Maailma on paljon muuttunut, kun parisuhteen löytäminen on tehty niin julmettoman vaikeaksi. Ravintoloissa naiset esittävät nirppanokkaista ja vaikeasti tavoiteltavaa, jolle kukaan mies ei kelpaa. Täällä netissä naisilta ei saa vastauksia eikä yhteydenottoja ja treffipyyntöihin kasvotusten ei olla kiinnostuneita, vaikka mies on kaikinpuolin OK tyyppi. Mikä näitä nykypäivän naisia vaivaa, olen ihmetellyt tätä jo pitkän aikaa.
Hyvän parisuhteen löytämisen vaikeus
18
956
Vastaukset
- Harmilllista
Naisena ajattelen samoin miehistä. Et voi luottaa etkä uskoa mitä mies sanoo. Kun jonkin aikaa seurusteltu tulee esille asioita, joita en voi hyväksyä. Maailma on todellakin muuttunut, valitettavasti.
- Sj123
Niin, kyllähän se nettiin on parinhaku siirtynyt. Ennen piti osata tanssia, niin kylän tanssipaikasta löysi kumppanin, nyt pitää osata kirjoittaa, että menestyy nettideittailussa. Kuvat pitää myös olla edustavia, se on vähän niin kuin sellaista mainoksen tekoa itsestä. Hyvin tehty profiili saa viestiä ja vähemmän hyvät ei. Myös deittipalstalla http://bit.ly/seuraa_netista on väliä, ilmaisissa roikutaan muuten vain, mutta maksullisissa käy kuuma kuhina.
- Et_mitä_valitat
Nykyään useammat naiset saa useita kumppaneita elämän aikana. Ei tuskin mikään ongelma hyvän kokoiselle ja näköiselle naiselle. Sitten on näitä erityyppisisiä ongelma naisia jotka deiteillä vuositolkulla haamuilee, niistä osa mitään erityisemmin välttämättä haluakkaan löytää.
- NalkuttavatMiehet
Se on kostonkierre, että naiset kostavat miehille kokemansa mielipahan ja miehet jatkavat. Tähän pitäisi tulla muutos. Eräs julkisuuden henkilökin on sanonut kostavansa pettämällä. Tämä on alempiarvoista toimintaa. Ei niin saa ihmisiä kohdella.
Maailma on juuri sellainen, jonkalaiseksi me sen luomme omalla toiminnallamme. Sen tähden ei ole yhdentekevää, miten käyttäydymme.
Minulle tulee treffistressi, jos tulee negatiivista palautetta, minkälainen olen. Saan kuulla, että olen jäykkä enkä ole rento. Tämä saa karvat pystyyn. Puolustusasemiin. Ennenkuin mitään on ehtinyt alkamaan, torjun. En kestä miehen purkamista, negatiivista nalkutusta.
Tästä syystä lähden treffeilla vaan jos on hyvä mieli ja olen rento. - DeittiHävinneidenPaikka
Asemalle eväs matopullojen kanssa jääneet tai kyydistä pois potkaistut miehet hakevat naista deiteiltä ja siellä odottaa eronneet tai syystä jos toisesta katkerat naiset tuloksella soppaa nimeltä tuima liemi mitä tiukka ilme kasvoilla syödään.
- ikuinen-sinkku
Kutosen naiset on todella nirsoja ja niille kelpaa vain kympin mies. Naiset ei halua tutustua tavis miehiin ja siksi suomessa onkin paljon yksinäisiä.
- toivotonondeitintie
Thaimaan transulla enemmin tunnetta sydämen paikalla kuin verraten näihin deittien naisiin kun ovat sen verran pitkään suonsilmässä kypsyteltyjä mieleltään ennen kuin pakosta itsetuntoaan nostattamaan lähtevät hampaat irvessä deiteille, Näitä sitten varsinkin ryhmä vanhat pojat ainoana toivonaan pitävät ja sekös näitä naisia naurattaa kun saavat osakseen itsetuntoa nostattavaa sielun hoitoa.
- NämäAsiatTiedän
Teiltä puuttuu elämän realiteetit. Suurin osa 18-35v naisista, heidän omasta tasosta riippumatta, etsii niitä parhaimpia miehiä. Kärjistetysti voidaan sanoa että 80% naisista kilpailee niistä parhaista 15-20% miehistä. Jos olet pitkä, komea, lihaksikas tai edes vartaloltasi hyvä, pukeudut hyvin ja olet sosiaalisesti menevä niin saat helposti kontakteja naisilta. Nämä parhaat miehet pyörittävät suuria naislaumoja. Noin 70% miehistä taisteleekin sitten niistä 5% naisista joita tavallinen parisuhde kiinnostaa. Yleensä hyvätkin miehet joutuvat tyytymään ylipainoiseen, kärttyiseen naiseen jos haluavat perheen perustaa.
Voidaan sanoa siis että miehet jaetaan kahteen luokkaan: naistenmiehiin ja yksinäisiin miehiin. Naistenmiehet saavat kaikki kokemukset ja muut katsovat vierestä.
Toki naiset alkavat höllätä kriteerejään mutta vasta kun kello tikittää ja pitäisi perhe perustaa. Siihen asti voi olla nirppanokka jolle ei kelpaa kuin paras.
Luvut viestissä ovat suuntaa antavia, eivät tutkimuksiin tai tilastoihin perustuvia- 573788383
Juuri näinhän se menee. Itsekin olen naisasioissa täysin sivusta seuraaja ja olen tajunnut, etten tule koskaan tule löytämään elämänkumppania.
Syynä vain se, etten osaa lähestyä naista, huonot keskustelutaidot. Nykyään en enää edes tunne yhtäkään vapaata alle 40-vuotiasta naista.
Netti olisi ainoa keino löytää vapaa nainen, mutta nettideittailu ei Suomessa toimi, koska naisilla on aivan vääränlainen asenne.
Suomeen tarvittaisiin sellainen deittisivusto, missä vain naisilla olisi aloitteentekomahdollisuus. Nykyään naiset eivät tee deittisivustoilla yhtään mitään, odottavat vain, että joku julkkis-miljonääri ottaa yhteyttä. - onkonoinkuitenkaan
A) Keskustelutaitoja voi opetella ja harjoitella
B) Vapaita naisia on paljon muuallakin kuin netissä
C) Miehen pitää tehdä aloitteita itse
No enpä ole koskaan löytänyt huonoakaan suhdetta. Helpompi saada 6 1 oikein lotossa kuin löytää parisuhde.
- crux
Kai se on enimmäkseen suojautumista. Varmuuden vuoksi torjutaan kaikki uusi että elämään ei tulisi uutta iloa eikä surua. Että saisi laittaa jatkossakin samantyyliset tekstit someen ja kertoa samat marttyyritarinat pariutuneille sinkkuystäville.
- Goodbye67
Mä en uskalla etsiä seurustelukumppania enää mistään, en ole pubipirkko, ja nettideittipalstatkin olen jättänyt. Olen 50v nainen, ja kaksi viimeistä seurustelusuhdetta sai alkunsa Suomi24-palstalta. Viimeisin parivuotinen suhde oli hirveä. Eräs itseni ikäinen leskimies imi minut henkisesti tyhjiin, pumppasi minusta sekä fyysistä, henkistä että taloudellista hyvinvointia itselleen. Lopulta tajusin olevani vain laastari,jonka avulla hän meni pari kipeintä vuotta eteenpäin. Mikä teidät miehet saa kirjoittamaan profiilisanne, että olette avoimia, rehellisiä, läheisyydestä ja hellyydestä pitäviä ja kykeneviä keskustelemaan vaikeistakin asioista. Ja tykkäätte, että yhteisistä menoista ja harrastuksista ja puuhista. Nämä mun kaksi viimeistä seuralaista osoittautuivat aika nopeasti lähes edellä mainittujen ominaisuuksien vastakohdiksi!!!!!! Katselin 48-55 miesten profiileja...samat tarinat toistuu sadoissa profiileissa mm Pohjois-ja Etelä Savon alueella. Mä en yksinkertaisesti uskalla enää ottaa yhteyttä kehenkään. Naisena se on helvetin turhauttavaa tuhlata aikaansa tähän touhun uudelleen ja uudelleen. Mä valitsin omaksi kohtalokseni olla yksin vailka lopun elämääni.Jossain live elämässä eteen tulee joku, joka yllättää. Tai sitten ei tule. Sitä ennen aion jatkata elämääni keskittyen työhöni, ystäviin, harrastuksiin, menoihin ystävättärieni kanssa sekä matkusteluun. Nautin omasta varallisuudestani ja rahoistani itse, en ala enää makselemaan yhdenkään äijän kuluja!!!!Yllättävä moni kaverini on päätynyt samaan ratkaisuun kuin minä. Joten hyvää jatkoa vaan teille 20-30 -vuotiaita ihannenaiset etsivät "ikäisekseen nuorekkaat herrat"
- Saman_kokenut
Jopa vuosien jälkeen voi miehestä tulla ilmi asioita jotka saavat karvat nousemaan pystyyn. Ollaan niin pirun katkeria elettyyn elämään ja exään. Lapsien kanssa voi välit olla poikki. Mihinkään ei olla tyytyväisiä. Ja se valehtelun määrä, että ollaan kiinnostuneita samoista asioista kuin nainen, niin tulee inhottavasti esille vasta sitten kun ollaan oltu jo kuukausia yhdessä.
Minulla on erittäin varakas ystävä. Hän kertoo lähes joka miehen olevan varattu tai kiinnostunut hänen varallisuudestaan.
Ikävää, ettei sitä miestä vaan tahdo löytyä kumppaniksi suomalaisista miehistä. Täytyy siirtyä ulkomaisiin miehiin, jos vaikka heistä löytyis. - lyohkbitnynunglvi
Saman_kokenut kirjoitti:
Jopa vuosien jälkeen voi miehestä tulla ilmi asioita jotka saavat karvat nousemaan pystyyn. Ollaan niin pirun katkeria elettyyn elämään ja exään. Lapsien kanssa voi välit olla poikki. Mihinkään ei olla tyytyväisiä. Ja se valehtelun määrä, että ollaan kiinnostuneita samoista asioista kuin nainen, niin tulee inhottavasti esille vasta sitten kun ollaan oltu jo kuukausia yhdessä.
Minulla on erittäin varakas ystävä. Hän kertoo lähes joka miehen olevan varattu tai kiinnostunut hänen varallisuudestaan.
Ikävää, ettei sitä miestä vaan tahdo löytyä kumppaniksi suomalaisista miehistä. Täytyy siirtyä ulkomaisiin miehiin, jos vaikka heistä löytyis.>Täytyy siirtyä ulkomaisiin miehiin, jos vaikka heistä löytyis.<
Juu siirry. Isis MA-TU pojat Adidas verkkareissaan ja putkikasseissaan haluavat pelkästään rakkauttasi ja hellää läheisyyttäsi. Mukanaan tuomat aseet ovat vain palvelus kaverille, mutta ei ne omia aseita ole. Rakkauden uskonnon levittäminen tapahtuu toki vain kynttilä illallisten ja pyyteettömyyden merkeissä. Rahasi perässä eivät ole yhtään... Ei... - Saman_kokenut
lyohkbitnynunglvi kirjoitti:
>Täytyy siirtyä ulkomaisiin miehiin, jos vaikka heistä löytyis.<
Juu siirry. Isis MA-TU pojat Adidas verkkareissaan ja putkikasseissaan haluavat pelkästään rakkauttasi ja hellää läheisyyttäsi. Mukanaan tuomat aseet ovat vain palvelus kaverille, mutta ei ne omia aseita ole. Rakkauden uskonnon levittäminen tapahtuu toki vain kynttilä illallisten ja pyyteettömyyden merkeissä. Rahasi perässä eivät ole yhtään... Ei...Tota.... Et taida tietää, että on olemassa esim. Pohjoismaat, mistä löytyy miehiä? Tässä näkee suomalaisten miesten ajatusmaailman.
- Ellinpalmikko
Tuntuu kyllä oudolle ajatella,että *silloin ennen*tanssipaikalla,tanssiravintolassa sai tutustua ihan suoraan silmiin katsoen jo ensimmäisenä iltana miestä,joka oli kiinnostunut itsestä.Voi istahtaa juttelemaan kaverin kanssa ja vaihtaa puhelinnumeroita,tulla taxilla kotiin tai saatetuna
.Nuoruuteni elin silloin kun tämä oli mahdollista.
Ihan tätä päivää seuratakseni katselen noita deitti-ilmoituksia,
Olen itse perhe/kotini löytänyt ...surullista,kun tanssipaikat ja siellä tutustumiset ovat poissa,se ilo ja hauskuus porukoissa,eikä hupijuomaakaan tarvittu mielettömästi.
Älkää nyt menettäkö toivoanne..eikö jossain olisi joki mukava paikka missä voisi tutustua,jokin harrasteryhmä tms. Tsemppiä kaikille etsiville. t.-60-70 luvun nuori. - ulpukka5
Olen ollut sinkkuna muutaman vuoden, takana parisuhdetta ennen eroa 20v. Muutamat treffit kävin, yksi kuukauden suhde, mies oli vasta eronnut ja oli ilmeisesti laastarointia. Toinen suhde 5kk ja mies paljastui kontrolloivaksi psykopaatiksi alun ihanuuden jälkeen. Tinderissä on miehiä, mutta vain seksin perään. Olen hoikka ja huolehdin itsestäni. En käy baareissa, en tupakoi. Mieheltä odotan samoja arvoja ja kiinnostuksia, rakkaussuhdetta. Ei ilmeisesti miehet halua enää sitoutua, vaan katsellaan koko ajan parempaa. Säästyäkseni uusilta pettymyksiltä on parempi elää yksin. Elämä yksin on parempaa kuin huonon miehen kanssa. Lisäksi moni 40-50v mies alkaa olla joko fyysisesti tai psyykkisesti raihnainen. Taustalla monia suhteita, jotka väistämättä jättävät jälkensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1656074- 1471684
- 1131478
- 511240
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️43849Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢28824Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu91785Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5749- 41709
Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan218692