Talvisota ei kunnolla päättynyt, kun Mannerheim

Abrahamm

lähetti kenr. Talvelan Saksaan , joukkoja orkanisoimaan Suomeen, petenimellä "Pohjolan liikenne"!?
Tämä joka nykyäänkin toimii VRR: alaisuudessa, oli Talvela toimitus peitejohtajana !?

Saksalaisia tuli jo Vaasaan 6 divisioonaa, Lokakuussa 1940, muka läpikulkumatkalla !?

10

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Nyt tiedän,että totuus on Suomalaisille myrkkyä ja siksi se kuitaataan hiljaisuudella !?

    • Abrahamm

      Tulipahan tavattua tämäkin toisten henkien pelimies, lapselliseksi sanoisin 1962 !?

    • Politrukkipölhö

      Itse olisit vissiin levittänyt punaisen maton Stalinille ?
      Lapsellista ropakandaa sepustelet.

      • Abrahamm

        Olet hyvä esisimerkki tietämättömyydestä ja tyhmyydestä, ei käy kateeks !?


    • outoa_

      millä todistat kummallisen väitteesi?

    • entinen_sotilas

      Pötyä! TEHTAILET HULLUJA JUTTUJASI NOPEAMMIN KUIN NIITÄ EHDITÄÄN AMPUMAAN ALAS.

      Asia on aivan toisin kuin väität. 1940 Talvisodan jälkeen oli välirauha. Neuvostoliitolla oli kauttakulkuoikeus Suomen halki Hangon "vuokra-alueelle" joka oli siis NL:n miehittämä. Siellä oli useampi divisioona sotilaita raskaasti aseistettuna ja joukkoja siirrettiin sinne suoraan junakuljetuksilla sekä laivoilla. Venäläiset nopeasti rakensivat sinne linnoitukset ja juoksuhaudat sekä bunkkerit. Lisäksi siellä oli laaja raskaan luokan aseistus järeästä tykistöstä alkaen.

      Jos välirauhan aikana olisivat suomalaiset sallineet saksalaisten syksyllä 1940 kulkea Suomen halki olisi se ollut NL:lle syy hyökätä Suomeen. Sellaista ei Suomen hallitus halunnut, ajat olivat muutenkin hyvin vaikeat poliittisesti ja sotilaallisesti. Neuvotteluja käytiin välirauhan aikana kaikkien suurvaltojen kanssa, niin USA:n, Venäjän kuin Saksankin kanssa sekä Englannin ym. kanssa. Yksikään suurvalta ei ollut halukas auttamaan suomalaisia. Saksa suunnitteli Ahvenanmaan ja Pohjois-Suomen valloittamista itselleen. Siksi saksalaiset olivat halukkaita tulemaan Suomeen kesäkuussa 1941 ottaakseen koko Pohjois-Suomen sotilaallisesti vastuualueekseen kun oli ilmeistä että NL hyökkää Suomeen. Saksalaiset tämän tiesivät paremmin kun olivat päättäneet NL:oon hyökätä joka taas oli syy lopulta NL:lle hyökätä Suomen kimppuun.

      Jatkosota sitten alkoi kun NL hyökkäsi Suomen kimppuun pommittamalla useita kaupunkeja kesäkuussa 1941. Suomen oli pakko todeta olevansa taas keskellä sotaa ja oli ryhdyttävä sen mukaisiin toimiin vaikkeivät omat sotavoimat olleet mitenkään samalla tasolla NL:n asevoimiin verraten. Lopulta suomalaiset karkoittivat venäläiset myös Hangosta. Saksalaisetkin piti 1944 karkoittaa Suomesta ja se lopulta onnistui keväällä 1945.

      Abrahammilla on vaikeuksia käsittää historiallisia faktoja. Eivät ne täällä Suomessa muutu miksikään toiseksi vaikka kuinka inttäisit. Teillä siellä Venäjällä asia on toisin: Historia kirjoitetaan aina uusiksi kun hallitsija vaihtuu, oletko huomannut?

      • wikipediaa

        saksalaiset Kirkkoniemeen sijoitetut sotilaat, jotka alkoivat käyttää Jäämerentietä Kirkkoniemen ja Rovaniemen välillä lomalaiskuljetuksissaan Saksan ja Suomen välillä 22. syyskuuta 1940 allekirjoitetun kauttakulkusopimuksen mukaisesti.


    • entinen_sotilas

      Rynnäkkötykin piipolakkinen miehistö juoksi karkuun mutta otettiin vangiksi. Saavat edes ruokaa nälkäiset. Paljon joutuivat Neuvostoliiton sotilaat kärsimään hullun Stalinin takia. Paljon joutuivat Venäjän ja muiden neuvostomaiden kansat kärsimään hänen takiaan. Samaten Suomen kansa sai Stalinilta kauhistuttavia iskuja ja hyökkäyksiä yrittäen valloittaa Suomen paraatimarssilla pääkaupunkiin kuten joissakin maissa kävi.

    • Abrahamm

      Olis se mukavaa jos vastaväittäjät lukis historiaa ja muistelmia !?
      Olen itse tavannut Talvelan ja pitänyt nuorena miehenä häntä lapsellisena, siviilissä !?

      • entinen_sotilas

        En pidä Talvelaa korkeassa arvossa eikä moni muukaan. Mies oli liian kunnianhimoinen kenraaliksi ja tapatti liikaa omia sotilaitaan uhkarohkeissa sotatoimissa jotka usein kyllä onnistuivat mutta eivät aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11178
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10341
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6578
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5691
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      74
      5102
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4434
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4259
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      77
      4109
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      135
      3655
    Aihe