Ihan pikkuisen ryöstöjä Espoossa

Jos jotakin asiaa on vain kaksi kappaletta, niin se ei ole kovin paljoa. Esimerkiksi nämä kaksi ryöstöä Espoossa, toinen Lintuvaarassa ja toinen Matinkylässä kahden päivän aikana, niin se ei ole paljon. Kirkkonummi kolmantena.
http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/lintuvaaran_k-marketin_kassa_ryostettiin_puukolla_uhkaamalla_64502

Tällaisia ryöstöjä paljon suurempi uhka yhteiskunnalle on kuitenkin vihapuhe. Poliiisien laajimmat voimavarat tulee keskittää juuri suurimman uhkan torjumiseen.
11329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mielestäni on vihapuhetta kertoa tällaisista tapahtumista, jos ei voida jo suoraan kertoa että kyseessä on kantasuomalaisia tekijöitä. Jossain oli maininta että puhuttiin englantia ja oli jopa tummia kulmakarvoja ja silmiä jne. Tämä hipoo jo rasistista vastakkainasettelua. Meidän on opittavaa kääntämään toinenkin poski ja sitten taas se toinen jne jne. Näin voimme rikastuttaa itseämme loputtomasti niin kauan kuin henki pihisee...

Äänestä

Lintuvaaran ryöstäjän mainitaan puhuneen ”mahdollisesti englantia”.

Kumpikaan osapuoli ei siis nähtävästi osannut kunnolla englantia. Ei ryöstäjä eikä myyjä.
Englannin opetukseen onkin syytä kiinnittää huomiota, jotta tällaisia tilanteita ei syntyisi.

Äänestä

Tämä on poliisin tiedotustyyliä... mahdollisesti englantia, mahdollisesti pipo päässä, mahdollisesti ryöstö ja mahdollisesti kulmakarvat jne jne ja unohtakaa koko juttu.

Äänestä

Miten se myyjätyttö tiesi että sen käskettiin avata kassa, jos se ei ymmärtänyt mitä mies sanoi.

Jos taas ymmärsi käskyn, niin silloin myyjä voi muistella mitä kaikkia kieliä hän osaa: Suomea, muutama sana pakkoruotsia ja sitten facebook-englantia.

Sitten myyjän tarvii enää muistella että mitähän noista kolmesta kielestä se mulle sano, "Open cash drawer", "Öppna kassalådan" vai "Nyt loota auki saa-tana".

Vähän epäilen että ei ne myyjää puhuttaneet poliisitkaan ole olleet mitään ruudin keksijöitä. Todennäköisesti jotain virkaheittoja vihapuhepoliiseja. Jos eivät tosiaan tuota kieliasiaakaan saaneet myyjältä tuon paremmin selvitettyä.

Äänestä
  • Kävin tuossa Lintuvaaran K-kaupassa lauantaina. Rempaisin ulko-oven auki, ja kopautin kassin kulmalla ovenpieleen. Kassatyttö katsoi kauhusta jäykkänä pitkän aikaa ovelle, että taasko sieltä tulee joku rosvo sisälle.
    Ei tarjottu tällä kertaa pois mennessä etu-tarjouskuponkeja, joita nämä myyjät yleensä auliisti tarjoilee mukaan.

    Äänestä

  • - ulkomaalaistaustainen Leppävaaran seudulla liikkuva nuori mies, jolla siis yllättäen rahapula. Lieneekö jo ihan paperittomia?
    - 155-160 cm, hieman ovenkahvaa pidempi, johon lienee tyhmyyttään jättänyt sormenjälkensä.
    - ikä 17-22, vaikka voi vaikuttaa vanhemmalta. Jos bussikuski kysyisi, sanoisi olevansa alaikäinen.
    - jalat lyhyet, reidet paksut. Housut kiristävät polven yläpuolelta. Koulunkäynnin sijasta pelannut futista, juossut kaduilla ja toreilla. Futaajana tyyppiä epärehellinen keskikenttäpelaaja.
    - määrätietoinen, menevä askel. Tietää mitä on hakemassa. Rahaa. Mutta pieni talvilomakin täysihoidossa kävisi päinsä sen sijaan, että pitäisi värjötellä kavereiden kanssa rautatieasemalla ja asematunnelissa.

    Äänestä

Tuttu bussikuski kertoi että hän saa kuulla koko ajan olevan rasisti kun hän kysyy matkalippua.
Rasistista kysyä lippua ulkolaiselta? Tai vaatia maksua.
Pummilla matkustavaista sakki.

Äänestä

Monikulttuurisuus on rikkaus me tienataan niillä ei mulla muuta.

1Äänestä

Monikulttuurisuus on rikkaus me tienataan niillä ei mulla muuta.

1Äänestä

Päivän Hesari voivotteli, kun Suomessa peräti 1300 ihmistä joutuu istumaan jouitakin kymmeniä päiviä vankilassa, kun eivät suostu maksamaan lukuisia sakkorangaistuksiansa. Useimmin nämä ovat myymälävarkaita, jotka jäävät viikoittain kiinni, poliisi kutsutaan paikalle ja antaa sakon, mutta varas repii sakkolapun saman tien.

Täällä on jutut Kauklahden K-Marketissa ja Mankkaan Lidlissä tapahtuneista myymälävarkauksista.
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/777439-raju-tilanne-lidlissa-ryostaja-oli-ajaa-pakoautolla-myymalapaallikon-paalle

Oikeusopin professori oli sitä mieltä, että taparikollinen joka varastaa kaupasta suunnilleen kaiken elantonsa, niin ei saa laittaa vankilaan. Vaan johonkin hoitoon, jota kyseistä hoitomuotoa professori ei tosin osannut nimetä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tärkeimmät-ensin kirjoitti:

Jos jotakin asiaa on vain kaksi kappaletta, niin se ei ole kovin paljoa. Esimerkiksi nämä kaksi ryöstöä Espoossa, toinen Lintuvaarassa ja toinen Matinkylässä kahden päivän aikana, niin se ei ole paljon. Kirkkonummi kolmantena.
http://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/tiedotteet/1/1/lintuvaaran_k-marketin_kassa_ryostettiin_puukolla_uhkaamalla_64502

Tällaisia ryöstöjä paljon suurempi uhka yhteiskunnalle on kuitenkin vihapuhe. Poliiisien laajimmat voimavarat tulee keskittää juuri suurimman uhkan torjumiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu