Kaikki ovat tervetulleita, mutta sitten kuitenkin?
Ei kaikki voi olla tervetulleita, jos on olemassa säännöt.
on se surakunta toiminta outoa
6
201
Vastaukset
Kaikki ovat tervetulleita seurakunnan tilaisuuksiin, mutta toki jokaisella uskonnollisella yhteisöllä (kuten muillakin yhteisöillä) on omat sääntönsä mm. siihen, millä edellytyksillä voi päästä yhteisön jäseneksi.
- juupas_eipäs
Ei kaikki ole tervetulleita, jos on säännöt.
- kielijepari
Asiasta kolmanteen, oikolukekaa ja korjailkaa tekstinne ennen tänne lähetystä.
On helpompi ottaa tosissaan, jos kirjoittaja osaa kirjoittaa.- osaatkosinä
Me moniosaajat osaamme pään leikkaamisen parhaiten.
- olenminäkinolemassa
Kaikki on tervetulleita kahville mutta älkää tulko meidän pöytäämme, emme tunne sinua.
Jumalan Sanassa ei sanota että pitäisi liittyä virallisesti seurakuntaan. Uskoontullessaan ihminen liittyy automaattisesti Jumalan seurakuntaan, ja sitten hänet voidaan kastaa - liittämättä häntä viralliseksi jäseneksi mihinkään tiettyyn seurakuntaan. Jäsenkirjatoiminta on ihan ihmisen itse keksimää.
Seurakuntakuri tietenkin koskee kaikkia Jeesuksen uskossa olevia esim tämä
1. Kor. 5:11. Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa.
12. Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella?
13. Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342497
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621107
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101825- 76825