Ihmisten kulissi!

Facebook on ihmisten kulissi. Emme koskaan tiedä miten ihmisten asiat on ruudun sillä puolella. Asia on verrattavissa samoin, kuin kävelisit omakotitalo alueella ja ihastelisit taloa, huoliteltua pihapiiriä ja mitä pihalla näkyy, mutta koskaan et tiedä onko niiden ihmisten elämä millaista talon sisällä.

Facebookissa ihmiset päivittävät:

Katso mitä työtä teen

Katso missä matkustan

Katso missä syön ja juon (hieno ravintola viinit)

Katso mitä harrastan

Katso miten pukeudun

Katso millä autolla ajan

Katso missä konserteissa käyn

Katso miten juhlin

jne....
6277
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se on vapaaehtoista, itse en ole ikinä ollut siellä ja hyvin pärjään.

1Äänestä

Huvittaa kun käy kova parku tiedustelulaista,kova poru että SUPO kohta kyttää meitä verkossa ja samat ihmiset jakavat kaikki asiansa vaapaaehtoisesti itse ympäri ämpäri ja postaavat kuvia jopa pieruistaan.Mitä yksityisyyttä semmoinen jakaja yhtä-äkkiä on vailla ?

Äänestä

Mutta suurin osa ei varmaan ole tuollaisia ihmisiä, joiden on kerrottava itsestään kaikki?

Äänestä

Pakkoko noihin sosiaalisen median paskoihin on mennä itsensä tunkemaan? Ainakin itse olen pysynyt ulkona kaikista noista. Vituttaa vaan, kun se alkaa olla jo mm. töihinpääsyn edellytys, että on mahdollisimman taitava noissa sosiaalisen median hössötyspaskoissa ja mahdollisimman kattavasti mukana noissa perkeleissä.

Joskus toivoo,että koko netti pimenisi.

1Äänestä
  • No ihan sontaahan se on.Aikuiset ihmiset peukuttavat ja tykkäävät ja tökkäävät ihan kuin kotkut pikkupennut koulun pihalla.Täyttä lapsellista sontaa.Ja kaikki käyttävät samoja kuvankäsittelyohjelmia ,näyttävät samoilta vaikka oikeassa elämässä en tunnistaisi.LOL....vähän fixattu.

    1Äänestä

30 vuotta sitten kun olin suurin piirtein 10 vuotias ja meille tuli ensimmäinen tietokone, ajattelin miten mukavaa olisi jos voisi tutustua ihmisiin tietokoneen kautta. Silloin en osannut saati edes tiennyt mitään internetistä, mutta tiesin että tietokone menee modeemin kautta pankkiin jne.

Jo silloin ajattelin että miksi ei ihmiset, tv-ohjelmat kuten ritari ässä ;) yrityksen ja kaupan tavarat voisi olla modeemilla tavoitettavissa. Ei tarvitsisi lähteä pois kotoa kun modeemin kautta saisin kaiken, ja vääränlaisista ihmisistä pääsisi paremmin eroon. Silloin olin todella iso ujo pieru.

Toisaalta, tausta-ajatuksena oli se että voisi katsoa ritari ässät ja muut ilman mainoskatkoja, mutta ymmärsin sen että ei minulla olisi mahdollisuutta ostaa kaikkea eikä homma toimi pelkällä verotuksella ;)

Nykyään en kaipaa naamakirjaa sillä se ei toteuta alkuperäistä ideaani. Minusta fb on amerikkalainen yhtiö eikä sosiaalinen media. Toki ne eri yhtiöiden tuotteet ja palvelut muodostavat ns. sosiaalista mediaa, mutta liityn naamakirjojen käyttöön vain jos saan kaikki oikeudet omaan sisältöön eikä sitä voi kukaan toinen rajata.

Minusta lukijalla on suurempi vastuu kuin kirjoittajalla. Jos joku ei haluaisi nähdä mitä minä julkaisen, voisi hän minut tai julkaisuni blokata, mutta edelleen saisin julkaista melkein mitä vain (pois lukien räjähteiden valmistusohjeet, porno ja vaikka myrkkyjen teko-ohjeet).

Siksi siis en voi olla fb:ssä koska he hallitsevat tietojani.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyrel kirjoitti:

Facebook on ihmisten kulissi. Emme koskaan tiedä miten ihmisten asiat on ruudun sillä puolella. Asia on verrattavissa samoin, kuin kävelisit omakotitalo alueella ja ihastelisit taloa, huoliteltua pihapiiriä ja mitä pihalla näkyy, mutta koskaan et tiedä onko niiden ihmisten elämä millaista talon sisällä.

Facebookissa ihmiset päivittävät:

Katso mitä työtä teen

Katso missä matkustan

Katso missä syön ja juon (hieno ravintola viinit)

Katso mitä harrastan

Katso miten pukeudun

Katso millä autolla ajan

Katso missä konserteissa käyn

Katso miten juhlin

jne....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu