Kirkkonummella seminaarissa teemana eriarvoisuus

seminaaria

Huomasitteko, että Kirkkonumella järjestetään 17.10.2017 Kirkkonummisalissa asunnottomien yön 30 v. juhlaseminaari. Teemana ERIARVOISUUS ( klo 09.00 - 15.30)

Kuultavana puheita ja kannanottoja teeman ympäriltä mm. Olavi Sydänmaanlakka, John Vikström ja muusikko Kristian Meurman.

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tkhyjvh

      Mitäpä eläkepiispa tietää asunnottomuudesta, puhujien kutsujalla arvostelukyky pettänyt.

      • puhujista

        Toi Sydänmaanlakka on aika katu-uskottava puhuja syrjäytyneistä nuorista ainakin luulisi tietävän.


    • maarittatu

      Seminaari on tiistaina päivällä. Eipä pääse monetkaan joilla kiinnostaisi, onko tahallaan laitettu hankala aika.

      • mielipidettä

        Hankala aika taisikin olla ainoa huono juttu ja harmi ettei kaikki halukkaat päässeet tämän vuoksi seminaariin, sillä se oli kokonaisuudessaan hyvin kattava ja kiinnostava puhujineen :
        mm puhujista Mielenterveysliiton toiminnanjohtaja Olavi Sydänmaalakka on aina kiinnostava harkitun mietittyinä, viisaina ja työnsä kautta kokemuspohjaisine mielipiteineen,
        kuin myös THL-tutkija Jouko Karjalainen joka selvitti eriarvoisuuden kehittymistä Suomen historiassa.
        Kokonaisuus puhujineen oli hieno kooste eri näkökulmia monipuolisesti (mm maahanmuuttajat, asunnottomat, mielenterveys- ja päihdepalvelujen käyttäjät).

        "Kuka tahansa voi palaa loppuun, joutua työttömäksi, tehdä konkurssin, menettää itselleen tärkeän ihmisen, joutua väkivaltaisen käytöksen kohteeksi tai sairastua vakavasti" muistutti kansanedustaja Anders Adlercreutz.

        Asunnottomien yön 30v juhlaseminaarista oli laadittu ihailtavan seikkaperäinen ja tarkka artikkeli hienoine kuvineen Kirkkonummen Sanomissa (N.o 78, 22.10.2017, sivut 10-11) joista saa käsityksen kyseisestä tapahtumasta hekin jotka eivät mukaan päässeet.
        Liisa Kosonen näytti olevan toimittajan nimi alla, hyvä artikkeli kiitos tuolle toimittajalle tältä lukijalta.


    • kiinnostaisi

      Seminaarissa mukana olleiden ajatuksia ja kommentteja olisi kyllä kiinnostava lukea.

    • vinkkitoive

      Olisi hienoa jos tuotaisiin esiin myös muistisairaiden tilannetta ja myös siitä aiheesta järjestettäisiin tuollainen asiallinen tapahtuma.
      Kati Outisen "Niin kauas kuin omat siivet kantavat"-monogiesitys muistisairaudesta on ollut suuri menestys ja se olisi hieno nähdä myös Kirkkonummella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3302
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1829
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      746
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      677
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe