No ei yhtään kirjoiteta lehdissä, että talvi olisi yllättänyt Lapin autoilijoita. Kunhan ensi lumet sataa Uudellamaalla ja Turun seudulla alkaa tuo yllättävä talvi taas. Kelikameroissa on lunta jo Sodankyln korkeudella ainakin. Että silleen.
Ei yllättänyt talvi Lapin autoilijoita.....
14
262
Vastaukset
- Ullatuslumi
Kittilän palopäällikön se yllätti.
"Palopäällikkö Jorma Ojalalle Kittilän palolaitoksella tilanne tuli yllätyksenä. Vilkaisu ulos työhuoneesta paljasti todellisuuden.
- Katopa! Siellä onkin lumi tullut maahan. Pitääpä ottaa kuva piruuttaan."
Iltalehti.
PS. Minkälainen ruutta se tuo piruutta oikein on, johon p-päällikkö meinaa ottaa kuvan?- Kampanja
Ihan on kittilän poikia.
Ja ihan pirrttaan . - dkwujfribg
Sinäkö niitä kiusantekoaloituksia tehtailet?
- turvallisinmielin
Ei kai tuo ilmastonmuutos etelään leviä.
- vaihtamalla-paranee
Mistähän sitä kannattaisi uudet nokialaiset nastakumit hommata?
- neitseellistäpaskaa
Aika pihalla ollaan, jos proffan kanta on VTT:n kanta. Yhtään autoa ei synny ilman fossiilisia öljyä ja hiiltä. Ei synny myöskään biopolttoaineita. https://yle.fi/uutiset/3-9885450
- paha.öljyteollisuus
Rypsiöljyn puristamiseen ei tarvita mitään fossiilista. Joskus vuosituhannen vaihteessa taisi olla yleisempääkin laittaa rypsiöljyä dieselin tankkiin. Ainakin Volkkarin dieselit toimivat rypsillä ihan ok. Pakokaasut haisivat niin kuin olisi ollut snagarin pihassa.
Rudolf Diesel muuten suunnittelikin moottorinsa käymään bioöljyllä. Jotkut epäilevät että öljyteollisuus päästi ukon sen vuoksi hengiltäkin, wikipedia: "Toinen salaliittoteoria uskoo öljyteollisuuden murhaneen Dieselin, koska hän oli suunnitellut moottorin toimivan bioöljyllä, mikä olisi voinut viedä markkinat bensiiniä myyviltä yrityksiltä." - turhajauhaa
paha.öljyteollisuus kirjoitti:
Rypsiöljyn puristamiseen ei tarvita mitään fossiilista. Joskus vuosituhannen vaihteessa taisi olla yleisempääkin laittaa rypsiöljyä dieselin tankkiin. Ainakin Volkkarin dieselit toimivat rypsillä ihan ok. Pakokaasut haisivat niin kuin olisi ollut snagarin pihassa.
Rudolf Diesel muuten suunnittelikin moottorinsa käymään bioöljyllä. Jotkut epäilevät että öljyteollisuus päästi ukon sen vuoksi hengiltäkin, wikipedia: "Toinen salaliittoteoria uskoo öljyteollisuuden murhaneen Dieselin, koska hän oli suunnitellut moottorin toimivan bioöljyllä, mikä olisi voinut viedä markkinat bensiiniä myyviltä yrityksiltä."Rypsit jäävät viljelemättä ilman maaöljyä. Puristusvehkeitäkään ei synny ilman maaöljyä ja hiiltä.
- Jatkossa.mennään.puulla
turhajauhaa kirjoitti:
Rypsit jäävät viljelemättä ilman maaöljyä. Puristusvehkeitäkään ei synny ilman maaöljyä ja hiiltä.
Maailmassa ei tarvita mihinkään maaöljyä. Koska öljy on pidetty keinotekoisesti halpana, niin ihmiset luulevat öljyn olevan jotenkin tarpeellista. Kaikki on rakennettu öljyn varaan, vaikkei olisi pitänyt.
Siitä ei ole kovinkaan pitkä aika, kun suurin osa ihmisistä eli ilman maaöljyä.
Puu on Suomen tärkein energianlähde, kun maaöljy loppuu. Öljyä emme tarvitse mihinkään. Ilmaiset muoviämpäritkin vaihtuvat puusankoiksi. Siitä huolimatta pärjätään oikein hyvin. - apparatski
Jatkossa.mennään.puulla kirjoitti:
Maailmassa ei tarvita mihinkään maaöljyä. Koska öljy on pidetty keinotekoisesti halpana, niin ihmiset luulevat öljyn olevan jotenkin tarpeellista. Kaikki on rakennettu öljyn varaan, vaikkei olisi pitänyt.
Siitä ei ole kovinkaan pitkä aika, kun suurin osa ihmisistä eli ilman maaöljyä.
Puu on Suomen tärkein energianlähde, kun maaöljy loppuu. Öljyä emme tarvitse mihinkään. Ilmaiset muoviämpäritkin vaihtuvat puusankoiksi. Siitä huolimatta pärjätään oikein hyvin.P.o. puusangoiksi.
- mistäteitätulee
Jatkossa.mennään.puulla kirjoitti:
Maailmassa ei tarvita mihinkään maaöljyä. Koska öljy on pidetty keinotekoisesti halpana, niin ihmiset luulevat öljyn olevan jotenkin tarpeellista. Kaikki on rakennettu öljyn varaan, vaikkei olisi pitänyt.
Siitä ei ole kovinkaan pitkä aika, kun suurin osa ihmisistä eli ilman maaöljyä.
Puu on Suomen tärkein energianlähde, kun maaöljy loppuu. Öljyä emme tarvitse mihinkään. Ilmaiset muoviämpäritkin vaihtuvat puusankoiksi. Siitä huolimatta pärjätään oikein hyvin.Olet yhtä hakoteillä kuin äsken päättyneen A-studion naisasiantuntija. Jokainen tekniikkaa ymmärtävä tajuaa, että ilman maaöljyä palaamme kivikauteen tosin ilman luonnon antamia edellytyksiä kivikauden miehen elämään.
- vähäluminenkesä
Kumma kun Suomen kesä ei pääse yllättämään ketään. Vaikka lämmintä 5 astetta ( onneksi kuitenkin plussalla...) vettä sataa kerran viikossa seitsemän päivää putkeen, raekuuroja ninkuin viime kesänä ja hellepäiviä tasan 0. Tai melkein 1.
Yllättäisikö silloin, jos hellettä jatkuisi viikon kerrallaan? Tai olisi sateeton juhannus? - kitukasvuiset
Poroillahan ne siellä lapissa kulkee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847