viimeiset sata vuotta?
Miljoonat ateistit elävät nykyään ikään kuin vain aineelliset arvot olisivat kestäviä ja merkittäviä. Mutta se mitä tämä turmeltunut maailma tarjoaa, on pinnallista ja ohimenevää. Koska ateisti rakastaa maailmaa, he rakastavat saatanaa!
Se "rakkaussuhde" loppuu piakkoin!
Miljoonat ateistit elävät nykyään ikään kuin vain aineelliset arvot olisivat kestäviä ja merkittäviä. Mutta se mitä tämä turmeltunut maailma tarjoaa, on pinnallista ja ohimenevää. Koska ateisti rakastaa maailmaa, he rakastavat saatanaa!
Se "rakkaussuhde" loppuu piakkoin!
Vastaukset 31
Vanhimmat
Saatanaa tuleeki rakastaa, sillä hän on jäntevä ja hyvän näköinen. Näin unessa Saatanan, vauuh :D
*pppsssttt* Hää tais sanoo "rakastaa", eikä "rakastella"?
Kiitos kysymästä. Me jumalattomat elämme enimmäkseen hyvin, sovussa itsemme, läheistemme ja luonnon kanssa.
Materialismia ja ateismia on turha yrittää yhdistää. Ensimmäinen sopii kyseenalaistaa elämän tarkoituksena ja toinen on mitä syvintä ihmisyyttä. Eiköhän tekopyhät uskovaiset ole länsimaissa se suurin materialistien ryhmä.
Jokainen hihhuli luulee saaneensa uskomaltansa jumalalta ajatustenlukukyvyn. Ei ole saanut.
Vaikea sanoa kaikkien muitten ateistien puolesta, ja varsinki noin pitkällä aikajänteellä, mut ilmeisesti ihan samanlaista elämää - noin pääpiirteittäin - on ateistit eläneet sata vuotta kuin kaikki muutkin ihmiset?
Ilman sitä, että olis ylennetty itseämme jotenkin paremmiksi ihmisiksi moittimalla muita siitä et he elää materialistista elämää, vaikka itsekin elämme ihan samanlaista, koska eipä tolle paljoa vaihtoehtojakaan ole, niin nää nykyajan mukavuudet kiehtoo, et ei kukaan ala esim. käsin pyykkiä pesemään!
Ja juu maalliset asiat toki menee ohi sillä, kun delaa.
Mut mun mielestäni asiat ei sillä kyllä parempaan suuntaan muutu!
Mut jokanen taaplaa tavallaan!? :/
Aineellinen, eli ottaa läheiset huomioon, antaa muidenkin elää, nauttii luonnosta! Täysi vastakohta uskovaisuudelle, eikö??
Taas uskova hakkaa raivoisalla vimmalla olkinukkeaan eli kuvitelmaansa ateisteista, kuvitelmaa jolla ei ole mitään vastinetta oikeassa todellisuudessa.
Aivan kuten hihhulien kuvitelmissa koskaan ei ole.
Selvästikään säälittävä hihhuliparka ei edes tunne yhtään ainoaa ateistia, eikä muutenkaan tiedä mitään ns. normaalista ihmiselämästä. Mutta sellaistahan se tuottaa kun on tynnyrissä kasvanut hihhuli jolla ei ole alkeellisintakaan yleissivistystä.
En tiedä mikä raivoisa vimma uskovilla on aina todistaa minun nimimerkkini, mutta sen he totta vieköön aina todistavat joka ikisellä säälittävällä aivopierullaan. Mikä onkin ainoa asia minkä ovat koskaan todistaneet, mutta sen sitten sitäkin vakuuttavammin.
Aika paljon paremmin kuin te uskovat. Kuinka niin?
Totta, se on sitä turhanpv pintakiiltoa!
Minua hävettää ajaa Bemarillani seurakuntakeskuksen pihaan, koska useimmilla muilla uskonveljillä on Mersut. Mitä Herrakin minusta ajattelee?
Mullakin on bemari (TCK - 15), jota ei ole katsastettu 3 vuoteen, ja silti joka päivä ajossa!
Suomessa noin 400 000 ihmistä elää yksinäisyydessä, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos arvioi alkoholin haittakustannusten olevan 4−6,5 miljardia vuodessa, huostaanottojen määrä on kasvanut 2000-luvulla kovaa vauhtia. Vuonna 2013 kodin ulkopuolelle oli sijoitettuna 18 022 lasta ja nuorta...
Maallistumista kohti etenevä kehitys ei näytä tuottavan hyviä tuloksia. Kuinka ateistit ajattelivat ratkaista nämä ongelmat?
Kuinka jumalusko vähentäisi yksinelävien määrää?
Eikö?
Lapsikuolleisuus ainaki näyttäis laskeneen ihan kivasti tollasessa 80 vuodessa meidän *köh* ateistien ansiosta! Tai sit se sun jumalas vaan kyllästy tappamaan vastasyntyneitä?
www(kopsaa).stat.fi/til/ksyyt/2010/ksyyt_2010_2011-12-16_kat_007_fi.html
Samoin tartuntatauteihin kuolee nykyään enää hyvin harvoin verrattuna aikasempaan:
www(kopsaa).stat.fi/til/ksyyt/2010/ksyyt_2010_2011-12-16_kat_003_fi.html
Ja vaikuttais noi alkoholihaitatki (kustannuksia en löytäny ihan heti, joten eti vaikka ite. Mut eiköhä tästäkin selviä mikä on trendi) olemaan alenemaan päin, eikä menossa huonompaan suuntaan, kuten vihjailet:
www.(kopsaa)terveyskirjasto.fi/xmedia/ldk/ldk00579.png
(eti ite lisää)
Eikö noi o sun mielestäs hyvää kehitystä, ja näyttää ainakin mun silmiin tuottavan melko perkeleen hyviä tuloksia?! :)
Ja tota huostaanottojen määrääkin mä pitäsin ennemmin hyvänä kehityksenä, koska sehän vaan osottaa et lastensuojelu toimii? Ja siellä on entistä pienempi toleranssi lasten väärinkohtelulle! Mä alkasin ennemmin huolestua, jos huostaanotot putois täysin nollaan, koska sillon järjestelmä EI toimi!
PS: Ja kerroppas vielä se, et miten noitten ongelmien ratkaisuvastuu on vain ja ainoastaan meillä ateisteilla? :) Senkö takia, koska teillä ussuilla on parempaakin tekemistä (kumarrella kuu-ukkollenne) kun puuttua maassamme oleviin ihan konkreettisiin ongelmiin?
Ateistien+toteuttama+vallankumous+Venäjällä+tuotti+hirvittäviä+seurauksia:
<<<Venäjän+sisällissodassa+kuoli+yhdeksän+miljoonaa+ihmistä+kommunistien+lähes+verettömän+lokakuun+vallankumouksen+jälkeen.+Miljoonia+muita+kuoli+vielä+nälkään.+Miljoona+ihmistä+pakeni+maasta+eri+reittejä+pitkin+paetakseen+sotaa,+puutetta+ja+uuden+järjestelmän+vaatimuksia+ja+tuomioita.+Suurin+osa+paenneista,+kuten+kenraali+Wrangel,+edustivat+vanhaa+yläluokkaa.
Tiukka+sotakommunismi+pelasti+neuvostohallituksen+sisällissodan+aikana,+mutta+sen+seurauksena+talous+rapautui.+Yksityisen+teollisuuden+ja+kaupan+takavarikointi+sekä+hallituksen+kyvyttömyys+saada+valtion+johtama+talous+käyntiin+johti+puutteeseen+kaikesta.+Kaivosten+ja+tehtaiden+tuotanto+putosi+20+%:iin+sotaa+edeltäneestä+tasosta+ja+monien+tuotteiden+vieläkin+enemmän,+puuvillan+tuotanto+putosi+5+%:iin+ja+raudan+2+%:iin.+Talous+saatiin+vuoden+1914+tasolle+vasta+1930-luvun+alussa.[5]
Talonpojat+vastustivat+jyrkästi+maan+takavarikointia+ja+viljelypinta-ala+supistui+62+%+ja+sadot+37+%+sotaa+edeltäneistä.+Hevosia+oli+1916+35+miljoonaa+ja+1920+24+miljoonaa+ja+karjaa+vastaavasti+58+ja+37+miljoonaa.+Ruplan+kurssi+dollariin+nähden+putosi+kahdesta+ruplasta+vuonna+1914+1200:aan+vuonna+1920.>>>
Lähde:+https://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjän_sisällissota
Syytä ateisteja kommunismista, mutta älä ota vastuuta noitavainoista, natseista tai alkuperäiskansojen kansanmurhista.
Ja kristityn Natsi-Saksan ansiosta kuoli yli 60 miljoonaa ihmistä! :)
Ja kuinkahan monta kymmentä miljoonaa lisää koko Euroopan historiassa lukemattomien muiden KRISTITTYJEN valtioiden sotiessa toisia KRISTITTYJÄ valtioita vastaan?
PS: Ja kysyppäs itseltäs vastasuudessa yks olellinen kysymys, ennenku alat uudelleen aivopiereskelemään? Aiheuttiko Venäjän levottomuudet ateismi, vai kommunismi? :)
Avaus on esimerkki kristitystä lähimmäisenrakkaudesta: omiin ennakkoluuloihin perustuvaa vihakirjoittelua ja huonosti peiteltyä itsekorostusta.
Tuttavieni joukossa materialismi on suhteellisesti yleisempää uskovaisten joukossa.
Historiallisesti vaatimatonta elämäntapaa ovat länsimaissa kuitenkin edistäneet kristityt:
<<<Fransiskaanit ovat Franciscus Assisilaisen vuonna 1208 perustama, vuonna 1223 vahvistettu kerjäläisveljestö, jonka jäsenet elävät apostolisessa köyhyydessä. >>>
https://fi.wikipedia.org/wiki/Fransiskaanit
Ohi silmiesi ovat menneet kirjoitukset siitä, kuinka pappien ja munkkien leppoisaa ja yltäkylläistä, tekopyhyyden ja hurskastelun sävyttämää elostelua luostareidensa kätköissä vihattiin köyhän, nälkäisen ja kirkollisveroilla ahdinkoon ajetun kansan keskuudessa.
Protestanttisuuden suuri idea sai käyttövoimansa juuri siitä: vihasta.
Eurooppalaisen askeesin juuret ovat antiikin Kreikassa. Sokrateen oppilas Antisthenes oli askeettisen elämäntavan puolestapuhuja. Hänen kuuluisin oppilaansa oli tynnyrissä asunut Diogenes. Aleksanteri Suuri oli hänen "faninsa" ja tunnetun tarinan mukaan, kun Aleksanteri tapasi kuuluisan tynnyrissä asuvan filosofin, hän sanoi tekevänsä Diogeneelle minkä tahansa palveluksen. Diogenes vastasi, että hän voisi olla seisomatta auringon edessä.
Intiassa on vielä vanhempia hindulaisia ja buddhalaisia askeettisia perinteitä.
Tuttavani eivät kuulu muinaiseen kerjäläisveljeskuntaan vaan elävät ihan nykyajassa.
Protestantit vastustivat asketismia ja tuhosivat kirkon perinteiset instituutiot.
<<<kristityn Natsi-Saksan ansiosta kuoli yli 60 miljoonaa ihmistä! :)>>>
Minä en laittaisi hymynaamaa noiden lukujen perään vaikka syyllinen olisi kuka tahansa.
Kukaan edes ateistinen historioitsija ei tietääkseni syytä natsismista kristinuskoa. On yleisesti tiedossa oleva tosiasia että Hitler ja johtavat natsit vihasivat juutalaiskristillisyyttä ideologisista syistä. Dietrich Bonnhoefferin elämänkerta kuvaa hyvin seikkaperäisesti sitä kuinka natsien tarkoitus oli tuhota sekä juutalaiset että kristinusko.
Mikä oli Lutherin kanta juutalaisiin?
Oliko sillä vaikutusta Hitlerin ja seuraajiensa suhtautumisessa heihin?
Ehkä sinä et, mut minä laittasin!
Joku päivä sulle ehkä valkenee, missä tarkotuksessa mä käytän hymy-hymiötä! ;)
Niin, kukaan ei syytä kristinuskoa natsismista, mutta joillekin (kenellehän?) ei tuntunut tuottavan mitään ongelmia syyttää Venäjän kommunistien aiheuttamista levottomuuksista ateismia?! ... eri säännöt? :)
Ja juutalaiskristillisyyttä!? .. mitä se on?
Ja juu tokihan natsien joukossa oli uskonnonvastustajiakin, kuten Himmler, Bormann ja Göbbels, mut kun Führer jotain sanoo, niin sillon pietään turpa visusti kii! Ja mitäs se sit sanoi:
"In 1928 Hitler said in a speech: "We tolerate no one in our ranks who attacks the ideas of Christianity ... in fact our movement is Christian." "
Ja kumpis sun mielestäs ennemmin saneli et mitä se natsismi on, Hitler, vai toi sun Bonnhoeffer? Ja sun (ja sen) mielestä natsien tarkotus oli vastustaa itte Hitleriä tossa asiassa, vai? Se oliskin ollu kiva nähdä! :)
RAMBA kaipaa taas pään kirkastamista: Hitler uskoi "kaitselmuksen" johtavan häntä; Himmler herätteli vanhoja pakanajumalia SS-joukkojensa veturiksi jne. Nämä ovat teistisiä ideoita, joihin ateismia on turha sotkea. Mitä taas Leninit ja Stalinit vannoivatkaan, niin Venäjän syvää ortodoksisuutta he eivät mihinkään kitkeneet, minkä seurauksena viimeistään stalinistinen henkilökultti omi jumalan-sijainen-maan-päällä-ellei-itse-jumala- piirteitä. Miten paljolta hyödytöntä hihhulimölinää säästyttäisiin, jos tällä palstalla melskaavat "evankelistat" viitsisivät tutustua ateismin filosofis-argumentatiiviseen perustaan... turha toivo, tietenkin.
No nyt loikattiin kyl aika monta vuosisataa taakkepäin, mut:
Melko germaaninenhan toi on näyttäny olleen?
en.(kopsaa)m.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther_and_antisemitism
Toisaalt: Ymmärrettävistä syistä, koska ortodoksimmat kristityt oli kovinki hyvää pataa "valitun kansan" suhteen, ja Lutherhan oli uudistamassa kristinuskoa just päinvastaseen suuntaan, joten ... ei ihme?
Ja hyvin todennäköstä sekin,et ON vaikuttanu myös natsismiin, koska suurin osa saksalaisista oli natsi-aikaan juurikin protestantteja.
"Millä tavalla ateistit ovat eläneet viimeiset sata vuotta?"
Ovat eläneet pääosin ihmisiksi. :)
"Miljoonat ateistit elävät nykyään ikään kuin vain aineelliset arvot olisivat kestäviä ja merkittäviä. "
Sinä teet mielenkiintoisan väitteen, onko sinulla tähän lähdettä? Ja lasketaanko onnellisuus "aineelliseksi" sillä se on tärkeä osa useimmiten ateisteille :)
"Mutta se mitä tämä turmeltunut maailma tarjoaa, on pinnallista ja ohimenevää."
Näillä näkymin ei tule "menemään ohi" pariin miljardiin vuoteen.
"Koska ateisti rakastaa maailmaa, he rakastavat saatanaa!
Se "rakkaussuhde" loppuu piakkoin!"
Ateisti ei voi tuntea tunteita "saatanaa" kohtaan koska tämä on tämän hetken tiedon mukaan todennäköisimmin mielikuvitushahmo samoin kuin jumaluudet, joulupukki ja hammaskeijut.
Mutta jos maailman rakastaminen tarkoittaa sitä että tekee parhaansa jotta maailmasta tulisi parempi paikka kaikille niin ainakin se osa saattoi mennä sinulla oikein :)
Oman sielunsa pelastaminen käy omien tekojensa kautta. Tekojesi mukaan voit arvioida uskosi määrää. Jos teet jotain sellaista ,mikä ei sovi uskoon, et ole uskovainen.
Jeesus ei missään vaiheessa antanut lupaa sotimiseen. Sodan syttyessä punnitaan usko. Onko maallinen tärkeämpää kuin taivaallinen ? Suostutko tekemään syntiä ohimenevän elämän vuoksi ja saat sielullesi vahingon ?
Tästä näemme,että maailman kansat kumartavat paholaista , aina ovat kumartaneet. Menneet mukaan paholaisen suunnitelmiin. Niiden mukaan maallinen elämä on tärkeämpää kuin taivaallisen elämän saaminen. Harva on joka Elämän portista sisään käy, sillä melkein kaikki antautuvat paholaisen syleilyyn. Siitä voit punnita uskosi määrän,kuinka helposti luovut Jumalasta maallisten valtiaitten käskystä.
Kristinusko tullaan tuhoamaan ja korvaamaan islamilla, koska islam hyväksyy sodat. Allah hyväksyy sodan.Maailman valtiaat ovat päättäneet ,että kristinusko tuhotaan Länsimaista, koska se saattaa nousta paholaista vastaan ja kieltäytyä sotimasta ahneuden sotia,valloitussotia, luonnonvarojen haltuunoton sotia