Talvisota ei kunnolla päättynyt, kun Mannerheim

Abrahamm

lähetti kenr. Talvelan Saksaan , joukkoja orkanisoimaan Suomeen, petenimellä "Pohjolan liikenne"!?
Tämä joka nykyäänkin toimii VRR: alaisuudessa, oli Talvela toimitus peitejohtajana !?

Saksalaisia tuli jo Vaasaan 6 divisioonaa, Lokakuussa 1940, muka läpikulkumatkalla !?

10

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Nyt tiedän,että totuus on Suomalaisille myrkkyä ja siksi se kuitaataan hiljaisuudella !?

    • Abrahamm

      Tulipahan tavattua tämäkin toisten henkien pelimies, lapselliseksi sanoisin 1962 !?

    • Politrukkipölhö

      Itse olisit vissiin levittänyt punaisen maton Stalinille ?
      Lapsellista ropakandaa sepustelet.

      • Abrahamm

        Olet hyvä esisimerkki tietämättömyydestä ja tyhmyydestä, ei käy kateeks !?


    • outoa_

      millä todistat kummallisen väitteesi?

    • entinen_sotilas

      Pötyä! TEHTAILET HULLUJA JUTTUJASI NOPEAMMIN KUIN NIITÄ EHDITÄÄN AMPUMAAN ALAS.

      Asia on aivan toisin kuin väität. 1940 Talvisodan jälkeen oli välirauha. Neuvostoliitolla oli kauttakulkuoikeus Suomen halki Hangon "vuokra-alueelle" joka oli siis NL:n miehittämä. Siellä oli useampi divisioona sotilaita raskaasti aseistettuna ja joukkoja siirrettiin sinne suoraan junakuljetuksilla sekä laivoilla. Venäläiset nopeasti rakensivat sinne linnoitukset ja juoksuhaudat sekä bunkkerit. Lisäksi siellä oli laaja raskaan luokan aseistus järeästä tykistöstä alkaen.

      Jos välirauhan aikana olisivat suomalaiset sallineet saksalaisten syksyllä 1940 kulkea Suomen halki olisi se ollut NL:lle syy hyökätä Suomeen. Sellaista ei Suomen hallitus halunnut, ajat olivat muutenkin hyvin vaikeat poliittisesti ja sotilaallisesti. Neuvotteluja käytiin välirauhan aikana kaikkien suurvaltojen kanssa, niin USA:n, Venäjän kuin Saksankin kanssa sekä Englannin ym. kanssa. Yksikään suurvalta ei ollut halukas auttamaan suomalaisia. Saksa suunnitteli Ahvenanmaan ja Pohjois-Suomen valloittamista itselleen. Siksi saksalaiset olivat halukkaita tulemaan Suomeen kesäkuussa 1941 ottaakseen koko Pohjois-Suomen sotilaallisesti vastuualueekseen kun oli ilmeistä että NL hyökkää Suomeen. Saksalaiset tämän tiesivät paremmin kun olivat päättäneet NL:oon hyökätä joka taas oli syy lopulta NL:lle hyökätä Suomen kimppuun.

      Jatkosota sitten alkoi kun NL hyökkäsi Suomen kimppuun pommittamalla useita kaupunkeja kesäkuussa 1941. Suomen oli pakko todeta olevansa taas keskellä sotaa ja oli ryhdyttävä sen mukaisiin toimiin vaikkeivät omat sotavoimat olleet mitenkään samalla tasolla NL:n asevoimiin verraten. Lopulta suomalaiset karkoittivat venäläiset myös Hangosta. Saksalaisetkin piti 1944 karkoittaa Suomesta ja se lopulta onnistui keväällä 1945.

      Abrahammilla on vaikeuksia käsittää historiallisia faktoja. Eivät ne täällä Suomessa muutu miksikään toiseksi vaikka kuinka inttäisit. Teillä siellä Venäjällä asia on toisin: Historia kirjoitetaan aina uusiksi kun hallitsija vaihtuu, oletko huomannut?

      • wikipediaa

        saksalaiset Kirkkoniemeen sijoitetut sotilaat, jotka alkoivat käyttää Jäämerentietä Kirkkoniemen ja Rovaniemen välillä lomalaiskuljetuksissaan Saksan ja Suomen välillä 22. syyskuuta 1940 allekirjoitetun kauttakulkusopimuksen mukaisesti.


    • entinen_sotilas

      Rynnäkkötykin piipolakkinen miehistö juoksi karkuun mutta otettiin vangiksi. Saavat edes ruokaa nälkäiset. Paljon joutuivat Neuvostoliiton sotilaat kärsimään hullun Stalinin takia. Paljon joutuivat Venäjän ja muiden neuvostomaiden kansat kärsimään hänen takiaan. Samaten Suomen kansa sai Stalinilta kauhistuttavia iskuja ja hyökkäyksiä yrittäen valloittaa Suomen paraatimarssilla pääkaupunkiin kuten joissakin maissa kävi.

    • Abrahamm

      Olis se mukavaa jos vastaväittäjät lukis historiaa ja muistelmia !?
      Olen itse tavannut Talvelan ja pitänyt nuorena miehenä häntä lapsellisena, siviilissä !?

      • entinen_sotilas

        En pidä Talvelaa korkeassa arvossa eikä moni muukaan. Mies oli liian kunnianhimoinen kenraaliksi ja tapatti liikaa omia sotilaitaan uhkarohkeissa sotatoimissa jotka usein kyllä onnistuivat mutta eivät aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      935
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      746
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe