Kommunistit ovat jo kauan vastustaneet pikkuporvari Tupoa, koska sen osapuolina olivat valtio ja työmarkkinajärjestöt. Mutta yllättäen EK hylkäsi Tupon, koska kiky on järjetön. Työmarkkinoilla se tarkoittaa, ettei kukaan saa palkankorotuksia ilman lakkoilua. Silloin nousee kommunistien kannatus, niin kuin Marx, Engels ja Lenin ovat ennustaneet.
Myös sinusta tulee pian kommunisti!
6
262
Vastaukset
- Töymeis
Saahan Tupoa vastustaa. Kansalaisilla on aikamoinen määrä oikeuksia. Mutta mutta. Kuntavaaleissa SKP: ta kannatti 0.3 % äänestäjistä, KTP:n kannatusprosentti oli 0.0. Toisin sanoen: kommunistit voivat vastustaa tai kannattaa ihan mitä hyvänsä - heidän kannanotoillaan ei pienintäkään merkitystä.
- ylineromies
Mutta ota huomioon, että rikas ja tyhmä EK hylkäsi pikkuporvari Tupon,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tulopolitiikka
joka oli jarruttanut kommunismin demokratiakehitystä...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15024183/kansanvallan-(demokratian)-olemus-filosofiassa
kymmeniä vuosia. - Vai_demokratia
ylineromies kirjoitti:
Mutta ota huomioon, että rikas ja tyhmä EK hylkäsi pikkuporvari Tupon,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tulopolitiikka
joka oli jarruttanut kommunismin demokratiakehitystä...
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15024183/kansanvallan-(demokratian)-olemus-filosofiassa
kymmeniä vuosia.=== kommunismin demokratiakehitystä ===
Mitähän tuollainen on? Vain yksi puolue vallassa. Vain yksi puolueen ehdokas vaaleissa, joissa on pakkoäänestys. Pieni puolueklikki valitsee keskuudestaan johtajan. Kansalaisella ei ole mitään vaikutusmahdollisuuksia. Oppositio on kukistettu ja teloitettu. Puoluediktatuuri valvoo yksinoikeudella kaikkea. Jopa kansalaisten vapaa liikkuminen on rajoitettu. Poliittisia vankileirejä. Mielivaltaisia näytösoikeudenkäyntejä.
Tätä no tuo " kommunismin demokratiakehitys ". - ylineromies
Paperiliiton lakkovaroitus ei tullut minulle yllätyksenä.
https://yle.fi/uutiset/3-9869900
Liity sinäki kommunistipuolueeseen! - Töymeis
"Liity sinäki kommunistipuolueeseen!"
Mielenkiintoinen kehotus. Yleensähän on niin, että jos ja kun joku liittyy johonkin poliittiseen puolueeseen, hänellä on ainakin toiveita, että tämä puolue edistäisi sellaisia asioita, joita puolueeseen liittyjä pitää tärkeinä ja kannatettavina. Kommaripuolueeseen liittyvä voi kyllä jo ennen liittymistäänkin heittää pois turhat luulot - kommaripuolueet ovat em. mainitulta kannalta täysin turhia ja tarpeettomia.
- Laskin.Tukossa
"Myös sinusta tulee pian kommunisti!
Työmarkkinoilla se tarkoittaa, ettei kukaan saa palkankorotuksia ilman lakkoilua. Silloin nousee kommunistien kannatus, niin kuin Marx, Engels ja Lenin ovat ennustaneet."
Nyt on tapahtunut erehdys joka vei aikoinaan Itäblokin tuohon tilaa josta toipuminen tuskin on mahdollista. Oletus ennalta määrätystä poliittisesta haaverista ei ole realistinen. Edes Gulag ei kyennyt muuttamaan ihmistä kommunistiksi se vain lopetti kantojen julkisen esittämisen. Noinhan on käymässä meilläkin. On viisasta pitää suunsa kiinni kun joku politiikasta käy vaahtoamaan. Vaalilapun voi jättää käyttämättä ja puhella vain ilmoista.
Marxin ja Engelsin ennustukset ovat paljon huonompia kuin Aino Kassisen aikoinaan tekemät.
Ja sikäli kuin muistan oli Paasikiven aikana paljon paremmat ilmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534557Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041093- 471085