Tämä sukupuolisen tasa-arvon ja uusien sukupuolettomien, androgyynisten sanastojen luonti on aikoja sitten keulinut jo täysin karkuun.
Yksi uusi typerysten typerys on Oululaisten leipomo. Se aikoo asteittain muuttaa koko nykyisen Reissumies -ruisleipäsarjansa uudelle "Reissuniekka" nimelle.
http://birgitta.me/WordPress3/wp-content/uploads/2017/05/IMG_0757.jpg
Voisaatananperkele tätäkin! Reissumies ei ole edes ollut suosikki ruissariani. Se on vasta kakkosena listalla.
Mutta kyllä nyt tippuu Reissuniekka aika lailla pohjille tällä listalla. En meinaa Reissuniekkoja kotiini kantaa yhtään.
Jatkossa myös Eduskunnan Puhemiestä voi kutsua Eduskunnan Puheniekaksi.
Reissumies leipä on jatkossa Reissuniekkaa
28
673
Vastaukset
- Niekka-rehkii-töitä
Näin se vaan on, että suomalainen työssä käyvä perheenisä, tavallinen suomalainen valkoinen mies on syyllinen. Se on vanhaan mallinn se suurin syypää kaikkiin naisten omasta mielstänsä kokemiin "vääryyksiin" maailmassa.
Mieheys viedään nyt vaan kaikilta pois. Kukaan ei enää saa tasa-arvon vuoksi enää olla mies. Jatkossa perheessä on Äiti, Niekka ja lapsia.
Just niin, se Niekka. Se on se joka käy tehtaalla vuorotöissä rehkimässä ittensä rikki, että lapset ja muija saa vaatetta ja ruokaa.Silläkö se mieheys katoaa, jos jonkun leivän nimi ei enää ole mies-päätteinen? Vai juontaako purkaus kenties laajemmin tästä ammattinimikkeiden muuttamisesta?
Olen vähän ihmetellen seurannut sitä syvää loukkaantumista, mikä joillekin tahoille on tullut ajatuksesta, että vaikkapa lakimies olisikin jatkossa esimerkiksi juristi. Siihen on reagoitu ikään kuin sukupuolet haluttaisiin pyyhkiä pois. Kummallista sinällään, sillä pikemminkin kuvittelisi, että jos sukupuolesta riippumatta kutsutaan mieheksi, niin sepä se vasta vesittäisikin sitä sukupuolijakoa. Näinhän näissä ammattinimikkeissä on ollut. Sanalla mies ei niissä ole mitään merkitystä, kun se voi tarkoittaa naista siinä kuin miestäkin.
Kieli heijastelee käsityksiämme maailmasta ja elävä kieli uudistuu. Näinhän se on aina mennyt ja toki aina on sitten vastaanhangoittelijoita. Se on ymmärrettävää, ei siinä. Vaihtoehdoiksi tässä jäänee, että jätetään vanhahtavat nimitykset voimaan ja vesitetään jatkossakin mies-sanaa kutsumalla joidenkin ammattien harjoittajia miehiksi sukupuolesta riippumatta, tai uudistetaan kieltä vastaamaan todellisuutta. Tunnekuohuja tulee joillekin varmaan valinnasta riippumatta.- Naiset-jyrätään-taas
Sun puheet on niin juhlavia ja sekavia, että ei niistä ota enää Erkkikään tai kukaan muukaan mies selvää, että mitä meinaat sanoa.
Kielitoimistot eivät ole ikinä pystyneet uudistamaan suomalaista kieltä. Se uudistuminen tulee väestön omalta puolelta, ja kielitoimistot sitten kirjaa nöyrästi niitä toteutuneita muutoksia kansiinsa.
Joku Aamulehden aloittama mollaus Eduskunnan Puhemies nimitystä kohtaan on samanlainen kuollut, kielitoimistoperäinen muutosehdotus. Ei tule jäämään henkiin. Väki puhuu edelleen lakimiehistä ja puhemiehistä ja reissumiehistä.
Ei ne tutut nimet mihinkään katoa, vaikka joku leipätehdas alkaisi katkossa pakata ruisleipänsä naisliiton hyväksymiin Niekka-pakkauksiin.
On niitä muitakin leipiä olemassa syötäväksi. Reissumies ei ole koskaan pärjännyt maussa Vaasan ruispaloille. Syödään sitten pelkästään niitä ruispaloja jatkossa, ja ämmän nimiset ruisleivät laitetaan boikottiin. Sillai ne uudet sanat tulee taikke uudet sanat kuolee markkinoilta. Ihmiset vaan tekee mikä niitä loppujen lopuksi huvittaa. Naiset-jyrätään-taas kirjoitti:
Sun puheet on niin juhlavia ja sekavia, että ei niistä ota enää Erkkikään tai kukaan muukaan mies selvää, että mitä meinaat sanoa.
Kielitoimistot eivät ole ikinä pystyneet uudistamaan suomalaista kieltä. Se uudistuminen tulee väestön omalta puolelta, ja kielitoimistot sitten kirjaa nöyrästi niitä toteutuneita muutoksia kansiinsa.
Joku Aamulehden aloittama mollaus Eduskunnan Puhemies nimitystä kohtaan on samanlainen kuollut, kielitoimistoperäinen muutosehdotus. Ei tule jäämään henkiin. Väki puhuu edelleen lakimiehistä ja puhemiehistä ja reissumiehistä.
Ei ne tutut nimet mihinkään katoa, vaikka joku leipätehdas alkaisi katkossa pakata ruisleipänsä naisliiton hyväksymiin Niekka-pakkauksiin.
On niitä muitakin leipiä olemassa syötäväksi. Reissumies ei ole koskaan pärjännyt maussa Vaasan ruispaloille. Syödään sitten pelkästään niitä ruispaloja jatkossa, ja ämmän nimiset ruisleivät laitetaan boikottiin. Sillai ne uudet sanat tulee taikke uudet sanat kuolee markkinoilta. Ihmiset vaan tekee mikä niitä loppujen lopuksi huvittaa.On täysin mahdollista, ettei sanan mies säilyttäminen alkuperäisessä merkityksessään onnistu. Aikahan tuon näyttää. Jos ensimmäisten mies-loppuisiin ammatteihin työllistyneiden naisten titteliiksi olisi keksitty joku oma sanansa, kehityskulku voisi nyt olla kovin toisenlainen.
Tällä hetkellä mies vielä tarkoittaa ainakin itsenäisesti esiintyessään sukupuoleltaan miestä, mutta yhä useammassa yhteydessä sen merkitys ei enää riipu sukupuolesta millään tavalla. Toisin on sanalla nainen, joka lähes ellei täysin poikkeuksetta tarkoittaa nimenomaan sukupuoleltaan naista.
Ironista kyllä, että nimenomaan sukupuolineutraaliuden uhkana kokevilla tuntuu olevan kova tarve mitätöidä sanan mies sukupuolisidonnaisuus vaatimalla, että se ei saa tarkoittaa pelkästään sukupuoleltaan miehiä. Miksi ei saisi olla omaa sanaa kuvaamassa nimenomaan sukupuoleltaan miestä?
- kdkdlzlxlxzl
aloin jo ideoimaan reissulapsukainen -leipää. kuvaksi tulisi fahad firas.
- Kuulemma----
androgyynit lepakot vaativat sukupuolisten tuntomerkkien poistamista välittämästi syntymän jälkeen, koska lepakot vihaavat kaikkia sukupuolituntomerkkejä, esim. pimppiä ja pippeliä.
HULLUUS ON SAAVUTTANUT HUIPPUNSA KOHTA TULEE KAIKKIEN AIKOJEN KATASTROOFFI, jossa paska kannetaan likakaivoon ja laitetaan kaivonkansi kiinni, ikuisiksi ajoiksi.
Hyvästi, saatanalliset lepakot. - mihinkäs.se
Mikä tässä linkissä ylläpitoa närästää. Reissumies on edelleen olemassa.
"https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjE3qfHhtfWAhUnMZoKHeL0CXkQFgglMAA&url=https://www.oululainen.fi/tuotteet/reissumies/reissumies-puhuu-murteella/&usg=AOvVaw3ljKUO61p6yPeTPAu2koJR"- Katoo-hautaansa
Reissari vaan katoaa, ei jää mitään jäljelle. Naisten Feministipuolue huomauttaa että Ouluaisten leivissä kannatetaan sovinistisia ja sukupuolivärittyneitä nimityksiä.
Tästä on nyt erittäin pieni kynnys tipauttaa se "perheen sovinistisin" Reissumies leipä kokonaan pois. Jatketaan Niekalla ja muilla feministisillä tuotemerkeillä.
- JM-J
Jos noin tekevät niin en osta enää ikinä kyseistä tuotetta. Se on varma ja jämpti!
- JM-J
Tästä lähtien muistakaa sitten tehdä sen erään ohjeen mukaan, joka oli jo jossain aiemmin esillä... eli: Jos kutsutaan sitten neiti-ihmistä umpinaiseksi ja rouvaa avonaiseksi. Siinä sitten tasa-arvo varmaan toteutuu... esim. lauseessa "Tuolla kadulla kävelee avonainen Tarja Halonen" tai sitten "Tuolla kävelee umpinainen Unelma Säleikkö"...
Vai pitäisikö tasa-arvon koskea miehiä, naisia ja eläimiä? Esim. "tuolla kävelee otus Hermanni Pellelä ja otus kissa Karvinen"??? - onkosilläväliävaiei
Jos se kerran on miehille aivan samantekevää onko ammattinimikkeessä mies vai ei, ihan yhtä vähän sillä pitäisi olla miehille merkitystä jos loppuliitteeksi laitetaan nainen. Kaikki juristit olisivat sukupuolesta riippumatta lakinaisia ja eduskunnassa olisi lakinainen nimeltään vaikkapa Ilkka Kanerva. Myös voi reissumiehen vaihtaa reissunaiseksi, koska sillähän ei pitäisi olla miehiselle miehelle mitään väliä, mikä jonkin merkityksettömän tuotenimen tai ammattinimikkeen nimi on. Reissunaista vaan repusta esiin. Vaihtelu virkistää!
- Reissunaisen-paketti
Miehet kyllä panee mielellänsä kapakasta löytyviä reissunaisia. Vaikka joku kosmetiikkamaahantuojan kiertävä konsulenttityttö tms. Ne on yleensä aika siististi laitettuja ja myyntitehtävään vetävän ulkonäön ja herttaisuuden perusteella valittuja.
Noiden Reissunaisten kanssa miehet mielellän asioi baaritiskillä ja hotellihuoneessa.
Mutta ei miehet ala reissunaista kotona margariinilla voitelemaan. Ja sitä reissunaista sitten mahaansa syömään.
Tää ei tule onnistumaan. Ihan vaan Oulaisten Leipomolle ja markkinointiväelle vinkiksi, reissunaiset ei tule menemään kaupaksi.
PAITSI jos alatte painaa leipäpakkaukseen vähäpukeisen, antavaisen naisen kuvia. Silloin Reissunaista kyllä otetaan kauppakassiin mukaan, ja viedään se paketti ihan sänkyn viereen saakka. - onkosilläväliävaiei
Reissunaisen-paketti kirjoitti:
Miehet kyllä panee mielellänsä kapakasta löytyviä reissunaisia. Vaikka joku kosmetiikkamaahantuojan kiertävä konsulenttityttö tms. Ne on yleensä aika siististi laitettuja ja myyntitehtävään vetävän ulkonäön ja herttaisuuden perusteella valittuja.
Noiden Reissunaisten kanssa miehet mielellän asioi baaritiskillä ja hotellihuoneessa.
Mutta ei miehet ala reissunaista kotona margariinilla voitelemaan. Ja sitä reissunaista sitten mahaansa syömään.
Tää ei tule onnistumaan. Ihan vaan Oulaisten Leipomolle ja markkinointiväelle vinkiksi, reissunaiset ei tule menemään kaupaksi.
PAITSI jos alatte painaa leipäpakkaukseen vähäpukeisen, antavaisen naisen kuvia. Silloin Reissunaista kyllä otetaan kauppakassiin mukaan, ja viedään se paketti ihan sänkyn viereen saakka.Jos miehet rehellisesti olisivat sitä mieltä, että nainen on yhtä arvokas kuin mies, he ilomielin antaisivat naisten tunnustaa naiseutensa ammattinimikkeissäkin. Ei varmasti mies suostuisi olemaan lakinainen, koska jostain syystä he kokisivat sen loukkauksena. Jos haluat tasa-arvoa, haluat antaa sen naisillekin. Jos et halua, haluat ylentää itsesi toisen sukupuolen yläpuolelle. Luulet olevasi sukupuolesi vuoksi parempi ihminen, eli olet ylimielinen, eikä ylimielinen lähtökohtaisesti voi olla parempi ihminen, koska ylimielisyys on halveksittavaa ja narsistista. Antakaa vihdoin sama arvo naisillekin ja osoittakaa se ammattinimikkeissäkin, että on yhtä arvokasta olla nainen kuin mies. Neutraalit nimikkeet tai todellisen sukupuolen mukaiset nimikkeet jokaiselle ammatinharjoittajalle.
Perinteisiin ei tarvitse vedota, kun joissain kulttuureissa ääliöt raiskaavat ja kivittävät naisia perinteidensä mukaisesti. Perinteillä ei ole arvoa, jos ne sortavat osaa ihmisistä tai pitävät toista sukupuolta jotenkin ylempänä.
Kyllä minäkin sitten alan Reissumiestä syömään, jos mies laltetaan siihen objektiksi kikulit paljaana. Muuten en rasistiseen leipää koske. Muuten en usko, että leipä on mies. Oli niin älykäs kommentti antavasta naisesta, että oli pakko antaa yhtä älykäs vastakommentti. - Anonyymi
onkosilläväliävaiei kirjoitti:
Jos miehet rehellisesti olisivat sitä mieltä, että nainen on yhtä arvokas kuin mies, he ilomielin antaisivat naisten tunnustaa naiseutensa ammattinimikkeissäkin. Ei varmasti mies suostuisi olemaan lakinainen, koska jostain syystä he kokisivat sen loukkauksena. Jos haluat tasa-arvoa, haluat antaa sen naisillekin. Jos et halua, haluat ylentää itsesi toisen sukupuolen yläpuolelle. Luulet olevasi sukupuolesi vuoksi parempi ihminen, eli olet ylimielinen, eikä ylimielinen lähtökohtaisesti voi olla parempi ihminen, koska ylimielisyys on halveksittavaa ja narsistista. Antakaa vihdoin sama arvo naisillekin ja osoittakaa se ammattinimikkeissäkin, että on yhtä arvokasta olla nainen kuin mies. Neutraalit nimikkeet tai todellisen sukupuolen mukaiset nimikkeet jokaiselle ammatinharjoittajalle.
Perinteisiin ei tarvitse vedota, kun joissain kulttuureissa ääliöt raiskaavat ja kivittävät naisia perinteidensä mukaisesti. Perinteillä ei ole arvoa, jos ne sortavat osaa ihmisistä tai pitävät toista sukupuolta jotenkin ylempänä.
Kyllä minäkin sitten alan Reissumiestä syömään, jos mies laltetaan siihen objektiksi kikulit paljaana. Muuten en rasistiseen leipää koske. Muuten en usko, että leipä on mies. Oli niin älykäs kommentti antavasta naisesta, että oli pakko antaa yhtä älykäs vastakommentti.Aivan. Asevelvollisuus pakolliseksi myös naisille. Vai onko se nyt sitten eri asia?
- bobgeldof
Aika sopiva olis myös "Reissuruuna" ..ts.siitähän on se "mies" osuus leikattu poies..
- kepsap
Korjaus,uusi nimi on: Reissuhinttari ja lesbovoita päälle.
- lesposöeip
No nyt on yks lysti miksi sitä leipää kutsutaan. Reissumies ainoa kunnollinen rukiin leipä on nyt"uudisettu,ja paskaks meni. Mikä ihmeen uudistusinto Suomessa on, että aina pilataan hyvä tuote no. uudistamisella.Tehkää kokonaan uusi tuote älkää pilko hyvää.
- Lähi-Idän_Niekka
Ehdotan sukupuolineutraalia uudissanaa: kaapuniekka!
Niitä nimittäin näkee katukuvassa jo tosi paljon.- Anonyymi
Ja kaapuniekan säkkihaaremit .
- varusniekka
Puolustusministeri Jussi Niinistö on hiillostettavana a-studiossa kasvisruokalausunnosta.
Erehtyi puhumaan varusmiehistä! Nyt alkaa olla jo syntilistaa josta ei hyvää seuraa. - wossu
Lentoperämies on vakiintunut, mutta miltä kuulostaisi lentoperänainen....vihjaavako?
- Anonyymi
Oulaisten leipomon Viiksivallu ei jättäisi epäilyille sijaa...
- åsokkj
Leipä onkin hyvä tehdä itse. Olkoon sitten vaikka nimi Alfaurosleipä, tai nartturieska.
- Anonyymi
Tuota ostaa myös "meikämansikka" kun "meikämutteri" nimitystä ei saa lapsettomien kissanaisten pelossa käyttää.
- Anonyymi
Eikös tuo tarkoita että miehiä ei ole . On vain Niekkoja .
- Anonyymi
Johan meillä on sana hän, sukupuoleton ilmaus, jota ei monessa kielessä ole. Olemme siis aikaamme edellä.
Teekkarit aikoinaan aloitti tämän, nehän totesi, että sana naarain ei käy ja naaraimesta tulikin henkilönhakulaite.
ps jos ei nykykehitystä kestä, niin aina voi hypätä jojoon
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897