syysviimaan lämmuntä juomaa

lämpö_lempi

Punssi: kuuma, aromaattinen, kirpeä (jos hernarilta yli jää)
Suosittu punssina tai yleisemmin boolina tunnettu juomasekoitus on peräisin Intiasta, mutta nykyään se tunnetaan ympäri maailmaa. Kirjailija Friedrich Schiller laati juomalle jopa ylistysrunon.
Englantilaiset merimiehet toivat tämän aromaattisen juomasekoituksen Eurooppaan 1600-luvulla. Juoman kerrotaan olleen erityisen suosittu englantilaisten tory-poliitikkojen keskuudessa. He tutustuivat juomaan Intiassa, jossa siitä käytettiin nimeä pāñc, joka on hindiä ja tarkoittaa lukua viisi. Juomasekoituksen nimeksi vakiintui englannin kielessä punch. Nimi viittaa alkuperäisen reseptin viiteen ainesosaan, jotka olivat vesi, viini, hedelmät, sitruunamehu ja mausteet. Myöhemmin sekoitukseen alettiin lisätä arrakkia, mustaa teetä, limetti- tai pomeranssimehua ja sokeria. Nykyään arrakki, intialainen, maailman vanhimpiin lukeutuva viina, korvataan usein rommilla. Tiettyihin sekoituksiin saadaan oma makunsa esimerkiksi tähtianiksesta, appelsiinista, inkivääristä, vaniljasta tai neilikasta. Viimeisen silauksen lisää vahaamattoman sitruunan mehu tai raastettu kuori. Perinteisesti punssi tai booli tarjoillaan lämpimänä. Juoman ei saa antaa kuumeta kiehumispisteeseen, vaan se on tarkoitus lämmittää varoen, jotta sen maku, aromit ja alkoholi eivät katoa. Juoman voi nauttia myös kylmän raikkaana. Punssi oli 1700-luvulla suosittu kuumana ja kylmänä juomana. Wolfgang Amadeus Mozart maistoi punssia ensimmäisen kerran matkustaessaan Englannissa ja oli mieltynyt juoman niin kylmään kuin kuuman versioon.Inkiväärillä maustettu seljankukka-verbenapunssi
1–2 hengelle
1 saksanpähkinän kokoinen pala tuoretta inkivääriä, 1 mehukas appelsiini (kuori ja 1 dl mehua), 1–2 tähtianista, 2 kokonaista neilikkaa, 2 verbenateepussia, 4–5 rkl seljankukkatäysmehua, 2–3 tl hunajaa, 1–2 tl konjakkia (maun mukaan)
1. Raaputa inkivääristä kuori ja leikkaa se mahdollisimman ohuiksi viipaleiksi. Kuori puolikkaan appelsiinin pinnasta ohuen ohut kerros. Laita inkivääriviipaleet, appelsiininkuori, tähtianis ja neilikka kattilaan, lisää 2,5 dl vettä ja kuumenna hitaasti kiehumispisteeseen.
2. Ota kattila pois liedeltä, lisää verbenateepussit, peitä ja anna maustua viiden minuutin ajan. Poista teepussit, kaada joukkoon puristettu appelsiinimehu ja seljankukkamehu. Kuumenna seos uudelleen, mutta älä anna sen kiehua. Makeuta hunajalla.
3. Kaada juoma siivilän läpi yhteen tai kahteen kuumajuomalasiin tai kuppiin ja koristele appelsiininkuorella. Lisää konjakkia maun mukaan ja tarjoile heti.

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2549
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1958
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      119
      1212
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe