Alko kiinni sunnuntaisin

Marjatti

Ajattelin päivätyöläisenä näin sunnuntaina valmistaa marjahyytelöt ja samalla laittaa valmistumaan marjaviinat/liköörit. Nyt olisi aikaa sellaiseen puuhasteluun ja välineiden hankkimiseen, kun viikolla ei ehdi kaikkea.

Kauppakeskuksesta olisi saanut purkkien ja hillosokerin lisäksi viinat, mutta vanhoihin uskonnollis-kulttuurisiin säädöksiin perustuva laki kieltää Alkolta mm. sunnuntaiaukiolon. Täytyy muistaa ensi syksyksi käydä hakemassa viinat vaikka Tallinnasta etukäteen.

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarjatPiiloon

      Viinaa voi ostaa kuusi päivää viikossa, eikä sitä ole pakko juoda tai käyttää ostopäivänä.
      Aika heikko esitys.

      • R.Eeb

        Mutta Euroopassa saa viinia ja viinaa ainakin kirkonmenojen kalkeen kioskeista? Miksi Suomi ei ole osa Eurooppaa?


    • MiksiMiksix

      Itse asiassa ei saa, se pitää sielläkin maksaa rahalla. Miksi aurinko ei paista niin kuin se paistaa Espanjassa - miksi? Ruotsissa, Islannissa ja Norjassa ei saa viinaa yhtään helpommalla - eivätkö hekään kuulu Eurooppaan?

    • IkäväJuttuMuttaTotta

      Ajattelin päivätyöläisenä näin sunnuntaina yöllä käydä paskalla ja huomasin, että paperi oli loppu, Nyt olisi aikaa käydä paskalla, kun viikolla ei ehdi kaikkea tekemään.

      Kauppakeskuksesta olisi saanut paskapaperia, mutta eihän sitä kannata sunnuntai öisin pitää auki, liian kallista. Täytyy muistaa ensi syksyksi käydä hakemassa paskapaperit vaikka Tallinnasta etukäteen.

    • gsss

      kaikki normaaliälyiset näkee että tuo on keksitty tarina. yrittisit nyt vähäsen panostaa fiktiivisten tarinoitten juoneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      271
      10927
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      3001
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      84
      2680
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      268
      2130
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe