumala ei valehtele..joten kun kääntää katseensa Kristuksen ristiin ja sovitustyöhön..ei voi jäädä rypemään omassa liemessään.
Jumala katsoo meitä Jeesuksen kautta..
Joka uskoo ja kastetaan..pelastuu.
Jumala ei lue syntiä niille jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa.
.PELASTUKSEN TIE ON KAITA TIE JA PORTTI AHDAS
St. Matthew 7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.