Odotan sitä kultasadetta.

Kahden neutriinotähden havaittiin törmäävän toisiinsa 130 miljoonan valovuoden päässä ja rautaa raskaampia alkuaineita syntyy törmäyksen ydinreaktiossa. Siis kultaa ja muita raskaita alkuaineita.

Ei siis tarvitse Sipilän almuja ootella kun kultaa voi lapioida kohta reppuunsa ja lähteä kultakauppaan.
5208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin se törmäys tapahtui 130 miljoonaa vuot sitten et saatat olla myöhässä.

tai sit ei tapahtunu mittää
maahan on lätty ja tähdet ledlamppuja lasikuvussa joka maalätyn yläpuolella kupolin muodostaa.
aurinko on pöytälamppumallinen varjostettu polttimo.
ja kuu on paperia minkä sisällä lamppu kanssa.

nasa on veikki
esa on veikki

noiki on veikkejä noi mukatiedemiehet

keräävät vaan määrärahoja millä elelevät luxuselämää kuvun alla ja keksivät noita satuja ja feikkaavat niitä sitten

sateliitteja eikä avaruusasemia ole olemassakaan.
lätty on maamme tämä.

kuussa ei o käyty ikuna ku se on paperia ja parin saan kilsan pääs lätystä ja aurska kanssa 300 kilsan korkeudessa

1Äänestä

Jo se olisi katastrofi jos muutaman kymmenen vuoden päästä avattaisiin asteroidivyöhykkeellä ensimmäinen yksityinen asteroidikaivos, jossa huomattaisiin osutun kirjaimellisesti suoraan kultasuoneen, eli kyseisellä isolla kivellä olisi sisuksissaan satoja miljoonia tonneja puhdasta kultaa.

Jo pelkkä huhu romauttaisi kullan keinotekoisen korkeana ylläpidetyn arvon.

Kuvittele tilannetta, missä maailman kultavarat olisivat arvoltaan romukuparia ja sähkölaitteiden johtimia ja sähköverkkojen johtoja alettaisiin vetää kullasta. Olisi niin sietämätön tilanne, että suurvallat luultavasti yhdessä tuhoaisivat ydinohjuksilla koko kaivoksen. ; )

Äänestä

otan vaskoolin vai mikä haavi se oli millä kultaa huuhdotaan. rikastuminen oottaa ulkona.

Äänestä

Mitäpä sitä sinne Klondikkeen menisi enää kun lähempänäkin odottaisi kultasuoni.

Äänestä

No jos se kultasade todella alkaisi, niin kullan arvo romahtaisi.

Ihan mielenkiintoista, tiedemiehillä on nyt uusi väline maailmankaikkeuden seuraamiseen kun niitä painovoima-aaltoja voidaan todella havaita.

Silti kun suuren kohun saattelemana tiedotusvälineissä ensin julkaistaan ennakkotieto jonka mukaan on havaittu aivan uudenlainen ilmiö ja tutkijat pitävät asiasta tiedotustilaiauuden ja sitten lopulta kerrotaan kahden neutronitähten törmäyksestä on vähän pettynyt olo. Jotenkin tuntui että vähintäänkin on olisi olemassa todisteet vieraan sivilisaation olemassaolosta. Että tutkijat mahdollisesti olisivat siepanneet jonkun vierään älyn viestin ja onnistuneet tutlkisemaan sen: "Hei maan asukkaat, olemme tulossa vierailulle, käyntimme on ihan rauhanomainen. Laivastoomme kuuluu ainoastaan kaksi taisteluristeilijää ja 200 hampaisiin asti aseistautunutta pienempää alusta..."

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


kultasateita kirjoitti:

Kahden neutriinotähden havaittiin törmäävän toisiinsa 130 miljoonan valovuoden päässä ja rautaa raskaampia alkuaineita syntyy törmäyksen ydinreaktiossa. Siis kultaa ja muita raskaita alkuaineita.

Ei siis tarvitse Sipilän almuja ootella kun kultaa voi lapioida kohta reppuunsa ja lähteä kultakauppaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu