Ajattelin päivätyöläisenä näin sunnuntaina valmistaa marjahyytelöt ja samalla laittaa valmistumaan marjaviinat/liköörit. Nyt olisi aikaa sellaiseen puuhasteluun ja välineiden hankkimiseen, kun viikolla ei ehdi kaikkea.
Kauppakeskuksesta olisi saanut purkkien ja hillosokerin lisäksi viinat, mutta vanhoihin uskonnollis-kulttuurisiin säädöksiin perustuva laki kieltää Alkolta mm. sunnuntaiaukiolon. Täytyy muistaa ensi syksyksi käydä hakemassa viinat vaikka Tallinnasta etukäteen.
Alko kiinni sunnuntaisin
5
231
Vastaukset
- MarjatPiiloon
Viinaa voi ostaa kuusi päivää viikossa, eikä sitä ole pakko juoda tai käyttää ostopäivänä.
Aika heikko esitys.- R.Eeb
Mutta Euroopassa saa viinia ja viinaa ainakin kirkonmenojen kalkeen kioskeista? Miksi Suomi ei ole osa Eurooppaa?
- MiksiMiksix
Itse asiassa ei saa, se pitää sielläkin maksaa rahalla. Miksi aurinko ei paista niin kuin se paistaa Espanjassa - miksi? Ruotsissa, Islannissa ja Norjassa ei saa viinaa yhtään helpommalla - eivätkö hekään kuulu Eurooppaan?
- IkäväJuttuMuttaTotta
Ajattelin päivätyöläisenä näin sunnuntaina yöllä käydä paskalla ja huomasin, että paperi oli loppu, Nyt olisi aikaa käydä paskalla, kun viikolla ei ehdi kaikkea tekemään.
Kauppakeskuksesta olisi saanut paskapaperia, mutta eihän sitä kannata sunnuntai öisin pitää auki, liian kallista. Täytyy muistaa ensi syksyksi käydä hakemassa paskapaperit vaikka Tallinnasta etukäteen. - gsss
kaikki normaaliälyiset näkee että tuo on keksitty tarina. yrittisit nyt vähäsen panostaa fiktiivisten tarinoitten juoneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.27110927- 763001
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan842680- 882540
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512252Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2682130- 451461
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1321331Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35942