Jos kaikkitietävä koskaan erehtymätön kaikkeen pystyvä ja kaikkeen vastaava Sudenpentujen myyttinen käsikirja olisi oikeassa olemassa, löytyisikö sellainen kaikilta ateisteilta?
Kuvitellaan näin että SP- käsikirja olisi olemassa
Kuvitteluleikki
19136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Miksi moinen avaus? Vituttaako sinua, että ateistit ampuvat kaikki uskovaisten typerät avaukset alas alta aikayksikön? Kerron sinulle salaisuuden, teidän uskovaisten pöljyyksien kumoamiseen ei tarvita edes sudenpentujen käsikirjaa. Avauksenne on niin typeriä, että ne kykenee kumoamaan ihminen, jolla on normaali tietoisuuden tila.
Olen kyllästynyt uskovaisten loputtomiin äluttömiin avauksiin. Ajattelin jotain uutta, mutta näköjään ei kannata tehdä ainuttakaan avausta kun heti leimataan hihhuliksi.
hmm, tarkoitatko eepoksellasi Raamattua? En tajunnut mitä tarkoitat, joten :( EN pysty fiolsofioimaan edes puskan takaa.
Puskani on rehevä ja ravittu, pesin Raamatullisesti öljypohjaisella hoitoaineella, olenko materialisti hyvä avaajanisti? Olen runopiski hih .
Aloittaja tarkoittaa ihan sitä Carl Barksin keksimää Sudenpentujen kaikkitietävää käsikirjaa.
Kasvain, kun ei Raamattua. Se kun ei tiedä kaikkea, edes osannut APPLE:n valtakautta ennustaa, vaikka keksijinä oli suuret kristityt insinöörit! Jii Ollila olisi ajanut moiset kosketusnäyttöpiipittäjät helevettiin seminaarihuoneesta ideoineen :)
Avaaja uskoo olevansa fantasialeikki, ohkohan sillä kurkku pyllyssä? Kosk joskus sanoi niin keväällä toivottavasti ei oo ulkomainen kurkku
Toisilla sitä leikkimieltä, kykyä spekuloida ja taitoa ajatella aivoillaan on, toisilla sitä ei ole. Sinä näyttävästi kuulut jälkimmäiseen porukkaan vai muutenko olet ihan vaan pessimistinen mielikuvitukseton tosikko?
Eivätkö hyvät ihmiset osaa käyttää aivoja ja leikitellä ajatuksilla. Leikkimisen sentään pitäisi olla helppoa kuin heinänteko ja mielikuvitus sitäkin helpompaa. Niin ne parhaat ideat ja keksinnötkin syntyy, mielikuvitusta käyttämällä. Nyt pitäisi osata kuvitella tilanne jossa kaikkitietävä Sudenpentujen käsikirja on olemassa, niin löytyisikö sellainen kaikilta ateisteilta. Itse sellaisen hankkisin heti jos vain olisi olemassa.
Sitten kun joku ateisti myöntäisi, että totta kai hänellä olisi tuo kaikkitietävä kirja, sinä paljastaisit nerokkaan avauksesi twistin: ”Hähähää ateistit, no miksi teillä ei ole sitten Raamattua hyllyssä? Raamattuhan on tuo kaikkitietävä elämän käsikirja.”
Tervehys taas. En tarkoita mitään roska kirjaa vaan Karl Barksin luomaa kuvitteellista kaikkitietävää sudenpentujen käsikirjaa. Miksi tähänkin pitää hihhulien roskakirja sotkea. Välillä on ihan kivaa puhua jostain muusta kuin uskonnoista. Mutta minuapa nyt heräsi kiinnostamaan, miksi sinä niin kovasti ajattelet pelkkää Raamattua etkä mitään muuta? Mitä koko roskakirjalla edes tekee?
Miksi pitäisi löytyä?
Ateismi tarkoittaa että ei usko jumaluuksiin. Siinä koko asia kaikessa laajudessaan. Vaikea venyttää kirjaksi asti.
Elämänkatsomuksensa rakentamiseen ateisti käyttää omaa tietämystään ja elämänkokemustaan. Ateismi ei ole kuin yksi osa sitä kokonaisuutta. Vieläpä se kaikkein vähäpätöisin sillä olemattomilla asioilla ei ole painoarvoa ateistin elämänkatsomuksessa. Juuri tämä tuntuu olevan uskiksille se vaikein asia ymmärtää. Ateismi ei ole koskaan ihmisen koko elämänkatsomus vaan vain pieni osa sitä.
Onhan se Sudenpentujen käsikirja oikeasti olemassa:
http://www.antikvaari.fi/naytatuote.asp?id=1975441
Aijaa, ja evankelistojakin myynnissä? Niden kannet ei oo pehmeitä - vaan päät.
Itseasiassa tältä ateistilta ihan oikeasti LÖYTYY Sudenpentujen käsikirja! :P :D
Tuolla se lojuu kirjahyllyssä Raamatun vieressä osiossa: Fiktiokirjallisuus.
HAH, Sudenpentujen käsikirja on NIIN OUT! Eihän sellaista kukaan käytä. Nykyaikaa on elektroninen Linnunradan käsikirja liftareille. Siinä on kaikki mitä tarvitsee.
"Linnunradan käsikirja liftareille on Douglas Adamsin luoma humoristinen scifi-parodia... ...Tarinassa esiintyy elektroninen hakuteos Linnunradan käsikirja liftareille eli Käsikirja, joka sisältää tietoa kaikesta mitä kuvitella saattaa, ja paljon myös sellaista mitä ei kannata edes ajatella."
Ainoa lause maapallosta, joka hyväksyttiin käsiukirjaankirjaan on: "Enimmäkseen harmiton". Siinä kaikki, mitä lukemattomien Linnunradan sivilisaatioiden tarvitsee Maasta tietää. Ford Prefekt tosin kirjoitti pitkän kuvauksen Maasta, mutta Linnunradan Käsikirjan kustantamo lyhensi sen noihin kahteen sanaan.
Eikö olisi yhtään hauskaa vaikka oppia puhumaan kuolleen akkadin kielen länsimurretta tai löytää kadonneita aarteita millin tarkkuudella?
Toisaalta senkin ois joutanu varmaan poistamaan siitä, koska jo kohtalaisen alussa tota trilogiaa (jossa on 5 osaa. Mut mä katsoin ton linnunradan käsikirjasta :pa ) tehtiin se avaruuden pikatie, ja maapallolle kävi _hieman_ köpelösti. Mut jäihän jäljelle sentään vogonien maailmakaikkeudenkuulu runous!
No tohon kadonneiden aarteiden metsästykseen soveltuis varmaan hyvin "lapioks" toi Kultasydän epätodennäköisyysmoottoreineen, koska se ainakin on nopea tapa siirtyä pisteestä A pisteeseen B (tai C, tai D, tai joku ihan mikä tahansa muu piste, koska osumistarkkuuden kanssa sillä on viel joitain puutteita) Mut vauhti korvaa pikku puutteet!