Yksityiset Sote kolhoosiin valtion varoilla

Eikö yksityiset pysty enää kilpailemaan, vaikka sen ennusti Lenin jo 1920 luvulla !?
Meidän mediat ei kuule ja nää mitään tällaista, mutta aikaan työläisten ostamaa yritystä haukkuivat näin !?
665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun oikeisto sosialisoi, ei centeillä pelata,miljoona markastakin siiretty miljoona Euroon,kuin ei mitään eroa arvossa !?

Äänestä

Vanhat kapitalistien keskinäinen kateuskin olisi tällaisen korruption estänyt ja heille vain armeija kolhoosi sopi mainiosti politiikkaan !?

Äänestä

Stalin näytti esimerkkiä soten valinnanvapauden tarpeettomuudesta. Kaikki epämiellyttävät ihmiset, lue työntekijät, työttömät, eläkeläiset, sairaat ja väärän maailmankatsomuksen omaavat pakkotöihin pienellä ruokakorvauksella ja kun ne voidaan asuttaa leireille parakkimajoitukseen, jäävät asunnotkin matuille.
Sipilä on ottanut mallia tästä historiallisesta oivalluksesta.

Äänestä

En usko noihin sote valinnanvapaus juttuihin tahi sen tuomiin säästöihin yhtään enempää kuin joulupukkiin.

Kunnalisista vero senttilöistä tulloo yksityis yritysten tulo lähe .Siestöjä ei tule.
Näihe hommat on semmottis ,jotta jos joku voi männä pielee se varmasti männöö ,jote toivehet onnistumisesta on olemattoma.

Niin se män tu kuntaliitosten siestöaikeetki sus hukille.

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/vatt-kuntaliitoksilla-ei-saatu-saastoja-mutta-pienet-liitoskunnat-menettivat-sote-tyopaikkojaan/773489/

Mikähä lienöö vaikka kahet hallinot yhistettää ja siestö pittäs tulla väkiseki vue ei tule?

Äänestä

Valinnanvapaus? Jos paikkakunalla 5 toimipistettä? Kaikki hakee yhteen?

Äänestä

Suomella olisi hyväksi hallituksen kaatuminen. Siinä kokoomus jäisi yksin omine yksityistämiskiimoineen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abrahamm kirjoitti:

Eikö yksityiset pysty enää kilpailemaan, vaikka sen ennusti Lenin jo 1920 luvulla !?
Meidän mediat ei kuule ja nää mitään tällaista, mutta aikaan työläisten ostamaa yritystä haukkuivat näin !?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu